Tom King – Batman #5: Operace zásnuby (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
BATS A CAT PROTI VŠEM
To „ano“ bylo slyšet v celém světě.

Když Catwoman přijala Batmanovu nabídku k sňatku, změnila život více lidem, než jen Bruci Waynovi a Selině Kyleové. Spojení největšího světového detektiva s jednou z nejvyhlášenějších gothamských zlodějek bylo velkým otřesem, který se dotkl všech v životě Temného rytíře – od mladých strážců pořádku, kteří tvoří jeho „náhradní“ rodinu, přes jeho legendární přátele z Ligy spravedlnosti, až po démony z minula, na něž hodlal zapomenout.

Nyní se Batman s Catwoman vydávají na výpravu do daleké nepřístupné pouštní pevnosti. Tou cestou se mají vykoupit a stát se lepšími, než si řeknou své „ano“. V cestě jim však stojí… no, všichni, včetně Batmanovy bývalé přítelkyně, Talii al Ghulové.
Přinese nakonec cesta z pouštních písků do světel promenád Batsovi a Cat štěstí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Tom King se nás již nějakou dobu snaží přesvědčit o tom, že si s Batmanem skutečně rozumí. A ačkoliv u fanoušků nemá zrovna na růžích ustláno, jeho Válka vtipů a hádanek dala tušit, že to s tímto scénáristou nebude zas tak zlé. Potvrdí však Tom King stoupající kvalitu své série i v páté knize, nebo nás opět čeká pád do šedého průměru? Navíc je zde komiksová svatba století, která se nezadržitelně blíží a tak přichází čas spustit Operaci zásnuby…

Kingův Batman již od samého začátku tak trochu vystupuje z řady. Po Snyderově runu ubral na monumentálnosti a daleko více se zaměřil na samotné postavy. Byť i Tom King akční scény bezpochyby umí. Stačí vzpomenout na Banea, či již zmíněnou Válku vtipů a hádanek. Přesto se nedalo ubránit pocitu, že jeho sérii zkrátka stále něco chybí. To se naštěstí začalo výrazněji měnit s předchozí knihou a aktuální novinka v tomto  nastoleném trendu pokračuje.

Na tomto místě by možná stálo za to uklidnit pár pochybovačů, kteří s hrůzou hledí k názvu tohoto booku. Toliko propíraná svatba sice již nezadržitelně klepe na dveře avšak věřte, že o svatební šaty, dort, či zasedací pořádek v tomto případě rozhodně nepůjde. Přeci jen se stále bavíme o Batmanovi a Catwoman a ty si v tradičních rolích ženicha a nevěsty dokáže představit jen opravdu málo kdo.

Na druhou stranu, je zde stále pár neodkladných záležitostí, které si musí Batman s Catwoman vyřešit. Přeci jen to, že se žením/vdávám by měla vědět alespoň nejbližší rodina a přátelé. Ve světle nadcházejících událostí je však toto patrně ten nejmenší problém, který na naši zamilovanou dvojici čeká. Stále je zde totiž ještě bývalá Batsova “přítulkyně” Talia al Ghul, za kterou bude potřeba se vydat do nepřístupné pouštní pevnosti…

Tom King se tak evidentně konečně poučil a přestal přešlapovat se svou sérií na místě. Děj se nám tak posouvá mílovými kroky kupředu a vše začíná zapadat na své místo. I díky tomu je aktuální novinka pravděpodobně nejlepším kouskem z celé série. Rozjezd je sice pozvolný a nese se ve vcelku tradičním duchu, kterému vévodí především akce, vcelku záhy se však vše mění. 

My tak místo dalšího tuctového akčního kousku dostáváme v podstatě vztahovku, ve které autor perfektně pracuje s postavami a která posouvá celkové vyznění knihy o pořádný kus dál. King se tak konečně i nám ukazuje jako velice schopný scénárista, který már rozhodně čím zaujmout. Když k tomu připočteme fakt, že s Batmanem podobným způsobem moc scénáristů opravdu nepracovalo, získává celá série na atraktivitě. Právě díky této knize má tak autor šanci konečně přesvědčit i ty pochybovače, kteří mu až doposud moc šancí na úspěch nedávali (ponechme stranou, že již vlastně víme jak to s Batmanem, Catwoman a Tomem Kingem nakonec doopravdy dopadne).

Celkový dojem pak umocňuje i povedená kresba, za kterou tentokrát stojí Joëlle Jones, Michael Lark, Clay Mann a Lee Weeks. Superstar v podobě Davida Finche, či Mikela Janina tak sice Batmana prozatím opustili jejich nástupci se však svého úkolu zhostili se ctí. Po grafické stránce tak není novému Batmanovi v podstatě co vytknout. Zkrátka tradiční mainstream. Sice to trvalo takřka pět knih, ale konečně můžeme s klidným srdcem říct, že nový Batman se po všech stránkách povedl a rozhodně by byla škoda jej minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..