Tom King – Batman #4: Válka vtipů a hádanek (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Přežije Gotham válčení Jokera s Riddlerem, nebo se stane vedlejší ztrátou?

Zdálo by se, že Joker s Riddlerem jsou přirozenými spojenci. V počátcích působení Temného rytíře si ale každý z nich usmyslel, že to právě on zabije Batmana… A raději nechají Gotham lehnout popelem, než aby jeden druhému ustoupili.

V dosud nevyprávěném příběhu jedné z nejtemnějších kapitol Batmanovy minulosti se všichni gothamští padouši musejí rozhodnout, na čí stranu se v chystaném boji přidají. Z počáteční šarvátky se vyvine válka se vším všudy, včetně ztrát. Vítězství ve Válce vtipů a hádanek si může nárokovat jen jedna strana… ale jizvy, které po sobě boj zanechá, výrazně ovlivní Batmanovu budoucnost a Temný rytíř učiní nejdůležitější rozhodnutí svého života.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Sotva se Batman vzpamatoval z jeho setkání s Banem, už na něj čeká další nelehký úkol. Gotham se stává doslova válečnou zónou a musí se vypořádat s válkou, kterou mezi sebou rozpoutali Joker s Riddlerem. Podaří se Temnému rytíři toto běsnění zastavit, nebo Gotham lehne popelem, jako jedna z vedlejších ztrát? Válka vtipů a hádanek je zde!

Po vcelku povedené týmovce s Flashem, která se zaměřovala hlavní příběh celého Rebirthu se Batman vrací zpět do Gothamu, ke svým všedním dnům. A stejně, jako ve třech předchozích případech i tentokrát do scénáristického křesla usedl Tom King, aby dále rozvíjel Batmanův příběh. V tom mu tentokrát pomáhá především Mikel Janín, jenž obstaral většinu kreseb z této knihy.

Po pravdě Tom King Batmanovi fanoušky zatím nedokázal příliš přesvědčit o svých kvalitách, ne snad že by jeho příběhy byly vyloženě špatné, jen bohužel nikterak nevystupují z průměru a zatím nenabízí nic extra zajímavého. Což je rozhodně škoda, jelikož Temný rytíř si vždy zasloužil speciální péči a byl výkladní skříní celého DC. V případě Kingova runu to však tak úplně neplatí. Naštěstí přichází právě Válka vtipů a hádanek, která celkový dojem maličko napravuje, byť se to ani tentokrát neobešlo bez menších zaškobrtnutí.

Jak již bylo řečeno, Gotham se stává válečnou zónou a za celým tímto běsněním nestojí nikdo jiný, než Joker a Riddler. Dva zdánlivě přirození spojenci stojí nyní přímo proti sobě a klidně nechají padnout celý Gotham, než aby ustoupili tomu druhému. A důvod tohoto běsnění? Ten je vcelku prozaický – Batman, kterého mimochodem nadcházející válka poznamená ze všech nejvíc…

Oproti předchozí knize, která se nesla v čistě akčním duchu, ostatně co také jiného čekat od svalovce Banea, se zde autor o něco více zaměřuje i na samotné postavy. Ostatně o to se Tom King snaží od samého začátku. Kromě hlavní dějové linie se tak připravte na celou řadu odboček a flashbacků, které jinak vcelku jednoduchý akční příběh rozmělňují a dodávají mu určitou hloubku.

Na druhou stranu je třeba ale říct, že samotný scénář rozhodně nemůže aspirovat na nejlepší příběh s Batmanem. Motivace hlavních záporáků je lehce komická. Neustálé skákání v čase, mírně řečeno znesnadňuje orientaci v celkovém ději a vyžaduje po čtenářích minimálně zvýšenou pozornost. Je však také potřeba říct, že samotný příběh nikde moc nezadrhává a dobře se čte. Navíc celkové vyústění příběhu je opravdu zajímavé a bude mít bezpochyby velký význam pro celou Batmanovu budoucnost.

King nezapomněl ani na vztah Bruce a Seliny, který i zde prochází určitým progresem a nezadržitelně směřuje k padesátému sešitu této série. Kterého bychom se měli dočkat snad již příští rok. Válka vtipů a hádanek tak s přehledem patří k tomu nejlepšímu co nám zatím Batman v rámci Rebirthu nabídl, byť si z ní na zadek rozhodně nesednete.

Jedním z největších taháků tak i nadále zůstává především kresba, kterou má tentokrát na svědomí především velezkušený Mikel Janín. Ten i zde ukazuje svůj talent a dělá z Války vtipů a hádanek hodně líbivou záležitost. Pomyslnou třešničkou na dortu této knihy je pak i povedená alternativní česká obálka, kterou obstarala další z legend současného českého komiksu – Jiří Grus.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..