Tom King – Batman #3: Já jsem zhouba (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
BANEOVA POMSTA
Není pro smích. Není hádanka. Není ani pták, ani kočka, ani tučňák, ani strašák, ani kytka, ani loutka. Není a pohádka pro děti, ani cirkusová atrakce, ani zlomený kamarád, ani lítostivý učitel. Není nějaký bohatý kluk, co si hraje na rytíře.
Je Bane. Batman vniknul do jeho domova, pošramotil mu mysl a přerazil páteř. Nyní se Bane vrátil do Gotham City s jediným úmyslem – zničit Batmana jednou provždy. Nejprve ale zničí všechny, které kdy Temný rytíř miloval… nebo nesnášel.
Mladé hrdiny, kteří nosívali Robinův plášť. Policisty, bojovníky se zločinem a maskované hrdiny, ze kterých Batmanova spojenecká armáda sestávala. Dokonce i netvory a šílence, kteří prodlévají v chodbách Arkhamovy léčebny. Batman od nich bude potřebovat veškerou pomoc – a možná i víc – aby tohoto nezastavitelného nepřítele odrazil.
Batman a Bane totiž vědí jedno: z jejich posledního střetu odejde nezničený jenom jeden..

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Poté co se Batman vydal na sebevražednou misi na ostrovní věznici, kde byl uvězněn a vládl železnou pěstí samotný Bane se rebirthová série Toma Kinga vrací zpět Gothamu. Batman vnikl do Baneova domova, pošramotil mu mysl a přerazil páteř. Nyní se se jeden z největších protivníků netopýřího muže vrací zpět Gotham City s jediným úmyslem – zničit Batmana jednou provždy.

Znovuzrození hrdinů DC se u nás pomalu, ale jistě rozjíždí a postupně tak začíná proplétat osudy jednotlivých hrdinů do více, či méně složitějších příběhů. A tak zatímco se Wonder Woman musí vyrovnat se ztrátou své paměti, Green Arrow se pokouší získat zpět své jméno a postavení a Liga Spravedlnosti opět zachraňuje celý svět, Batman si zatím hraje na svém písečku v Gothamu.

Alespoň tak se zatím jeví komiksová série v podání Toma Kinga, jenž ve svém pojetí netopýřího muže vsází zatím především na samotné postavy a jejich vzájemné vztahy. Již v úvodním booku přišli na scénu zcela noví hrdinové Gotham a Gotham Girl, která se v současné době snaží vyrovnat se svým osudem. Ovšem ani tradičnější postavy nezůstávají stranou. Ostatně i jinak vcelku chladný Batman začíná řešit osobnější strasti a slasti. Mezi temným rytířem a Catwoman to již v předchozích knihách začalo vcelku slušně jiskřit a Tom King tuto dějovou linii i nadále rozvíjí. Právě třetí kniha se tak dá označit za skutečný prvopočátek příběhu, který vyvrcholí všemi propíranou svatbou, která rezonovala celým internetem.

Rozhodně se však nemusíte bát, že by se celá tato kniha nesla v romantickém duchu, to rozhodně ne. Tato část zabírá cca jeden sešit a to až na konci celého “hlavního příběhu”, který se točí právě kolem Banea. Bohužel právě tato hlavní dějová linie, není nikterak zajímavá a je pouhou obměnou tradiční superhrdinské mlátičky, kterou jsme již viděli nepočítaněkrát.

Batman se tak chystá na osudový souboj s Baneam a i když se mu jeho následovatelé budou snažit pomoci, on o to nestojí, jelikož se se vším musí vypořádat sám, protože je Batman. Ach, kolikrát zde již něco podobného bylo? King má samozřejmě i v tomto příběhu světlejší chvilky, díky kterým můžeme nabýt dojmu, že přijde něco vskutku originálního. Bohužel nic takového nepřichází a my tak dostáváme vcelku průměrnou mlátičku, jejíž podobný koncept jsme mohli vidět již v předchozí knize.

Tom King tak ani napotřetí stále ještě úplně nepřesvědčil a v rámci Rebirthu tak stále najdeme zajímavější a kvalitativně lepší série, které dokázaly rozhodně více nabídnout. Kingův Batman sice zatím netrpí tolika kvalitativními výkyvy, jako ostatní série, zároveň však zatím tento autor nenabídl, čím by dokázal své fanoušky ohromit stejně, jako například Scott Snyder.

Největším lákadlem této knihy tak paradoxně nebude nejspíše hlavní dějová linie, ale právě osobní vztahy jednotlivých postav a v neposlední řadě i kresba, kterou tentokrát obstaral především David Finch, kterému přizvukovali Mitch Gerads a Clay Mann. Grafické pojetí třetí “rebirthové knihy” Já jsem zhouba je hodně povedené a je radost se kochat jednotlivými panely. Zkrátka, superhrdinský mainstream jak má být. Nezbývá než doufat, že stejně jako kreslíři, zabere i Tom King a v některé z dalších knih se mu podaří nějaké velké překvapení, kterým si získá fanoušky Batmana zcela na svou stranu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..