Tom King – Batman 1: Já jsme Gotham (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Je to Temný rytíř, hrdina a největší ochránce Gotham City. Je Batman. A není sám. Ve městě jsou dva noví hrdinové – dvojice maskovaných metalidí se schopnostmi Supermana a odhodláním uchránit vše, co je na tomto zvrhlém městě dobrého. Říkají si Gotham a Gotham Girl, zachránili Batmanovi život, bojovali po jeho boku a brali si z něj příklad. Co se ale stane, když se noví ochránci Gothamu přikloní na špatnou stranu? Co když budou Temnému rytíři přičítat vinu za temnotu, která hrozí, že zaplaví jejich město? Když se síly zla utrhnou ze řetězu, může to lidem pokřivit mysl a z hrdinů udělat netvory. Pak je na Batmanovi a jeho spojencích, aby se jednou provždy rozhodli: Je Gotham silou dobra… nebo nástrojem zla?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Největší český komiksový projekt posledních let je zde! Českým čtenářům se tak nabízí jedinečná možnost ochutnat DC Rebirth na vlastní kůži. A s čím jiným začít, než s tahounem celého DC univerza a jednou z nejoblíbenějších komiksových postav u nás? Batman je zpět aby nám naservíroval první kousek (pokud nepočítáme tenký speciál) v rámci Znovuzrození hrdinů DC.

Jak už samotný název napovídá (DC Rebirth) jedná se o restart celého multiverza, který má být jednak určitým oživením zaběhnutých pořádků, především má však ke čtení nalákat zcela nové čtenáře. Buďme upřímní, zorientovat se v superhrdinských titulech není vždy zrovna jednoduché. Narazíme zde na spoustu odkazů a posloupností, které bychom měli znát. A právě v tom by nám mělo Znovuzrození značně ulehčit. Zda tomu skutečně tak bude, je otázkou času. Již nyní se však můžeme začíst do prvních příběhů, které začínají vycházet v rámci tohoto mamutího projektu.

Jak již bylo řečeno, první vlaštovkou je vcelku pochopitelně Batman. Toho se v rámci Rebirthu ujal oceňovaný Tom King, jenž tak přebral žezlo po Scottu Snyderovi, jenž dovedl Batmana ve svém “runu” na výsluní. King tak rozhodně nemá lehkou počáteční pozici, avšak jak již ohlasy ze zahraničí naznačují, je skutečně na co se těšit. Je tak více než jasné, že se nový Batman rozhodně neubrání srovnání se svým předchůdcem. Na relevantnější hodnocení je ještě hodně brzo, můžeme však říct, že King oproti svému kolegovi začíná přeci jen pozvolněji. Otázkou však zůstává kam bude tato série dál směřovat a gradovat…

King sice začíná pozvolněji přesto si připravil jedno menší překvapení již v úvodním booku. Tím je představení zcela nových superhrdinů, kteří se začnou Batmanovi plést pod nohy. A jelikož jsme v Gothamu, jejich pojmenování se vcelku nabízí. Na scénu tak přichází Gotham a Gotham Girl. Dvojice hrdinů, kteří by se při troše cviku a snahy mohli rovnat se Supermanem. Batman tak dostává vcelku schopné náhradníky a je otázkou jestli ho “jeho” město ještě vůbec potřebuje. Jenže co se stane, když se noví ochránci Gothamu přikloní na špatnou stranu?

Tím dostáváme ve zkratce přibližný nástin děje úvodní knihy série. Samozřejmě toho zde najdeme mnohem víc, avšak nechci vás příliš ochuzovat o překvapení. Na první pohled se tak může zdát, že nový Batman působí malinko obehraně a tuctově. King však naštěstí zvládl zpracovat vše s určitou grácií. K tomuto základu přidal pár zajímavých prvků, nadhodil pár otazníků, které by se měli řešit dále a neopomněl ani prvky bez kterých se prakticky žádný batmanovský komiks neobejde. Ve výsledku tak dostáváme vcelku svěží a zajímavé batmanovské čtení, které sice výrazněji nepřekvapí, je však více než důstojným rozjezdem nové série.

Celkovému dojmu nepochybně napomáhá i samotná kresba, která tvoří nedílnou součást každého komiksu. Zatímco se Scottem Snyderem spolupracoval na Batmanovi především Greg Capullo, Kingovým hlavním parťákem je David Finch, s jehož prací jsme se mohli setkat již v Americké lize spravedlnosti, potažmo sérii Batman: Temný rytíř. Finch zde odvádí naprosto profesionální práci, která spadá mezi klasický mainstream a rozhodně nikoho neurazí. Oproti Capullovi sice není kresba tak výrazná a specifická, přesto k Batmanovi skvěle sedí a vy nebudete mít větší problémy se s tímto pojetím jakkoliv sžít.

Batman: Já jsem Gotham, sice nepatří na samotný vrchol “batmanovských” komiksů, jako úvod do nové série však funguje na výbornou. King zde naštěstí příliš neexperimentuje a dává nám sérii, která pokračuje ve šlépějích nejlepších batmanovských komiksů. Vše lehce stravitelnou a srozumitelnou formou, tak aby si nového Batmana užili i naprostí nováčci, zároveň však zůstává atraktivní i pro ostřílené fanoušky, kteří znají Batmanovu více než osmdesátiletou historii srkz na srkz. A tak by to mělo být. Vivat Rebirth….


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..