To nejlepší z programu čestného hosta veletrhu Svět knihy

0

Bohatý program, nezaměnitelný designový veletržní stánek, sedmnáct spisovatelů – to je letošní čestný host mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který se od 12. do 15. 5. 2016 uskuteční na Výstavišti Praha Holešovice. Veletrh je letos zaměřený na severské zeměDánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko.

Jostein Gaarder_Niklas Lello

Norský spisovatel Jostein Gaarder © Niklas Lello

Cílem prezentace čestného hosta je představit aktuální trendy severské literatury a díla autorů, kteří na veletrh zavítají. Bohatý program besed doplní autogramiády, přednášky, soutěže, výstavy, akce pro děti i gastronomické pořady. Řada programů se uskuteční přímo na originálním severském stánku (S201) v srdci střední haly, který navrhly studentky ČVUT Markéta Rádková a Monika Fišerová. Expozici slavnostně otevřeme ve čtvrtek 12. 5. v 11 hodin za účasti dánského ministra kultury Bertela Haardera a velvyslanců severských zemí v Praze. Zahájení moderuje herec Lukáš Hejlík.

„Na programu letošního čestného hosta mi přijde poutavá jazyková rozmanitost, žánrové rozpětí prezentovaných literatur a zároveň společná profesionální příprava celého programu. Mám radost z návštěvy mnoha autorů, mými oblíbenými jsou například Jostein Gaarder nebo Katja Kettu, a jsem ráda, že prostor bude věnován i důležité roli překladatelů, kteří severskou literaturu přibližují českým čtenářům,“ láká ředitelka veletrhu Dana Kalinová.

Katja Kettu

Katja Kettu

K největším hvězdám veletrhu budou bezesporu patřit Jostein Gaarder, autor světového bestselleru Sofiin svět, a Katja Kettu, jejíž Porodní bába zaujala neobvykle drsným vylíčením sklonku druhé světové války v severním Finsku. Pozvání přijali také dva držitelé prestižní Ceny Severské rady za literaturu – Kim Leine, který ve svém obsáhlém historickém románu Proroci z fjordu Věčnosti tematizuje dánsko-grónské vztahy, a Sjón, nejvýraznější islandský spisovatel současnosti. Dorazí také držitelka Augustovy ceny Majgull Axelssonová. Tři z těchto spisovatelů navíc představí své novinky v českém překladu – Katja Kettu sbírku povídek Sběratel dýmek, Sjón útlý román Múza z lodi Argó a Majgull Axelssonová knihu Nejmenuji se Miriam o ženě, která přežila pobyt v koncentračním táboře. Na návštěvníky veletrhu čeká desítka besed se severskými spisovateli, kteří mj. nastíní temné vize budoucnosti (PÁ 15 h), vydají se do hlubin severských dějin (SO 13 h), prozradí poslední trendy typicky severského fenoménu ženské literatury (PÁ 13 h). Nebudou chybět ani hvězdy severské krimi (PÁ 17 h) či autoři norské dětské literatury (PÁ 11 h).

Na veletrhu proběhne také finálové kolo severské čtenářské výzvy (SO 10 h), kde soutěžící poměří své znalosti a nejúspěšnější z nich vyhraje zájezd do Skandinávie. Dále se návštěvníci můžou těšit na workshop pro začínající překladatele (ČT 13 h), přednášku o moderní severské architektuře (SO 17 h) či besedu s blogery (NE 10 h). V prostoru Vaříme s knihou poznáte Chutě švédského léta (SO 14.30) a třikrát propojíme chuťový zážitek s ukázkami pořadem Eat&Read Nordic (ČT 14.30, PÁ 12.30, NE 12 h). Spoustu zábavy i poučení pak přinesou minikurzy severských jazyků (ČT 16.30, PÁ 10.30, SO 15.30, NE 10.30 a 13 h).

Raději severskou knihu

Kompletní program #ReadNordic najdete na
www.skandinavskydum.cz/2016/svet-knihy- praha-cestny- host-severske- zeme

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply