Timo Parvela a Bjørn Sortland – Kepler62 VI: Tajemství

0

 

ANOTACE:
Obsah kapsle je pro dětskou posádku záhadou už od samého počátku expedice. Teď její tajemství konečně odhalí. Ukáže se, že ukrývala černého pasažéra — člověka, který nenasytně touží po moci, nezastaví se před ničím, a co víc: má v plánu vyhladit všechny nepohodlné bytosti a vládnout jako nemilosrdný diktátor. Marie, Ari a jeho bráška Joni budou muset bránit nejen sami sebe, ale i svůj nový domov na planetě Kepler62e. Od černého pasažéra, nevyzpytatelné poručice Olivie a násilnických gnámů se můžou dočkat čehokoli. Jak si s nimi všemi poradí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když na jaře loňského roku zamířila na český trh sci-fi série pro mladší čtenáře Kepler62, takřka ihned dokázala zapůsobit velice svěžím a originálním dojmem. Nyní však o více než rok a šest knih později přišel čas se s Arim, Jonim a skupinkou dětských cestovatelů vesmírem nadobro rozloučit. Závěrečný díl série je zde, nyní už jen zbývá odhalit poslední Tajemství, které se ukrývá na této vzdálené planetě…

Po pěti předchozích knihách patrně není potřeba autory příliš představovat. Ostatně, kompletně celou sérii má na svědomí finsko-norská autorská dvojice Timo Parvela a Bjørn Sortland, kteří s touto sérií slaví nemalé úspěchy. První díl série se v roce 2015 dočkal nominace na Cenu Arvida Lydeckena a práva na celou sérii byla prodána do deseti zemí. A díky nakladatelství Host jsme se mohli s Keplerem již seznámit i my. Během necelého roku a půl zde vychází kompletně celá série a my si tak můžeme naplno užít s našimi hrdiny nerušený výlet ke hvězdám.

Příběh šestého a zároveň závěrečného dílu celé série vcelku pochopitelně přímo navazuje na předchozí knihy, jejichž příběh dále rozvíjí a kočíruje celou sérii ke zdárnému konci. Naši cestovatelé mají za sebou již skutečně pěknou řádku dobrodružství, samotnou cestou počínaje a setkání s domorodci konče. Přesto zde už od samého počátku expedice zůstává jedno tajemství a tou je obsah záhadné kapsle, kterou si přivezli sebou. Nyní tak přišel ten správný čas odhalit i jedno z posledních tajemství, které expedice na Kepler62e ukrývá. A věřte, že se našim hrdinům toto odhalení nebude dvakrát líbit.

Celá série se až doposud vyznačovala neskutečně svižným dějem, ve kterém nenalezneme prakticky hluchá místa. Ono ostatně díky celkovému pojetí, kdy jsou jednotlivé kapitoly skutečně krátké a autoři navíc nezabíhají do přílišných podrobností se není co divit. Když k tomu připočteme moderní jazyk, atraktivní téma a právě akční děj je úspěch u dětí takřka zajištěn. Jenže přichází na řadu závěrečný díl a jak se zdá, autorům asi začíná maličko docházet dech.

Ano, i tentokrát se kniha snaží v podstatě pokračovat ve šlépějích svých předchůdců a pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že se i závěr stylizuje stejně jako předchozí kniha do vážnějších tónů. Bohužel je zde pár ale, které výsledný dojem maličko sráží. Zatímco v předchozích knihách nebyla nouze o nějaké to překvapení a perfektně stupňované napětí, v aktuálním díle se vše maličko vytrácí. Samotné rozuzlení série tak bude pro celou řadu čtenářů pravděpodobně menším zklamáním. 

Ano, je to série zaměřená primárně na menší čtenáře, rozhodně by šlo ale rozuzlení vyřešit o něco lépe. Obzvláště když porovnáme aktuální novinku s předchozími kousky této autorské dvojice. Slibované velké finále tak sice na jednu stranu přichází, rozhodně ale žádný velký ohňostroj nečekejte. Což je rozhodně škoda, jelikož Kepler62 má neskutečně velký potenciál a dalo by se s ním opravdu vyřádit. To bohužel tentokrát úplně nedopadlo. Ovšem pozor, automaticky to neznamená, že tato kniha je vyloženě špatná. To rozhodně ne, a dítka pravděpodobně vcelku dobře uspokojí. Jen je potřeba nemít příliš velká očekávání, které ve vás autoři po předchozích dílech vzbudili.

Komu naštěstí rozhodně nedošel dech, je poslední do party autorů této zajímavé série. A tím není nikdo jiný, než Pasi Pitkänenen, jenž stojí za krásnými ilustracemi, které vtiskly Keplerovi jedinečné a osobité kouzlo. I tentokrát se tak můžete těšit na nádherné ilustrace, které jednak dotvářejí skvělou atmosféru a v neposlední řadě opět vypráví i samotný příběh. To jednak přidává celému Keplerovi na atraktivitě a druhak se jedná i o poznávací znak celé série, díky kterému si ji nespelete s ničím jiným.

Skandinávci zkrátka dětské příběhy umí a Kepler62 rozhodně není výjimkou. Autorská trojice Parvela, Sortland a Pitkänen v této sérii nabízí skutečně atraktivní kombinaci zajímavého příběhu, originálních kulis a fantastického grafického zpracování, která si vás získá hned od první strany. Po pěti dílech navíc již můžeme s klidným srdcem říct, že tato série skutečně stojí za pozornost. Teď už jen vydržet nekonečné čekání na velké finále, kterého bychom se měli dočkat v závěrečném šestém díle toto povedené série.

Závěrečný díl celé série je sice oproti předchozím knihám možná menším zklamáním, stále je však jasně vidět, že skandinávci dětské příběhy umí. O tom nás ostatně přesvědčili již mnohokrát. Autorská trojice Parvela, Sortland a Pitkänen tak sice na pošesté maličko zaškobrtla, přesto si jejich Kepler62 bezpochyby zaslouží naší pozornost. Vcelku zajímavý příběh, originální kulisy a nádherné grafické zpracování jsou přesně těmi ingrediencemi, díky kterým má tato povedená série šanci uspět i u těch nejnáročnějších čtenářů, kterými děti bezpochyby jsou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..