Timo Parvela a Bjørn Sortland – Kepler62 V: Virus

0

 

ANOTACE:
Expediční tým se zabydluje na planetě Kepler62e. Ari tráví hodně času s bráškou Jonim na základně, Marie na vlastní pěst podniká průzkumné cesty po okolí. Po nedávné tragédii, která postihla travní lid, si ani jeden není jistý, zda může ostatním věřit. A co má za lubem vedoucí expedice Olivia? Proč není zděšená, že mezi dětmi opět řádí neznámý virus? Nová planeta navíc výpravu zaskočí náhlou změnou počasí, Marie přesto odmítá zůstat na základně. Spolu s Arim objeví jeskyni a v ní nedobytnou sondu. Skrývá se v ní klíč ke všem záhadám, se kterými si už od výcviku lámou hlavu?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Fantastické vesmírné dobrodružství ze severu Evropy je zpět! Hrstka vyvolených dětí z celého světa konečně dosáhla svého cíle a přistála na neznámé planetě. Po prvních nesmělých krůčcích však přichází přichází čas na to, odhalit skutečné tajemství expedice, která vyslala malé hrdiny až na planetu KEPLER62.

Za Keplerem 62 stojí autorská finsko-norská dvojice Timo Parvela a Bjørn Sortland. Oba spisovatelé patří ve své domovině mezi oceňované a uznávané autory knih pro děti. Je tedy více než pravděpodobné, že o této sérii ještě hodně uslyšíme. Ostatně, již první díl Kepler62: Pozvánka získal v roce 2015 nominaci na Cenu Arvida Lydeckena a práva na celou sérii byla prodána do deseti zemí. A díky nakladatelství Host jsme se mohli s Keplerem již seznámit i my. Ostatně, v českém překladu vyšly již čtyři díly, této veskrze povedené sci-fi série pro malé čtenáře. Příběh Kepleru62 se tak pomalu ale jistě přehoupl do své druhé poloviny a společně s aktuální novinkou, která právě vychází s podtitulem Virus, se připravuje na velké finále této šestidílné “ságy”.

Příběh aktuálního pátého dílu vcelku pochopitelně navazuje na předchozí knihy a dále tak rozvíjí fantastické vesmírné dobrodružství, na které se hrstka dětí, včele s Arim a Jonim, vydala. Naši cestovaté již dorazili na planetu Kepler a dokonce mají za sebou i setkání s “domorodci”, které však nedopadlo vůbec dobře. To však zdaleka není vše co na skupinku cestovatelů čeká. Marie společně s Arim objeví v jedné jeskyni tajemnou sondu, o jejímž původu zatím nevědí vůbec nic a aby toho nebylo málo mezi dětmi opět řádí neznámý virus…

Celá série se vyznačuje neskutečně svižným dějem, ve kterém nenalezneme prakticky hluchá místa. Ono ostatně díky celkovému pojetí, kdy jsou jednotlivé kapitoly skutečně krátké a autoři navíc nezabíhají do přílišných podrobností se není co divit. Když k tomu připočteme moderní jazyk, atraktivní téma a právě akční děj je úspěch u dětí takřka zajištěn. Pátý díl navíc pokračuje ve šlépějích předchozích dvou knih, kdy se celý příběh začal stylizovat do vážnějších tónů. Vše je však stále uzpůsobeno pro mladší čtenáře, takže nějaké extra složitosti, či nedej bože krev a násilí nečekejte.

Oproti předchozím dílům navíc pátý díl dostává jasnější směřování. Díky tomu se právě v této knize posouvá celý příběh řádně kupředu. Ostatně, vzhledem k tomu, že nás čeká již pouze závěrečný šestý díl, není se moc co divit. Parvela se Sortlandem si tak zde připravují půdu pro velké finále a tak věřte, že zde o překvapení nebude rozhodně nouze.

Stejně jako v případě předchozích dílů i tentokrát zůstává tvůrčí tým zcela stejný. A tak se kromě  autorské dvojice Timo Parvely a Bjørn Sortlanda můžeme těšit i na Pasi Pitkänenena . Právě ten stojí za krásnými ilustracemi, které vtiskly Keplerovi jedinečné a osobité kouzlo. Právě Pitkänenovi ilustrace jsou bezpochyby jedním z hlavních taháků této série. A tak stejně jako u předchozích dílů, i u aktuální novinky ilustrace jednak dotvářejí skvělou atmosféru a v neposlední řadě opět vypráví i samotný příběh. Opět se tak můžeme těšit na strany v nichž nenajdeme ani řádku textu, přesto nás budou tyto ilustrace posouvat v ději pěkně kupředu. I díky tomu získává celá tato série na atraktivitě a líbivosti.

Skandinávci zkrátka dětské příběhy umí a Kepler62 rozhodně není výjimkou. Autorská trojice Parvela, Sortland a Pitkänen v této sérii nabízí skutečně atraktivní kombinaci zajímavého příběhu, originálních kulis a fantastického grafického zpracování, která si vás získá hned od první strany. Po pěti dílech navíc již můžeme s klidným srdcem říct, že tato série skutečně stojí za pozornost. Teď už jen vydržet nekonečné čekání na velké finále, kterého bychom se měli dočkat v závěrečném šestém díle toto povedené série.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..