Timo Parvela a Bjørn Sortland – Kepler62 III + IV

0

 

ANOTACE:
Raketoplán startuje do vesmíru. Na jeho palubě je hrstka vyvolených dětí z celého světa, které byly vybrány k účasti na nebezpečné expedici do planetární soustavy Kepler62. Jejich první zastávkou je kosmická stanice na oběžné dráze Země. Třináctiletý Ari se stará o mladšího bratra Joniho a pátrá po ztracené kamarádce Marii. Roste v něm totiž podezření, že dospělí účastníkům výpravy něco zásadního tají. Na pochyby ale není čas. Tři mezihvězdné kosmické lodě čekají poblíž stanice a dobrodružná cesta vesmírem do neznáma může začít.

Kosmické lodě po dlouhé cestě konečně dorazí do cíle. Skupinka dětí poprvé vstoupí na povrch planety Kepler62e. Podmínky pro život jsou tu lepší, než se původně předpokládalo, a tak nic nebrání tomu, aby se zde postavila základna a započal průzkum planety. Radost z dobrodružných objevů však záhy zkalí obavy. Jeden člen expedice záhadně onemocní, poručík Colinová zjevně něco tají a nedaleko základny děti objeví podivné stopy. Jak se asi zdejší obyvatelé k návštěvníkům ze Země zachovají? A jsou to přátelé, nebo nepřátelé?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Host nám již nejednou ukázalo, že to s dětskou literaturou myslí skutečně vážně. Ostatně můžeme vzpomenout na bestsellerové Mapy, vikinga Tappiho, či fantastickou sérii PAX. Do této společnosti na jaře přibyla i finská sci-fi série pro čtenáře od 9 let KEPLER 62. Ta se nyní dočkala dalších dvou dílů CESTA a PRŮKOPNÍCI a my se tak opět můžeme vydat na další fantastické vesmírné dobrodružství z budoucnosti.

Zatímco úvodní dvě knihy této šestidílné série byli především seznamovací a takovým úvodem do napínavého dobrodružství, v aktuálních dvou knihách autoři rozehrávají svůj příběh naplno. Všichni hlavní hrdinové se ocitly na “startovních pozicích” a tak nezbývá nic jiného než se obrátit k budoucnosti a vydat se na dalekou cestu k planetárnímu systému Kepler 62. Ostatně k cestě odkazuje už samotný název třetího dílu a tak není složité si odvodit co si pro nás autoři včele s Timem Parvelou připravili.

Hrstka vyvolených dětí z celého světa se tak vydává na nebezpečnou expedici, ze které není návratu. Ještě než se však dostanou na místo čeká na ně řada smrtelných nebezpečí, se kterými se budou muset vypořádat. Aby toho nebylo málo třináctiletý Ari se stále nemůže ubránit pocitu, že za celou výpravou se skrývá mnohem víc, než jim dospělí prozradili. Na pochyby však není čas a tak nezbývá než se vydat na cestu.

Čtvrtý díl pak vcelku pochopitelně navazuje na předchozí knihy a dále rozvíjí fantastické vesmírné dobrodružství, na které se hrstka dětí, včele s Arim a Jonim, vydala. Kosmické lodě po dlouhé a strastiplné cestě konečně dorazí do cíle své cesty. Lidská noha tak poprvé vstupuje na povrch planety Kepler62e. Nezbývá než se vydat na průzkum. Počáteční idylku však vcelku záhy zkalí záhadné onemocnění jednoho z členů posádky. Navíc se zdá, že na této planetě existuje inteligentní život. Jak se ale mimozemšťané ke svým návštěvníkům z planety Zemězachovají?

Celá tato série se vyznačuje neskutečně svižným dějem, ve kterém nenalezneme prakticky hluchá místa. Ono ostatně díky celkovému pojetí, kdy jsou jednotlivé kapitoly skutečně krátké a autoři navíc nezabíhají do přílišných podrobností se není co divit. Když k tomu připočteme moderní jazyk, atraktivní téma a právě akční děj je úspěch u dětí takřka zajištěn. Třetí a čtvrtý díl navíc přináší do knih pro tuto věkovou kategorii vcelku netypický prvek, se kterým se u těchto knih moc často nesetkáváme. Tím prvkem je smrt, se kterou se v obou knihách setkáváme, autoři se tak nebáli trochu zariskovat. Na druhou stranu je vše zpracované skutečně decentně a tak ani mladší čtenáři nebudou nikterak zhrozeni a jejich rodiče mohou zůstat naprosto v klidu.

Stejně jako v případě předchozích dílů i tentokrát zůstává tvůrčí tým zcela stejný. Za samotným příběhem stojí autorská finsko-norská dvojice Timo Parvela a Bjørn Sortland. “Třetím do party” a neméně důležitým členem je Pasi Pitkänen jenž Keplerovi vtiskl svými ilustracemi vskutku jedinečné a osobité kouzlo. Právě Pitkänenovi ilustrace jsou bezpochyby jedním z hlavních taháků této série. Stejně jako u úvodních dvou dílů, i u třetí a čtvrté knihy ilustrace jednak dotvářejí skvělou atmosféru a v neposlední řadě opět vypráví i samotný příběh. Opět se tak můžeme těšit na strany v nichž nenajdeme ani řádku textu, přesto nás budou tyto ilustrace posouvat v ději pěkně kupředu. I díky tomu získává celá tato série na atraktivitě a líbivosti.

Skandinávci zkrátka pohádky umí a Kepler62 rozhodně není výjimkou. Autorská trojice Parvela, Sortland a Pitkänen v této sérii nabízí skutečně atraktivní kombinaci zajímavého příběhu, originálních kulis a fantastického grafického zpracování, která si vás získá hned od první strany. Po čtyřech dílech navíc již můžeme s klidným srdcem říct, že tato série skutečně stojí za pozornost. Teď už jen vydržet nekonečné čekání na závěrečné dva díly…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..