Timo Parvela a Bjørn Sortland – Kepler62 I + II

0

 

ANOTACE:
Všichni o ní mluví. Každý by ji chtěl. Tajemnou hru, kterou se ještě nikomu nepodařilo dohrát do konce. Kepler62. Jenže se k ní skoro nedá dostat a pro Ariho je stejně moc drahá.
Když Ari zjistí, že jeho mladší bráška Joni právě dostal tuto hru od neznámé ženy na ulici, zdá se mu to podezřelé. Zvědavost však zvítězí nad opatrností. Podaří se klukům hru dohrát? Nikdo neví, co čeká ty, kdo překonají poslední level. Mezi hráči kolují nejrůznější zvěsti. Vypadá to, že Kepler62 není jen hra, ale spíš pozvánka. Jenže kam? A kdo ji posílá?

Marie je čtrnáctiletá dcera bohatého výrobce zbraní. Stejně jako všechny děti touží odhalit tajemství, které ukrývá poslední level počítačové hry, o níž se všude mluví. S pomocí jednoho nerda se jí to podaří, a tak je převezena na tajnou základnu do Oblasti 51 v Nevadě, kde má spolu s dalšími dětmi absolvovat speciální výcvik pro kosmickou expedici do vzdáleného planetárního systému Kepler 62. Na základně se seznámí s agentkou Olivií a kluky Arim a Jonim. Proč ale někdo chce vyslat do vesmíru skupinu dětí? A jaká tajemství se ukrývají v hlubinách nekonečných chodeb pod nevadskou pouští?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Host nám již nejednou ukázalo, že to s dětskou literaturou myslí skutečně vážně. Ostatně můžeme vzpomenout na bestsellerové Mapy, vikinga Tappiho, či fantastickou sérii PAX. Do této společnosti nyní přichází další zajímavý kousek ze severu Evropy. Opět se jedná o sérii, tentokrát pro čtenáře od 9 let a nabízí fantastické vesmírné dobrodružství z budoucnosti. Seznamte se, KEPLER62 právě přichází.

Dostupné jsou již dva úvodní díly, šestidílné série, která nás zavádí do ne úplně radostné budoucnosti. Jedinou vyhlídkou na lepší zítřky by měla být chystaná expedice, ke vzdáleným planetám, která by měla zajistit lidstvu budoucnost. Právě v tomto světě sledujeme osudy našich “malých” hrdinů. V úvodním díle, jenž nese podtitul Pozvánka, sledujeme osudy Ariho a jeho mladšího brášky Joniho, jenž se snaží získat tajemnou hru, kterou se zatím nepodařilo nikomu dohrát do konce. Žel bohu na ni nemají peníze, Joni ji však jednoho dne dostane od neznámé ženy na ulici. A právě touto hrou začíná jejich velké dobrodružství…

Druhý díl pak nesleduje osudy těchto dvou chlapců, ale jiného dítka. Konkrétně čtrnáctileté dcery bohatého výrobce zbraní – Marie. Stejně jako Joni s Arim i Marie touží přijít záhadné hře na kloub, avšak vzhledem k tomu, že její finance jsou v podstatě neomezené, jde na to trochu jiným způsobem. Její snaha ji zavádí až na tajnou základnu v Oblasti 51 v Nevadě, kde se konečně dozvídá pravdu i to, co ji čeká dál…

Ještě než se začtete do první knihy, hodí se jedno malé upozornění. Tahle série je neskutečná jízda, ve které najdeme prakticky vše, na co si vzpomeneme. Moderní jazyk, akční děj, atraktivní témata a neuvěřitelně působivé ilustrace. Úspěch u dětí je takřka zaručen. Jednu nevýhodu přeci jen tato série, potažmo jednotlivé knihy mají. Jsou tuze krátké, takže vůbec nezačínejte pouze s první knihou, ale pořiďte si rovnou obě, jinak budete pořádně skřípat zubama. Autoři zkrátka vědí, jak si nás omotat kolem prstu. O tom jsme se mohli ostatně již přesvědčit i v případě jiné fantastické série ze Skandinávie – PAX.

Za Keplerem 62 stojí autorská finsko-norská dvojice Timo Parvela a Bjørn Sortland. Oba spisovatelé patří ve své domovině mezi oceňované a uznávané autory knih pro děti. Je tedy více než pravděpodobné, že o této sérii ještě hodně uslyšíme. Ostatně, již první díl Kepler62: Pozvánka získal v roce 2015 nominaci na Cenu Arvida Lydeckena a práva na celou sérii byla prodána do deseti zemí. Nyní se s jejich tvorbou můžeme díky brněnskému Hostu seznámit i my.

 

Když už jsme zmínili Parvelu s Sortlandem, nesmíme zapomenout ani na třetího do “party”, jenž v případě této série hraje velmi důležitou úlohu. Je jím Pasi Pitkänen jenž Keplerovi vtiskl svými ilustracemi vskutku jedinečné a osobité kouzlo. Právě Pitkänenovi ilustrace jsou bezpochyby jedním z hlavních taháků této série. Ostatně ty nedopomáhají pouze vytvářet atmosféru, ale vyprávějí i samotný příběh. Mnohokrát tak v knihách narazíme na stránky v nichž nenajdeme ani řádku textu, přesto se před námi bude odvíjet děj pěkně kupředu. I díky tomu získávají knihy na atraktivitě a líbivosti. Tento styl bezpochyby ocení nejeden malý čtenář, kterého tato série zcela pohltí.

Skandinávci evidentně pohádky umí a Kepler62 je toho dalším krásným důkazem. Autorská trojice Parvela, Sortland a Pitkänen v této sérii nabízí skutečně atraktivní kombinaci zajímavého příběhu, originálních kulis a fantastického grafického zpracování, která si vás získá hned od první strany. Kepler62 si vás zkrátka omotá okolo prstu a je úplně jedno, že vám není 9 let, ale 30 a vlastně ani moc nemusíte sci-fi. Tahle série je prostě skvělá a byla by věčná škoda ji minout. Teď už jen vydržet nekonečné čekání na další díl…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..