Thomas Olde Heuvelt – HEX

0

ANOTACE:
Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Když pomineme Stephena Kinga, hororové literatury u nás skutečně moc nevychází. Té kvalitní je jako šafránu a fanoušci tak musí skutečně hodně hledat. Naštěstí se čas od času na trhu objeví vlaštovka, která alespoň trochu ukojí nenasytnou touhu čtenářů po kvalitním příběhu z tohoto žánru. Tou je i jedna z posledních novinek nakladatelství Argo, jenž nám přináší úžasně temný román holandského spisovatele Thomase Olde Heuvelta HEX.

S HEXem se pojí hned několik zajímavostí. Tou nejzásadnější je však fakt, že tento román existuje hned ve dvou odlišných verzích. Původní je holandská, kterou autor debutoval a zasadil ji do své domoviny. Když se mu však naskytla možnost vydat tento román i ve Spojených státech, rozhodl se svůj příběh zcela přepracovat. Holandské reálie tak nahradil typický americký zapadákov, kterých v této zemi najdeme nepočítaně.

Zdánlivě malebné městečko Black Spring má však jedno děsivé tajemství. Už tři sta let jej obchází děsivý přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, které byly zašity oči a ústa. Na místních obyvatelích navíc visí kletba. Nikdo toto město jen tak neopustí, jak se zde jednou usadíte, buď zde svůj život dožijete, nebo zemřete. Obecní rada se tak ze všech sil snaží vše udržet pod pokličkou, hlavně aby do této pasti nespadli další nevinní. Black Spring je tak v podstatě uzavřeno do karantény, což se pochopitelně nelíbí místní mládeži, která je s touto situací již notně nespokojena a touží po změně…

Ačkoliv Heuvelt pracuje s již ohraným tématem prokleté čarodějnice, která sužuje obyvatele města, dokázal toto téma zpracovat do velice zajímavého a atraktivního celku. V jeho románu se tak střetává mystično a středověké praktiky s moderní dobou v čele s vyspělými technologiemi. Obyvatelé města tak například využívají speciální aplikace, která jim ukazuje aktuální polohu přízraku čarodějnice. Ačkoliv toto spojení tradiční duchařiny s moderní dobou může znít alespoň z počátku neuvěřitelně v Heuveltově románu funguje na jedničku.

Autor se navíc neomezil na pouhopouhý “boj” s tři sta let starým přízrakem, ten je sice nosnou kostrou celé knihy, při samotném čtení však ustupuje jaksi do pozadí. Daleko více prostoru tak dostávají samotní obyvatelé Black Spring, na niž Heuvelt ukazuje kam až může člověka strach, beznaděj, či šílenství zavést. Aby byl obrázek takřka dokonalý, v Black Spring je na denním pořádku i všudypřítomná cenzura (internet, mobil) a v určitém ohledu i omezování osobní svobody.

To vše dostáváme z pohledu hned několika hlavních hrdinů, které autor rekrutoval z nejrůznějších věkových skupin, jenž mají na situaci v Black Spring velmi často zcela odlišné názory. Jedni čarodějnici berou jako nutné zlo, se kterým je potřeba vycházet, jiní jí nenávidí, uctívají, bojí se jí, či dokonce šikanují. A právě z těchto nejrůznějších postojí vzniká velice výbušná směs, která žene příběh kupředu a dodává jí na atraktivitě.

Heuvelt se zde navíc předvedl, jako velice zdatný vypravěč. Postupně tak svůj příběh posouvá z odlehčených situací do vážnějších a temnějších tónů, umě graduje napětí, které vcelku pochopitelně vrcholí v samotném závěru. Nejednou vám tak bude skutečně běhat mráz po zádech. Heuvelt dokáže být v mnoha ohledech až nechutně zvrácený, či chladnokrevně brutální, na druhou stranu se mu musí nechat, že žádný z těchto aspektů nevyužívá prvoplánově a nesnaží se šokovat za každou cenu. Ba právě naopak, vše do celkového vyznění knihy skvěle sedí a je vidět, že autor má vše skutečně dobře promyšleno.

Díky všem těmto aspektům, které zahrnují promyšlený příběh, skvěle prokreslené postavy, gradaci napětí, zajímavé prostředí a především pak hutnou atmosféru dostáváme do rukou skutečnou hororovou lahůdku, která uspokojí i náročnější čtenáře. Psychologická rovina příběhu navíc nabízí i řadu věcí k zamyšlení. HEX je tak skutečně lákavou jednohubkou, která uspokojí nejen příznivce hororu, ale i ty, kteří se tomuto žánru standardně vyhýbají.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..