Thomas Harris – Mlčení jehňátek

1
Temný, kultovní, ve své době převratný, geniální… To je jen několik z dlouhé řady přízvisek příběhu, který se stal celosvětovým bestsellerem a jenž po zfilmování posbíral pět Oscarů.Harris ve své knize vykresluje komplikované vyšetřování netradičních a brutálních vražd. Jenže do hlavní role neobsadil nezdolného, ostříleného detektiva nebo „bondovského“ agenta, ale doslova „pískle“ – studentku akademie FBI Clarice Starlingovou, která je přizvána na základě důvěry a instinktu ředitele mocné FBI. Dalším netradičním prvkem je spolupráce Clarice s masovým vrahem a kanibalem Dr. Hannibalem Lecterem. Už tato fakta svědčí o tom, že Harris předkládá thriller, který bourá konvence.

…………………………………………………………….

Jen málokterá záporná postava se může pochlubit velkou oblibou u čtenářů, navíc když se jedná o masového vraha, přesto výjimky existují. A dovolím si tvrdit, že právě mezi ně jednoznačně spadá i doktor Hannibal Lecter. Legendární masový vrah a kanibal z pera amerického autora Thomase Harrise, si získal obrovskou oblibu, ke které mimo jiné přispělo i vynikající filmové zpracování. Dnes se Dr. Lecter vrací díky vydavatelství Tympánum v podobě audioknihy, kterou načetl Tomáš Kobr.

Mlceni_jehnat

Thomas Harris se může pyšnit opravdu působivým medailonkem. Vždyť prakticky všechny jeho knihy se dostali mezi bestsellery. Co je ovšem více zajímavé kromě tohoto ocenění, byly jeho knihy i zfilmovány a dočkaly se řady ocenění. Jen Mlčení jehňátek se může pyšnit pěti Oscary. Harris tak ve svých knihách vytvořil jedinečnou postavu, kterou i přes svoji zrůdnost a zvrácenost, čtenáři popřípadě fanoušci po celém světě zbožňují. Stačí se někoho zeptat, co se mu první vybaví, když mu řeknete Mlčení jehňátek. Více než devadesát procent lidí vám řekne Hannibal Lecter a ne hlavní kladná postava Clarice Starlingová.

FBI se ocitá ve velmi zapeklité situaci, v Americe řádí nový sériový vrah a nezanechává po sobě prakticky žádné stopy, které by vedly k jeho dopadení. Z této bezvýchodné situace by mohl pomoci snad jen jiný sériový vrah, který byl již dopaden. Doktor Hannibal Lecter, legendární Hannibal kanibal. Má to ovšem jeden háček doktor Lecter nikomu nedůvěřuje a rozhodně se nehodlá svěřovat se svými nápady FBI.

axn-villains-1

Zde přichází na scénu mladá a naivní studentka akademie FBI Clarice Starlingová. Její nadřízený agent Crawford ji posílá za Lecterem v naději, že si získá jeho důvěru a bude jí ochoten odpovědět na pár otázek. Clarice si tak postupně získává doktorovu důvěru, ovšem jí i celou FBI začíná tlačit čas kdy je unešena další obět, dcera senátorky Martinové.

Harrisovo Mlčení jehňátek bylo ve své době v lecčems revoluční a neobvyklé, i díky tomu si získaly jeho knihy takovou oblibu u čtenářů. Spojení složitého pátrání, nezkušené vyšetřovatelky, geniálního a zároveň zvráceného psychiatra je originálním mixem, který slibuje velmi silný zážitek. Navíc ani po více než dvaceti letech neztrácí nic ze svého kouzla a láká stále nové a nové fanoušky.  Rozhodně se o to nemalou měrou zasloužil i Anthony Hopkins, který je v roli doktora Lectera naprosto nepřekonatelný.

Co se týče audioknihy, tu má na svědomí vydavatelství Tympánum, které se rozhodlo angažovat Tomáše Kobra jako vypravěče. Pan Kobr se svého úkolu rozhodně zhostil se ctí a celá audiokniha se nese v dnešním velmi vysokém standardu. Vše je velmi dobře rozumět a postupem času, kdy kniha graduje, přidává i pan Kobr. Přesto, alespoň dle mého názoru, by Mlčení jehňátek více seděl nějaký hlubší a zastřenější hlas, který by podkreslil celkovou temnou atmosféru.

Mlčení jehňátek by rozhodně nemělo uniknout žádnému fanouškovi kvalitních detektivních příběhů. Navíc je rozhodně dobře, že si Tympánum vzpomnělo na Thomase Harrise. Tento klasický příběh je výborným a příjemným oživením v záplavě dnešních severských detektivek. Milovníkům doktora Lectera tak v tuto chvíli nezbývá než doufat, že Tympánum přinese i další díly s tímto charismatickým kanibalem.

 
 Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympánum
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdThomas Harris – Narodil se v Jacksonu v Mississippi a vyrůstal na farmě ve městě Rich. Vystudoval angličtinu na Baylor University (1964).
Z počátku publikoval své texty časopisecky. Hned svou první novelou vydanou knižně, Black Sunday, pojednávající o masové vraždě naplánované na turnaj v americkém fotbale Superbowl, se dočkal úspěchu – již po dvou letech byla odvysílána stejnojmenná filmová premiéra. Následovala novela Červený drak, kde se poprvé objevuje postava Hannibala Lectera, geniálního masového vraha a kanibala. Té se dostalo větší pozornosti až s filmovým zpracováním v roce 1986. V roce 1988 vychází Mlčení jehňátek, které se po zfilmování v roce 1991 okamžitě ocitá na předním místě v žebříčcích a získává celkem pět Oskarů. S dalším pokračováním, tentokrát novelou s názvem Hannibal, přišel Thomas Harris až v roce 1999. Okamžitě se stala bestsellerem a filmová premiéra byla uvedena v roce 2001. V současnosti se Hannibal dočkal zpracování ve formě třináctidílného seriálu, který dále doplňuje a rozvádí historii a psychologii postavy Hannibala Lectera.
Thomas Harris momentálně žije na Floridě. Od roku 1976 neposkytuje interview.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..