Thomas Harris – Mlčení jehňátek

0
ANOTACE:

Nejslavnější kniha série o Hannibalu Lecterovi, geniálním vrahovi s chutí na lidské maso. Podobně jako v Červeném drakovi se tu vyšetřovatel FBI – tentokrát ovšem žena Clarice Starlingová – obrací právě na něj, aby pomohl s dopadením jiného šíleného zabijáka, muže přezdívaného Buffalo Bill pro jeho zálibu stahovat své oběti zaživa z kůže. Ambiciózní Clarice se úkolu ujme s policejní profesionalitou, ale taky obrovským soucitem pro oběti těchto strašlivých zločinů. Kniha byla odměněna Cenou Brama Stokera za nejlepší román roku 1988 a dodnes se řadí mezi nejlepší a nejnapínavější krimithrillery všech dob.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Skutečně jen málo záporných postav se může pochlubit velkou oblibou u čtenářů, přesto výjimky existují. A dovolím si tvrdit, že právě mezi ně jednoznačně spadá i legendární masový vrah a kanibal doktor Hannibal Lecter. Ten se navíc nedávno, díky nakladatelství Argo, vrátil i na pulty českých knihkupců. A tak se po Červeném drakovi můžeme nyní začíst i do nejslavnějšího románu amerického autora Thomase Harrise. Mlčení jehňátek je zde!

Tento legendární román, který za svou velkou oblibu vděčí především fantastickému filmovému zpracování s Jodie Foster a Anthony Hopkinsem v hlavních rolích, u nás vyšel naposled před dlouhými osmi lety. V roce 2014 jej pak sice doplnila i audiokniha v podání Tomáše Kobra, Mlčení jehňátek je však na našem trhu dlouhodobě nedostupné. Toho si naštěstí všimlo i nakladatelství Argo, které se rozhodlo Harrisovi knihy přivést zpět na náš trh. A tak po Červeném drakovi a horké novince Cari Mora nyní dospěl čas i na nejslavnější Harrisův román.

Knihy tohoto autora jsou evidentně nadčasové a ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla. Vděčí za to nejen perfektně vystavěnému a napínavému příběhu, ale především samotným postavám. Zejména jedna zcela vyčnívá nad ostatními. Doktor Hannibal Lecter, masový vrah a kanibal, kterého čtenáři a fanoušci i přes jeho evidentní zrůdnost a zvrácenost zbožňují. Ostatně, stačí se někoho zeptat, co se mu první vybaví, když řeknete Mlčení jehňátek. Naprostá většina lidí si bezpochyby takřka okamžitě vzpomene na jméno této jedinečné postavy.  Není proto divu, že právě na něm vystavěl Harris celou svou knižní sérii.

Popisovat děj tohoto románu je pravděpodobně zcela zbytečné. Především díky filmovému zpracování je příběh notoricky známý. Pokud vás však Mlčení jehňátek z nějakého důvodu minulo tak zde je menší připomenutí děje.

FBI se ocitá ve velmi zapeklité situaci, v Americe řádí nový sériový vrah a nezanechává po sobě prakticky žádné stopy, které by vedly k jeho dopadení. Z této bezvýchodné situace by mohl pomoci snad jen jiný sériový vrah, který byl již dopaden. Doktor Hannibal Lecter, legendární Hannibal kanibal. Má to ovšem jeden háček doktor Lecter nikomu nedůvěřuje a rozhodně se nehodlá svěřovat se svými nápady FBI.

Zde přichází na scénu mladá a naivní studentka akademie FBI Clarice Starlingová. Její nadřízený agent Crawford ji posílá za Lecterem v naději, že jeho mlčení dokáže alespoň trochu prolomit a bude jí ochoten odpovědět na pár otázek. Clarice si tak postupně získává doktorovu důvěru, ovšem jí i celou FBI začíná tlačit čas, jelikož je unesena další oběť, dcera senátorky Martinové.

Harrisovo Mlčení jehňátek bylo ve své době v lecčems revoluční a neobvyklé, i díky tomu si získaly jeho knihy takovou oblibu u čtenářů. Spojení složitého pátrání, nezkušené vyšetřovatelky, geniálního a zároveň zvráceného psychiatra je originálním mixem, který slibuje velmi silný zážitek. Navíc ani po více než třiceti letech od svého vydání neztrácí nic ze svého kouzla a láká stále nové a nové fanoušky.  Rozhodně se o to nemalou měrou zasloužil i Anthony Hopkins, který je v roli doktora Lectera naprosto nepřekonatelný.

Abychom však byli upřímní, nebýt postavy doktora Lectera, byla by tato kniha sotva poloviční. Když k tomu navíc přidáme fakt, že předchozí Harrisova kniha – Červený drak staví na hodně podobných prvcích, které se v obou knihách nezřídka opakují. Rozhodně se tak nedá se říct, že by bylo Mlčení jehňátek naprosto dokonalou knihou. Avšak osobně si myslím, že v tomto případě, jdou veškeré Harrisovi chyby zcela stranou. Synergie a propracovanost obou hlavních postav je naprosto výjimečná a zcela zastiňuje vše ostatní. Zde nezbývá než před autorem smeknout, jelikož toto rozhodně nedokáží úplně všichni. A právě zde je jasně vidět, proč si vlastně Hannibal kanibal získal tolik fanoušků a proč byla kniha odměněna Cenou Brama Stokera za nejlepší román roku 1988. Ostatně, dodnes se řadí mezi nejlepší a nejnapínavější krimithrillery všech dob.

Co se týče audioknihy, tu má na svědomí vydavatelství Tympanum, které se rozhodlo angažovat Tomáše Kobra jako vypravěče. Pan Kobr se svého úkolu rozhodně zhostil se ctí a celá audiokniha se nese v dnešním velmi vysokém standardu. Vše je velmi dobře rozumět a postupem času, kdy kniha graduje, přidává i pan Kobr. Přesto, alespoň dle mého názoru, by Mlčení jehňátek více seděl nějaký hlubší a zastřenější hlas, který by podkreslil celkovou temnou atmosféru.

Mlčení jehňátek by rozhodně nemělo uniknout žádnému fanouškovi kvalitních detektivních a psychologických příběhů. Tento dnes již klasický kousek je bezesporu výborným a příjemným oživením v záplavě dnešní produkce, která se přeci jen vydává trochu jiným směrem. Milovníkům doktora Lectera tak v tuto chvíli nezbývá než toužebně vyhlížet další díl, který pro nás Argo již v tuto chvíli připravuje.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..