Thomas Harris – Cari Mora

0

 

ANOTACE:
Tvůrce Hannibala Lectera přichází s románem o zlu, nenasytnosti a temných obsesích.
Cari Mora uprchla před válkou v rodné zemi do USA a pod dohledem imigračního úřadu žije na dočasné povolení pobytu v Miami. Aby se uživila, jde ze zaměstnání do zaměstnání a teď se stará o luxusní sídlo přímo na slavné pláži Miami Beach. Nemá tu
šení, že pod domem je ukryto půl tuny ryzího zlata. To se však dozví jistý Hans-Peter Schneider, který po tomto zlatě slídí už roky, a zdaleka není sám. Krásná Cari stojí tomuto úchylnému zločinci v cestě a jejich střet, po němž zůstane celá řádka mrtvol, je nevyhnutelný…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Psal se rok 2006 když Thomas Harris, stvořitel legendárního kanibala a geniálního zločince Dr. Hannibala Lectera, představil světu svou zatím poslední knihu. Na šestý román autora Mlčení jehňátek čekal celý svět. Teď se dočkal. Po třinácti letech se Harris vrací na scénu, aby svým fanouškům ve své nejnovější knize představil Cari Moru, mladou ženu s mnoha jizvami na duši…

Thomas Harris se může pyšnit opravdu působivým medailonkem. Vždyť prakticky všechny jeho knihy se dostaly mezi bestsellery. O filmovém zpracování jeho jedinečné thrillerové série ani nemluvě. Ostatně, jen samotné Mlčení jehňátek se může pyšnit pěti Oscary. I díky tomu je vcelku jasné, že očekávání od další Harrisovy knihy nebudou skutečně malá. A vzhledem k tomu, že nakladatelství Argo začalo právě nedávno znovu vydávat Harrisovy knihy i u nás, můžeme se do této dlouho očekávané novinky začíst vcelku záhy po originálu.

Jak již bylo řečeno, Harris v něm přestavuje mladou imigrantku Cari Moru, která žije na dočasné povolení k pobytu v Miami. Cari vždy měla kladný vztah k zvířatům a tak vypomáhá na místní klinice, aby se však uživila musí se mimo jiné starat i o jedno luxusní sídlo přímo na Miami Beach. Shodou okolností se jedná o dům Pabla Escobara, který zde ještě před svou smrtí údajně ukryl půl tuny zlata. A jak už to tak bývá, vidina snadného zbohatnutí nenechá některým lidem spát. Cari se tak vcelku záhy ocitá v šíleném víru událostí, po nichž zůstane celá řádka mrtvol a nejistoty…

Po pravdě, asi nemá příliš smysl chodit kolem horké kaše. Thomas Harris svůj stín bohužel nepřekročil a pro naprostou většinu fanoušků bude pravděpodobně jeho nová kniha menším zklamáním. Přesto se však nejedná o úplně špatný kousek, jen mu bude nejvíce ubližovat fakt, že se chtě nechtě nevyhne srovnávání s legendárním Mlčení jehňátek, které mimochodem vcelku záhy zamíří i na náš trh v novém vydání.

Bohužel právě v přímém srovnání nevychází tato kniha vůbec dobře. Původní Harrisova série s Dr. Lecterem se velkou měrou opírala o jedinečně vykreslené a především pak i silné postavy, mezi kterými vcelku pochopitelně vyčníval sám Lecter. Tomu však nemalou měrou zdatně sekundovala i Clarice Starlingová, potažmo Will Graham. V aktuální novince však jakákoliv postava podobného ražení bohužel zcela chybí. A to i přesto, že se nás autor snaží přesvědčit, že podobně silnou postavou je právě Cari Mora.

Cari je mladá imigrantka poznamenaná guerillovými válkami v Kolumbii, kdy sama patřila do speciálních “dětských” oddílů a prošla si prakticky peklem, které ji pravděpodobně poznamenalo na zbytek života. Malý problém je ten, že ačkoliv Harris líčí nejrůznější hrůzy z její minulosti, samotné postavě to tak nějak neuvěříte. Zkrátka si s ní nedokážete vytvořit patřičné pouto, což platí i pro ostatní postavy. Ostatně, na 250 stranách jdou dělat zázraky jen výjimečně a Cari Mora mezi ně bohužel nepatří.

Když však odhlédneme od srovnávání s předchozími Harrisovými knihami a odpustíme mu i vcelku ploché postavy, dostáváme do rukou vcelku nenáročnou akční jednohubku. Ta od čtenářů nic moc nevyžaduje, na druhou stranu vám však ani nic nedá. Více než cokoliv jiného je aktuální novinka Thomase Harrise menší výplní, která vám zpříjemní čekání na nějaký “větší román”. Třeba právě Mlčení jehňátek, které zde bude opravdu za nedlouho (záleží, kdy tento text čtete). Cari Mora tak navždy zůstane ve stínu svých starších sourozenců, ve kterých tento autor přivedl na svět legendárního Hannibala kanibala Lectera.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..