Thomas Engström – Na západ od svobody

0

ANOTACE:
Na západ od svobody je první díl trilogie o Ludwigu Lichtovi, bývalém úspěšném agentovi Stasi, informátorovi a předním špionovi CIA v DDR. Licht nyní působí jako detektiv na volné noze a nachází se ve stálé finanční tísni. Ačkoli se zdá, že to s ním jde z kopce, CIA dosud využívá jeho praktické povahy a nemilosrdného úsudku. V politickém podhoubí je stále zapotřebí takových jako Ludwig Licht.
Marrákeš, červenec 2011 a tři Američané nalezeni brutálně zavražděni v holičském salonu. Vražda se tají.
O týden později volá na americkou ambasádu v Berlíně žena a tvrdí, že má o činu informace. Ukáže se, že vlastní neocenitelné údaje, které vedou k jedné z Američany nejhledanějších osob. Šéf berlínské CIA zjišťuje, že je na stopě něčemu velkému. Kontaktuje svého bývalého agenta Ludwiga Lichta, který je pověřen úkolem kořist vypátrat. Lov může začít.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Skandinávské země jsou u nás známé především díky svým vynikajícím severským detektivkám. Nakladatelství Jota se však od tohoto žánru odkloňuje a přináší svým čtenářům zajímavý špionážní thriller úspěšného publicisty, kulturního redaktora a překladatele Thomase Engstöma, Na západ od svobody. Dokáže však Engström zaujmout i čtenáře odkojené Flemingem či Clancym?

NazapadodsvobodyAčkoliv Thomas Engström studoval práva, svému oboru se moc nevěnuje. Již v této době tíhl k literatuře, o čemž svědčí i fakt, že právě během studií nastartoval svou spisovatelskou kariéru. Kromě toho se věnuje i překládání (z angličniny přeložil na 15 knih) a působí také jako publicista a kulturní redaktor. Z oblasti práva a politiky si však vypůjčil náměty svých politicko-špionážních thrillerů zasazených do mezinárodního prostředí. V nakladatelství Jota právě vychází jeho v pořadí třetí kniha, která je současně prvním dílem chystané trilogie o Ludwigu Lichtovi, bývalém úspěšném agentovi Stasi, informátorovi a předním špionovi CIA v DDR.

Přestože je autor původem ze Švédska, v jeho příběhu se přesouváme k našim západním sousedům. A to konkrétně do Berlína, kde se odehrává drtivá část tohoto napínavého špionážního thrilleru. Samotný začátek se však odehrává úplně na jiném kontinentu. V červenci 2011 jsou v marocké Marrákeši nalezeni tři brutálně zavraždění Američané. Konzulát spolu s marockou policií však vraždy tají….

O týden později se však v Berlíně objeví žena, která tvrdí, že má o  tomto činu informace. Mimo jiné se ukáže, že vlastní tajné dokumenty, jenž mohou znamenat opravdu velké zemětřesení na řadě důležitých postů. Šéf místní pobočky CIA zjišťuje, že je na stopě něčemu opravdu velkému a otázkou zůstává, zda vůbec může někomu ze svých spolupracovníků stoprocentně věřit. A tak nezbývá než povolat zpět do služby svého bývalého agenta Ludwiga Lichta…

Na_zapad_od_svobody_WEB

en-thomas_engstrom-vaster_om_friheten_largeLudwig Licht je klasickým případem ne příliš úspěšného hrdiny. Doba, kdy úspěšně působil jako dvojitý agent působící jak v řadách obávané východoněmecké Stasi, tak americké CIA je nenávratně pryč, stejně jako Berlínská zeď. Nyní se snaží přežít hlavně jako majitel jedné, či dvou restaurací, ovšem ekonomická krize a tvrdé potravinářské normy jsou neúprosné a tak se Ludwig záhy ocitá ve finanční tísni. Naštěstí je zde jeho bývalý šéf u CIA, který ho občas využije na nějaký ten úkol, což ho drží nad vodou. Tento jeho neutěšený stav bezpochyby pomáhá čtenářům sžít se se samotným hrdinou. Přeci jen vám bude sympatičtější obyčejný chlapík s běžnými problémy, než nezničitelný hrdina, kterého by dokázal zabít snad jen Chuck Norris.

Právě ta obyčejnost a hlavně uvěřitelnost je největším lákadlem této knihy. Je sice jasné, že samotný příběh je výplodem autorovy mysli, na druhou stranu však čtenáři nebudou mít sebemenší problém uvěřit, že právě teď pobíhá po Berlíně osamělý agent se svým tajným úkolem. Při bližším pohledu na knihu možná někteří konspirační teoretikové naleznou v samotném příběhu řadu podobností s velmi známým a probíraným případem Juliana Assange, zakladatele Wikileaks. Při vzpomínce na tento případ vám nebude v této knize takřka nic připadat neuvěřitelné, až tedy na jednu výjimku. A věřte, že bezpečně poznáte, co mám na mysli.

Na západ od svobody je vcelku sympatickou jednohubkou, která sice nebude patřit mezi úplnou špičku žánru, ovšem oproti tomu nabízí čtenářům zajímavý a vcelku uvěřitelný příběh. Lehkost a čtivost, s jakou je samotný román napsaný, z něj dělá ideálního společníka na dovolenou, kdy se chceme především bavit. A právě o to se nový román Thomase Engströma dokáže postarat vrchovatou měrou. Najdeme zde akci, konspiraci, naději i beznaděj. To vše zabalené do nám blízkého prostředí, které je českým čtenářům rozhodně bližší než severský Stockholm či Oslo. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se Jota rozhodne vydat v blízké době i další díly této nadějně rozjeté trilogie.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..