This War of Mine

0

Loňský rok znamenal pro hráče deskových her doslova žně. Na trhu se objevila celá řada vynikajících titulů a bylo skutečně z čeho vybírat. Pomyslná třešnička na dortu však přišla trochu příznačně až na závěr roku. To se na český trh dostala lokalizovaná verze deskové hry This War of Mine, která může směle aspirovat na “deskovku” roku.

Hráči počítačových her patrně již vědí odkud vítr vane. Tato deskovka vychází ze stejnojmenné počítačové hry, která v roce 2014 způsobila na herní scéně menší poprask. O něco podobného se nyní snaží dvojice tvůrců Michał Oracz a Jakub Wiśniewski jenž převedli tuto jedinečnou survival hru do deskoherní podoby. Aby byl pro české hráče zážitek dokonalý, lokalizace se ujala společnost Albi, která ji v kompletní lokalizaci přinesla českým hráčům krátce před Vánoci.

Pokud jste se již s This War of Mine setkali,například na počítačích, či konzolích, nebude pro vás ani deskoherní verze velkou neznámou. Hra využívá obdobné mechaniky a snažíte se splnit stejný cíl. Ocitáme se tak uprostřed války, s hrstkou přeživších, jejichž osudy budeme sledovat. Hrdinové však nejsou vycvičení vojáci, ale obyčejní lidé, kteří touží pouze po jednom. PŘEŽÍT! A to je ostatně i cíl této hry. Zní to jednoduše, že? V případě této hry však na slovo jednoduché naprosto zapomeňte.

Připravte se na jedinečný a nervy drásající zážitek, se kterým jsme ještě neměli možnost se u deskových her setkat. This War of Mine je zcela unikátní ve všech směrech. Ať už je to fakt, že nikdo z hráčů neovládá pouze jednoho hrdinu, ale postupujete společně jako skupina, která se musí domluvit na dalším postupu, potažmo originální vysvětlení herních mechanismů a pravidel, a v neposlední řadě i samotné hraní. Tahle hra neskutečně bolí a zcela vás po všech stránkách vyždímá. Už před samotným hraním se tak můžete připravit na fakt, že vám autoři rozhodně nedají nic zadarmo.

Ještě než se pustíme do samotného hraní slušelo by se zmínit co vše najdeme v samotném balení. V rozměrném kartonovém boxu najdeme kromě nezbytného hracího plánu i pořádnou kupu plastových a kartónových žetonů, které označují nejrůznější zdroje, ale i poškození, či infekce. Dále zde nalezneme 200 hracích karet, 4 hrací kostky a 12 hracích figurek. Nejméně nápadnou a zároveň nejzajímavější částí je pak takzvaný deník, kniha příběhů, list scénářů a ukládací tabulky.

Možná vám zde chybí ve výčtu pravidla, ty zde však prakticky nenalezneme, alespoň ne v klasické formě, na kterou jsme u deskových her zvyklí. To je ostatně jedna ze zajímavých inovací, které This War of Mine mezi deskovky přináší. Hráči se totiž učí samotná pravidla až v průběhu hry. Po přípravě herního plánu a nalosování tří úvodních hrdinů můžete přistoupit k samotné hře.

Ta je určena pro 1-6 hráčů, kdy o veškerých krocích rozhodujete jako skupina. Důraz na kooperaci a domluvu mezi jednotlivými hráči se tak v případě této hry posouvá na zcela novou úroveň. Samotnou hrou vás pak provází takzvaný deník, jenž je rozdělen na jednotlivé fáze dne a noci a obsahuje i nezbytný základ proto abychom mohli vůbec začít hrát. Deník, potažmo nás hra nás však mnohdy odkazuje i na knihu příběhů.

Zde se dostáváme pravděpodobně k nejzajímavější složce celé hry. Kniha příběhů obsahuje na 160 stranách více než 1900 unikátních příhod, které mohou postavy ve hře prožít. Kromě niž zde nalezneme i vysvětlení herních mechanismu a pravidel, k nim se však dostanete až ve chvíli, kdy je budete skutečně potřebovat. Díky ohromnému množství zde popsaných příhod na nás prakticky při každé hře, čeká zcela unikátní zážitek, pravděpodobnost, že by se vám podařilo namíchat a poté i zahrát dvě zcela shodné partie hry se rovná prakticky nule. Díky tomu vám tato hra vydrží neskutečně dlouhou.

Když už jsme u samotné doby  hraní, na krabici nalezneme údaj 45-120 minut. Rovnou vám mohu říct, že na tento čas rovnou zapomeňte. K této hrací době se můžete dostat snad jen ve chvíli, kdy vaše všechny postavy zemřou již během první kapitoly. Jinak se bez problému přiblížíte k pěti, šesti hodinám čistého herního času, který se dále odvíjí od toho, jak moc se budete mezi hráči hádat o dalším postupu. Naštěstí i na to autoři pamatovali a patřičně nás vyzbrojili. Nalezneme zde bloček ukládacích tabulek, jenž nám dávají možnost si v tom či onom okamžiku hru uložit a od tohoto bodu pokračovat někdy příště.

Kromě těchto zmíněných specifik pak pokračuje samotná hra vcelku tradičně. Sestává se z řady kol v nichž plníme určité fáze podle denní doby. Den je v tomto případě fáze lehce “oddychovou”, kterou trávíme v úkrytu, kde snažíme se odpočívat, prohledávat a vylepšovat své “obydlí”, vyrábět předměty či se regenerovat. Pravý adrenalin však přichází především po soumraku, kdy se můžeme konečně vydat ven, ve snaze nalézt nové zásoby, nebezpečí však číhá na každém kroku. Zároveň však musíme zůstat ostražití, jelikož budeme čelit i agresivním nájezdníkům, jenž se nás budou snažit obrat i o ten zbytek co nám zůstal. S úsvitem přichází čas na vyhodnocení kola a počítání ztrát. Úkol je jasný – zůstat co nejdéle naživu, ideálně až do posledního dne. Pokud se vám to po úmorných a beznadějných hodinách plných utrpení, emocionálního vyčerpání a deprimace podaří, můžete si gratulovat. Počítejte však s tím, že moc často se vám to nepovede, jelikož tato hra chyby neodpouští…

Pokud hledáte hru, která vám nabídne jedinečný herní zážitek s velkým důrazem na příběh a nevadí vám ani dlouhá herní doba, patrně nenajdete na trhu lepší hru než je právě This War of Mine. Tato hra se vymyká běžné produkci snad ve všech ohledech, pokud ji však věnujete náležitou péči, bohatě se vám odmění dechberoucí atmosférou a silným herním prožitkem. Rozhodně však nečekejte zábavnou jednohubku na jeden večer, v tomto případě čekejte spíše dlouhé hodiny plné beznaděje a utrpení. Jak se ale říká, naděje umírá poslední, i když v tomto případě dostává toto tvrzení pořádné trhliny…


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.