This War of Mine – Příběhy města sutin

0

This War of Mine, počítačová legenda, která se v roce 2017 dočkala dokonce své deskoherní varianty. Boj o přežití ve válkou zmítaném městě uchvátil i české hráče natolik, že se společnost Albi rozhodla nám přinést i rozšíření pro tuto skvělou hru. To vyšlo krátce před Vánoci s podtitulem Příběhy města sutin. Rozšíření hráčům přináší celou řadu zajímavých a nových prvků, ale především pak slibuje další dlouhé hodiny s touto atmosférickou deskovkou.

Začnu možná trochu netypicky a to cenou. Některé fanoušky totiž může maličko zarazit trochu vyšší cenovka, vždyť za podobnou částku snadno seženete zcela jinou plnohodnotnou hru. To je samozřejmě pravda, na druhou stranu je potřeba brát v potaz fakt, že v současné době vychází daleko větší hry než dříve, navíc TWOM obsahuje opravdu velké množství textu. A v aktuální expanzi tomu není jinak. Pokud však máte přeci jen obavu, již teď vás mohu ujistit, že Příběhy z města sutin ve vám do poslední koruny rozhodně vyplatí.

Dost už ale dumání nad cenou, podívejme se co na nás v sympaticky velké krabičce čeká. A věřte, že toho rozhodně není málo. Prakticky všechny komponenty nemalým způsobem obohacují původní hru a dodávají tak hráčům ještě hlubší zážitek ze samotného hraní. Základní principy však stále zůstávají stejné. Hra je tak stále určena pro 1-6 hráčů, kdy o veškerých krocích rozhodujete jako skupina. Důraz na kooperaci a domluvu je jedním ze stěžejních prvků TWOM. O tom jsme se ale mohli již přesvědčit. Příběhy města sutin však původní hru skutečně nemalým způsobem obohacují a tak pokud se vám původní TWOM již maličko ohrál právě vydané rozšíření je rozhodně vítaným zpestřením.

Hlavní gró této expanze patrně bude ležet na pěti scénářích, které si pro nás tvůrci připravili. V jejich případě jde samozřejmě primárně o příběh, jenž nebudu ani naznačovat, avšak věřte scénáře jsou vskutku různorodé a pokaždé se zaměřují na maličko jiný okruh událostí. Část hráčů bezpochyby potěší, že tyto scénáře nabízí především kratší herní dobu. Díky ní pak můžete TWOM rozložit na herní stůl přeci jen častěji. Však kratší herní doba je zde zcela vynahrazena intenzivnějším zážitkem a v neposlední řadě i celkovou náročností scénářů, jejichž zdolání bude opravdovou výzvou.

Pokud se vám to však podaří, nezískáte pouze uspokojení z výhry, ale v této chvíli vstupuje do partie i lehký legacy prvek. Právě ve chvíli, kdy vyhrajete některý z pěti scénářů máte možnost otevřít zapečetěnou obálku, která se k danému scénáři vztahuje. Ta obsahuje unikátní obsah, který do hry vnáší další nové “mechanismy” a je tak malou odměnou za dobře odvedenou “práci” při hře.

Se scénáři, potažmo samotným příběhem je vcelku pochopitelně opět úzce spjatá “Kniha příběhů” tentokrát pojmenovaná Válečný deník. Ten sice nenarostl do tak monstrózních rozměrů, jako tomu bylo v původní hře, i tak však přináší do hry velké množství nových herních scén, se kterými se budou muset vaše postavy popasovat. Upřímně, už samotné scénáře a s nimi spojené inovace, by bezpochyby stačily, aby se hráči za své peníze nemuseli cítit nikterak ochuzeni. V tomto případě se však jedná pouze o část vylepšení, které s touto expanzí do původní hry přichází.

A tak kromě scénářů a “legacy” obálek se můžeme těšit mimo jiné i na  7 zcela nových figurek včetně kočky a nové hlavní postavy jménem Emira. Nechybí ani nový balík karet, přičemž některé obohatí i základní balíčky a na 30 různých žetonů. Kočka vám například trochu usnadní průchod samotnou hrou. Avšak všechno něco stojí a této hře dvojnásob a tak se připravte na to, že zatímco vám některé části autoři maličko ulehčí, jinde naopak přidají na obtížnosti.

Důležitou roli zde hrají i farmáři a tržiště. Už v původní hře byla možnost obchodovat s přeživšími, avšak zde přidaný trh přidává do hry daleko větší možnosti. Jak už jsem ale zmínil, všechno něco stojí a tak ani možnost vydat se na tržiště není zadarmo. Jako bonus pak s tímto modulem přichází do základního herního balíčku i zcela nové karty.

Dalším vítaným zpestřením a zároveň dalším modulem jsou i stoky a kanály, do kterých se nyní budeme moci vydat. V těch nám sice nehrozí nebezpečí v podobě sniperů a dalších nezvaných hostů, které známe z klasické hry, rozhodně však nečekejte procházku růžovou zahradou. Celý tento modul je tvořen zvláštními kartami, z nichž skládáte mapu “podzemí”. Kromě užitečných předmětů, na které zde můžete narazit, se však připravte na celou řadu nástrah, zaplavenými chodbami počínaje a rváči konče. Jedná se však o velice zajímavé vylepšení, které do hry přinese velké množství nových situací.

Každý ze zde zmíněných modulů si bezpochyby zaslouží pozornost a je na nich opravdu vidět, že si s nimi autoři dali neskutečnou práci. Takřka vše funguje naprosto jednoduše, ale efektně zároveň, což rozhodně nebývá vždy pravidlem. Nemalé množství hráčů bezpochyby potěší i fakt, že aktuální rozšíření se nesnaží původní TWOM pravidlově zcela překopat, ale přidává k fungujícímu celku pár zajímavých inovací. Ostatně kompletní pravidla, včetně obrázků a popisků, zabírají stěží osm stran, což na takové množství obsahu skutečně není mnoho.

Příběhy města sutin jsou tak krásným příkladem toho, jak by měla vypadat správná expanze, která si svou cenu bezezbytku obhájí. Kromě “jednorázových” scénářů, které odehrajete a nemáte moc důvodů se k nim vracet, nabízí toto rozšíření celou řadu dalších komponent, které vám vydrží “napořád”. Ty navíc můžete mezi sebou libovolně kombinovat a tak si každou hru určitým způsobem ozvláštnit. Díky tomu získá původní TWOM na aktraktivitě a znovuhratelnosti. A o to jde především.

Závěrem tak nezbývá než autorům hry zatleskat a smeknout. Podobně povedených expanzí na trhu zas tolik není. To co by jiným vystačilo na dva až tři rozšiřující balíčky, přináší autoři z Galakty v jedné pořádně masité expanzi, která by rozhodně žádnému fanouškovi původní deskové hry This War of Mine neměla uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..