Terry Pratchett – Úžasná Zeměplocha: Soudné sestry

0
ANOTACE:

Uprostřed Zeměplochy, placaté země putující vesmírem na zádech obrovské želvy, leží království Lancre, které je tak malé, že by ho kamenem přehodil. Přesto se o ně rozpoutal velký boj, jehož zápletka má leccos společného s hrou Macbeth z pera slovutného Shakespeara. Nesmějí tudíž chybět ani tři čarodějky, jimž se hrůzovláda nového panovníka nezamlouvá. Nebo to celé připomíná spíš Hamleta? Nechybí tu totiž ani kočovná herecká společnost, duch zavražděného monarchy a jeho syn, který je možná příliš citlivý, aby vznesl svůj nárok na trůn… Ovšem Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková už dohlédnou, aby všechno dopadlo tak, jak má.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Zeměplocha. Kouzelná, malebná, úžasná. Fantastický cyklus Terryho Pratchetta, jenž se zapsal do srdcí milionů fanoušků po celém světě. Nových příběhů z tohoto světa plucího vesmírem na zádech čtyř slonů stojících na hřbetu krunýře obří želvy A’Tuin se sice již nedočkáme, přesto Zeměplocha neupadne jen tak do zapomnění. Mimo jiné i díky vydavatelství OneHotBook, jenž se rozhodlo přinést nám zeměplošské příběhy i v audiopodobě. Pvním z nich jsou Soudné sestry v podání Zuzany Slavíkové.

Terryho Pratchetta, potažmo Zeměplochu, asi není potřeba českým fanouškům moc představovat. Tento bláznivý svět si především díky fantastickému překladu Jana Kantůrka získal bezpočet čtenářů. A byl to právě Jan Kantůrek, který se u nás nejvíce zasadil o popularizaci Zeměplochy. Kromě samotných překladů knih se totiž před deseti lety pustil i do role narátora, kdy pět úvodních knih ze Zeměplochy postupně sám načetl a společně s nakladatelstvím Talpress je přinesl nadšeným fanouškům.

“O audiopráva k legendární ,Úžasné Zeměploše jsme usilovali několik let a po vleklých jednáních jsme konečně uspěli, takže nyní vydáváme první audioknihu z plánované řady. Začínáme šestým dílem, protože předchozích pět příběhů načetl překladatel Jan Kantůrek, který se na spolupráci s námi těšil, ze Zuzany Slavíkové byl nadšen a naši volbu kvitoval. Bohužel na nahrávání už dorazit nestihl, ale jistě na nás ,shora‘ s Terrym a Smrtěm bedlivě dohlížel.” uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Vydavatelství OneHotBook tak stálo před skutečně nelehkou výzvou. Citlivě navázat na dnes již legendární nahrávky a zároveň uspokojit co největší okruh příznivců tohoto fantastického cyklu. Pro první nahrávku si vybrali až šestý titul z celé zeměplošské řady – Soudné sestry. Tímto krokem dal vydavatel mimo jiné najevo, jak moc si váží práce Jana Kantůrka. V OHB se tedy nesnaží nahradit původní nahrávky, ale pokračovat v práci, kterou Jan Kantůrek žel bohu již nemůže dokončit.

Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook, mimo jiné prozradil že jeho vydavatelství má se Zeměplochou skutečně velké plány. Ostatně pro každou “větev” celého cyklu připravují svého vypravěče. Zuzana Slavíková se ujímá celé řady o čarodějkách a kromě Soudných sester, které již vyšli se budeme moci v dohledné době těšit i na Čarodějky na cestách. Tu dále doplní Jan Zadražil coby hlas Ankh-morporské Městské hlídky a další interpreti a nahrávky budou následovat. Fanoušci se tak mají skutečně na co těšit. Dokáží však Soudné sestry v podání Zuzany Slavíkové zaujmout a potěšit i skalní příznivce?

Samotný příběh je většině fanoušků notoricky známý, za což vděčí i skvělému divadelnímu představení v pražském Divadle v Dlouhé, které se na divadelních prknech udrželo dlouhých třináct sezón. Zuzana Slavíková společně s režisérkou Jitkou Škápíkovou tak stály skutečně před nelehkým úkolem, citlivě navázat na úspěšnou historii tohoto “profláklého” kousku, který se otevřeně hlásí k Shakespearovi.

„Když si text čtete sami, tak v hlavě slyšíte, jak kdo mluví. Například vévodkyně, tu jsem už při čtení v duchu úplně slyšela jako ječivou, nepříjemnou osobu. Ale nechtěli jsme to v projevu zase přehánět, přece nejde o vyprávění pro děti. Třeba Magráta Česneková mluví ve své naivitě a rozvernosti trochu vyšším hlasem, Bábi Zlopočasná hovoří normálně, ale rázně – je taková od rány, a Stařenka Oggová… však uslyšíte. Většina postav promlouvá relativně normálně, kromě Smrtě, který je takový pomalejší a závažnější. Nebo když je potřeba, tak principál herců nasadí herecký patos, takový nosový témbr, pokud chce na někoho zapůsobit – jinak mluví bez manýr. Jak je tam hodně postav, nechtěly jsme to s režisérkou přestřelit.“ líčí narátorka.

Zeměplošské příběhy jsou dobře známé svou divadelností a mnohdy i přehráváním, díky kterému se tyto příběhy i přes mnohdy hluboká poselství nikdy nebrali příliš vážně.Obě zainteresované dámy se však rozhodli přistoupit k Soudným sestrám po svém. V podání Slavíkové tak dostáváme daleko civilnější nahrávku, ve které zbytečně nepřehrává ani nedává důraz na hlasové variace, byť k tomu samotný text a pojetí příběhu přímo vybízejí. Posluchači si tak budou muset zvyknout na o něco poklidnější pojetí, než jaké bychom předpokládali. Na jedné straně je to možná škoda, jelikož Zeměplocha přímo vybízí k “divadelnímu” pojetí. Na straně druhé se jedná o jednohlasou audioknihu, u které je podobné pojetí přeci jen asi vhodnější.

Ačkoliv nemá Zuzana Slavíková s audioknihami tak bohaté zkušenosti, jako někteří její kolegové, svého úkolu se zhostila se ctí. V počátečních fázích 14 hodinové nahrávky sice můžeme slyšet určitou nejistou v jejím hlasovém projevu. S přibývajícím časem se však její projev i pojetí hlavních postav stává přesvědčivější a získává na jistotě. Díky tomu je Bábi Zlopočasná ráznější, Magráta naivnější a Stařenka Oggová je zkrátka Stařenka Oggová. Celou nahrávku doprovází původní bohatá hudba, která se nese především v hravých tónech, které perfektně dotvářejí celkovou rozvernou atmosféru.

Zarytí fanoušci mohou mít sice k této nahrávce a celkovému pojetí celou řadu výhrad, jedno se však Soudným sestrám rozhodně upřít nedá. Jedná se o povedenou nahrávku, která rozhodně své předloze i předchůdcům načteným samotným Janem Kantůrkem, rozhodně ostudu nedělá. Je však na samotných posluchačích, na kolik se dokáží odprostit od vlastních představ a přehnaných očekávání a nechají se unášet tímto povedeným příběhem…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..