Terry Pratchett – Stráže! Stráže!

0

ANOTACE:

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku, hlavního města Zeměplochy, v něco, co velmi připomíná tablety živočišného uhlí. Záhadu, za níž možná stojí spiknutí vedoucí do nejvyšších kruhů, musí rozřešit velitel Noční hlídky městské stráže kapitán Samuel Elánius. Ve městě plném zmatků, cechů vrahů i zlodějů, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků má k dispozici jen své schopnosti a muže hlídky – výrazně neambiciózního seržanta Freda Tračníka, svérázného desátníka Nobyho Nóblhócha a nadšeného nově příchozího svobodníka-čekatele Karotku.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Když audio vydavatelství OneHotBook přineslo na náš trh jejich první audio adaptaci příběhů z úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta, bezpochyby to vzbudilo u řady posluchačů nemalou pozornost a řadu otázek. Dokáží noví interpreti navázat na geniálního Jana Kantůrka, jenž příběhům ze Zeměplochy vtiskl neopakovatelné kouzlo? Zuzana Slavíková se v rámci cyklu Čarodějek již vcelku dobře osvědčila. Nyní však přišla řada na Jana Zadražila, jenž se stal hlasem ankh-morporské Hlídky v audioknize Stráže! Stráže!

Po svérázné Bábi Zlopočasné, Stařence Oggové a Magrátě Česnekové tak přišla řada na další oblíbené hrdiny Terryho Pratchetta. Tentokrát opouštíme malebný kraj Lancre a vyrážíme do “metropolitního” Ankh-Morkporku, abychom si užili další pořádnou porci zábavy, tentokrát v podání svobodníka-čekatele Karotky, desátníka Nóblhócha, seržanta Tračníka, nebo starého kapitána Elánia.

Ankh-Morkpork rozhodně není úplně poklidným místem k žití. Pod tvrdou rukou lorda Vetinariho, sice v městě vládne řád, avšak díky jeho politice je městská hlídka prakticky zbytečná a městu tak vládnou v podstatě vrahové a zloději. Jenže ve chvíli, kdy záhadný noční tvor začne místní obyvatele měnit v něco, co velmi připomíná tablety živočišného uhlí, je právě všemi opovrhovaná Noční hlídka pravděpodobně je pravděpodobně jediná, která může přijít celé záhadě na kloub…

Fanouškům knih Terryho Pratchetta asi tuto knihu netřeba moc představovat. Ostatně celá Zeměplocha se u nás těší nemalému zájmu fanoušků, za což může vděčit především geniálnímu překladu Jana Kantůrka. Tato humoristická fantasy si získala v průběhu let bezpočet příznivců a jak se zdá v nejbližší době se na tom rozhodně nebude nic měnit. Je tedy jen a jen dobře, že se některý z našich předních audio vydavatelů rozhodl, přinést tyto příběhy i pro příznivce mluveného slova.

Po dvou audioknihách věnující se oblíbeným Čarodějkám, které se ujala režisérka Jitka Škápíková a Zuzana Slavíková na postu narátora, přišla řada i na další sérii ze Zeměplochy. Tvůrčí tým se tentokrát zcela vyměnil. A tak do režisérského křesla usedl velezkušený Hynek Pekárek a společně s Janem Zadražilem vdechli život dalšímu příběhu ze Zeměplochy. A již teď vás mohu ujistit, že výsledek opět stojí rozhodně za to.

Jan Zadražil ostatně patří k velice zkušeným a schopným interpretům. Stačí zmínit například povedený thriller Game, Zmizelou Gillian Flynnové, Poláčkovo Bylo nás pět, či naprosto famózního Marťana, ve kterém si nás Zadražil zcela získal. Avšak teprve až u této audioknihy mohl zcela popustit uzdu své fantasii a naplno ukázat svůj talent. Humoristická fantasy zkrátka vyloženě svádí ke karikování a opravdu bohaté práci s hlasem. V tomto ohledu se Zadražil společně s Pekárkem skutečně vyřádili. A tak má prakticky každá postava svůj nezaměnitelný hlas a vy nebudete mít nejmenší problém s jejich odlišením. Ostatně zkuste si vyslovit ook asi tak na deset různých způsobů. Nic jednoduchého, že? Zároveň je však potřeba jedním dechem dodat, že Zadražil nikterak nesklouzává ke zbytečnému přehrávání a tak zde nic nepůsobí zbytečně přehnaně, či nemístně.

Oproti Zuzaně Slavíkové, která byla především v počátku první audioknihy lehce nejistá, je Zadražil zcela pevný již od úvodních minut této takřka 14 hodinové nahrávka. Celkový dojem pak podtrhuje povedený rozverný hudební doprovod, jenž je v perfektním souznění se samotným příběhem. Zároveň však na sebe nestrhává přílišnou pozornost a je tak pomyslnou třešničkou na dortu, která dotváří celkový dojem z audioknihy.

Po Soudných sestrách a Čarodějkách na cestách dostávají fanoušci Zeměplochy další veskrze povedenou nahrávku jejich oblíbeného příběhu. Jan Zadražil zde zcela exceluje a dává tak jasně najevo, že jeho angažování do role narátora zeměplošských příběhů Městské hlídky byla správná volba. Nezbývá tak než čekat, co si pro nás OneHotBook připraví příště, protože Zeměplochy není nikdy dost…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..