Terry Pratchett – Sekáč

0

Od chvíle, co si Úžasnou Zeměplochu v rámci audia vzalo na starost vydavatelství OneHotBook, se nám tato série utěšeně rozrůstá. Nyní se nám k příběhům čarodějek a městské stráže navíc přidává i samotný Smrť. Jeho minisérii si v rámci Zeměplochy vzal na starost zkušený Jan Vondráček a tak je více než jasné, že je opět na co se těšit.

A začínáme pěkně z ostra. V úvodní knize minisérie, která u nás vychází pod názvem Sekáč, Smrť dostal výpověď. A to se vcelku pochopitelně nemůže obejít bez následků. A tak zatímco si náš vyhublý chlapík s kosou “užívá” nabitou svobodu ve světě mezi obyčejnými lidmi, kritický nárůst životní energie začíná napříč celou Zeměplochou způsobovat pořádný zmatek. Ostatně, když vám nikdo nechce umřít, i když mu pomůžete a začnou ožívat i kopky hnoje, začne to působit mírně řečeno poněkud zvláštně.

Ztráta Smrtě je tak pro svět vskutku nepřehlédnutelná. Přesto se Pratchett ve své knize nevěnuje jen tomuto “hrdinovi”, byť mu je samozřejmě věnováno nejvíce prostoru. Kromě Smrtě, či chcete li Viléma Kliky, se můžete těšit i na lehce přestárlého mága Rumpála Žičku. Ten má jeden vskutku vážný problém, který se mu ani za pomoci celé lože Ankh-Morporkských čarodějů nedaří vyřešit…

Jestli má Zeměplocha u českých fanoušků vskutku výsadní místo, pro postavu Smrtě to platí dvojnásob. Pratchettovo ztělesnění smrti patří oprávněně k nejmilovanějším postavám celé Zeměplochy a tak je vcelku jasné, že fanoušci nedají Janu Vondráčkovi nic zadarmo. Naštěstí, jak už je u OneHotBook ostatně dobrým zvykem, samotná audiokniha dostala náležitou péči. A tak i když celý nahrávací tým, včele s režisérem Hynkem Pekárkem a již zmíněným Janem Vondráčkem, stál před nemalou výzvou, výsledek opět stojí za to.

Smrť má zkrátka v rámci Zeměplochy výsadní místo a to se projevuje i na tom, že na rozdíl od ostatních postav se jeho promluvy v knihách zvýrazňují KAPITÁLKAMI, aby jeho hlas dostal na patřičném důrazu. Převést toto specifikum do audioknižní podoby rozhodně není nic jednoduchého. Přesto se dá s klidným srdcem říct, že Vondráčkovi se to skutečně povedlo. Ostatně Jan Vondráček patří mezi ostřílené narátory a za sebou má celou řadu titulů, kde mohl naplno ukázat své herecké schopnosti. A nejinak je tomu i v případě Sekáče.

Byť je potřeba říct, že oproti nepřekonatelnému Janu Zadražilovi, Vondráček nepředvádí takové hlasové eskapády. To je ostatně vidět na postavách seržanta Tračníka, či Reginalda Půlbotky. Právě tito dva dostávají i v Sekáčovi docela dost prostoru A když mezi sebou porovnáme to, jakým způsobem tyto dvě postavy načetl právě Zadražil a Vondráček, vyjde nám z tohoto duelu vcelku jasný vítěz. Vondráček je tak oproti Zadražilovi přeci jen trochu umírněnější, přesto se jeho výkon řadí k naprosté špičce a za svými  kolegy nikterak nezaostává.

Po městské hlídce a nezbedných čarodějkách nám OneHotBook servíruje další kousek z cyklus ze Zeměplochy. A výsledek opět stojí za to. Jan Vondráček obstál výbornou a hrdě se tak zařazuje po bok svých “zeměplošských kolegů”, díky nimž si můžeme užít dlouhé hodiny poslechu s jedinečnými postavami Terryho Pratchetta.TERRY PRATCHETT – SEKÁČ
VYDAL: TALPRESS
ROK: 1996
STRAN: 384
ISBN: 978-80-7197-532-8
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JAN VONDRÁČEK
REŽIE: HYNEK PEKÁREK
DÉLKA: 11 H. 59 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..