Terry Pratchett – Nohy z jílu

0

Když podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, začíná křivolakými uličkami obcházet neviditelný přízrak, jenž vraždí neškodné starce. A aby toho nebylo málo, někdo se snaží otrávit samotného Patricije. Před Samem Elániem a jeho Městskou hlídkou vyvstává další nelehký úkol, se kterým se budou muset vypořádat v novém kousku ze Zeměplochy, který se dočkal i své audiopodoby. A jak jinak, než v podání skvělého Jana Zadražila, jenž nám tentokrát představuje Nohy z jílu…

Ty jsou již třetím přírůstkem zeměplošského cyklu věnující se Ankh-Morporkské Městské hlídce. A stejně jako předchozí dvě knihy i Nohy z jílu dostal na starost velezkušený režisér Hynek Pekárek a skvělý Jan Zadražil. Vydavatelství OneHotBook tak více než úspěšně pokračuje v mapování Zeměplochy a přináší další střípek z jedinečného univerza Terryho Pratchetta. Ze stáje OHB se tak jedná o v pořadí již pátou audioknihu z tohoto fantastického světa.

Ostatně, fanouškům Terryho Pratchetta asi tuto knihu netřeba moc představovat. Zeměplocha se u nás i po letech těší nemalému zájmu fanoušků. Je tedy jen a jen dobře, že se některý z našich předních audio vydavatelů rozhodl, přinést tyto příběhy i pro příznivce mluveného slova. Ve OneHotBook se navíc tohoto nelehkého úkolu zhostili opravdu na výbornou a každá, ze zatím představených knih rozhodně stojí za pozornost. A nejinak tomu je samozřejmě i u tohoto kousku, který do prodeje zamířil již koncem loňského roku.

Již potřetí se tak vydáváme do ulic “metropolitního” Ankh-Morkporku, abychom se opět setkali se známými členy Městské hlídky. Sotva se situace ve městě po epizodě s drakem a cechem vrahů trochu uklidnila, na obzoru se rýsuje nový problém. Neviditelný přízrak začal ve městě vraždit neškodné starce a Hlídka to samozřejmě nemůže nechat jen tak. Podaří se však strážcům zákona úkladného vraha zastavit dřív, než si to odskáče další bezbranný stařík?

Aby toho náhodou na Elánia a jeho partu nebylo málo, ve městě přibývá sebevražd golemů a jako bonus se kdosi pokusil zavraždit patricije…několikrát. Nejmocnější tohoto města Vetinariho již v podstatě pochovali a tak nastává čas rozhodnout se, kdo patricije nakonec nahradí. A nenastal již náhodou čas na návrat krále…?

Oproti dvou předchozím dílům tentokrát Pratchett drnká na trochu vážnější notu, byť i zde samozřejmě na humorné scény dojde. Takový Noby Noblhóch šlechticem na večírcích na vysoké úrovni opravdu stojí za to, jinak je však celkové vyznění příběhu opravdu vážnější a je zde vidět větší směřování k detektivní linii. Pratchett se navíc i tentokrát nezapomněl otřít o některá zajímavá společenská témata, která zdánlivě humorné fantasy dodávají patřičnou hloubku a poselství. 

Dopodrobna rozebírat knihy tohoto autora však rozhodně netřeba. Ostatně i Nohy z jílu tu jsou s námi již od roku 1999, kdy světlo světa spatřil geniální český překlad Jana Kantůrka. Za tu dobu toho bylo o Zeměploše sepsáno už opravdu hodně a tak nemá smysl se ve všem “nimrat” dopodrobna. Zmínku si však rozhodně zaslouží výkon Jana Zadražila a vůbec celá audiokniha, která již tradičně patří k naprosté špičce.

Zadražil již u této série dokázal, že si se Zeměplochou skutečně výborně rozumí a rozhodně se nebojí popustit uzdu své fantazii. Výsledkem byly nahrávky, ve které se nám tento interpret představil ve všech myslitelných polohách a ukázal nám svou vynikající práci s hlasem. A nejinak je tomu i u aktuálního kousku. Byť předchozí Muži ve zbrani nabídli o něco více prostoru pro Zadražilovi hlasové eskapády. To je však dané celkovým vyzněním knihy kdy jsou, jak již bylo zmíněno, Nohy z jílu o něco málo vážnější.

I přesto se Zadražil společně s Pekárkem opět vyřádili. Celkově se tak opět jedná o výbornou audioknihu, která exceluje ve všech ohledech. Zeměplocha se nám tak v audiopodobě utěšeně rozrůstá a již teď nabízí dlouhé hodiny kvalitního poslechu, který uspokojí i ty nejnáročnější fanoušky Pratchettových příběhů.TERRY PRATCHETT – NOHY Z JÍLU
PŘELOŽIL: JAN KANTŮREK
VYDAL: TALPRESS
ROK: 1999
STRAN: 432
ORIG. NÁZEV: Feet of Clay
ISBN: 978-80-7197-558-8
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JAN ZADRAŽIL
REŽIE: HYNEK PEKÁREK
DÉLKA: 14 H. 7 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..