Terry Pratchett – Muži ve zbrani

0
ANOTACE:

Nad Ankh-Morporkem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Pořádek v metropoli má za úkol udržet jediná instance – Městská hlídka! Ale ta má zatím k dispozici jen desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu… tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nevhodné zákroky). Vyšetřování vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků vede členy hlídky v čele s náčelníkem Samuelem Elániem ke zjištění, že z muzea v Cechu vrahů se ztratil významný a vysoce nebezpečný artefakt, jehož držení může přivodit… no, většinou to skončí něčí smrtí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Nad Ankh-Morporkem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Nastal čas povolat muže do zbraně a nemůže jim velet nikdo jiný, než skvělý Jan Zadražil. Ten se nám tak již podruhé představuje coby hlas ankh-morporské Městské hlídky, tentokrát v audioknize Muži ve zbrani.

Když se vydavatelství OneHotBook poprvé pustilo do adaptací příběhů z úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta, mezi fanoušky to vzbudilo bezpochyby nemalý zájem. Naštěstí se Zuzaně Slavíkové i již zmíněnému Janu Zadražilovi podařilo skvěle navázat na geniálního Jana Kantůrka a i díky tomu se nyní můžeme zaposlouchat do již čtvrté audioknihy ze Zeměplochy, kterou nám přináší právě OneHotBook. A jelikož má cyklus Čarodějek již dvě audioknihy za sebou, vcelku pochopitelně přišla opět řada na Městskou hlídku.

Opět se tak vydáváme do ulic “metropolitního” Ankh-Morkporku, abychom se společně se starými známými členy Městské hlídky včele s desátníkem Karotkou, svobodníkem Navážkou a náčelníkem Elániem pustili do dalšího fantastického dobrodružství v zapadlých uličkách této kosmopolitní metropole. Hlídka musí tentokrát dostát svému jménu a coby představitel pořádku a zákona se pustit do vyšetřování  vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků. Jak už to tak ale bývá tím to zdaleka nekončí. Z muzea Cechu vrahů se totiž ztratil velice nebezpečný artefakt, o kterém samozřejmě nesmí nikdo vědět a kolem něhož se vznáší doslova smrtící aura…

Ankh-Morkpork tak po epizodě s drakem opět ukazuje, že rozhodně není úplně poklidným místem k žití. To ale ostatně fanoušci knih Terryho Pratchetta moc dobře vědí. Ostatně celá Zeměplocha se u nás těší nemalému zájmu fanoušků, kteří jeho knihy znají prakticky nazpaměť. I díky tomu zde prakticky nemá smysl kdo ví jak dopodrobna rozebírat Muže ve zbrani, kteří navazují na událostí předchozí knihy a dále tak rozvíjejí příběh okolo desátníka Karotky a celé Městské hlídky.

A vzhledem k tomu, že se úvodní audioknihy z tohoto cyklu ujal právě Jan Zadražil, bylo vcelku pochopitelné, že se s tímto interpretem potkáme i u dalšího titulu. Ten tak společně s velezkušeným režisérem Hynkem Pekárkem vdechl život dalšímu příběhu ze Zeměplochy, který vás stejně jako předchozí Stráže! Stráže naprosto uchvátí. Připravte se tak na další 14hodinový koncert tohoto zkušeného a schopného interpreta.

Zadražil již v úvodní audioknize z tohoto světa dokázal, že si se Zeměplochou skutečně výborně rozumí a rozhodně se nebojí popustit uzdu své fantasii. Výsledkem byla nahrávka, ve které se nám tento interpret představil ve všech myslitelných polohách a ukázal nám svou vynikající práci s hlasem. A nejinak je tomu i u aktuální novinky. Osobně bych dokonce možná řekl, že se Zadražilovi podařilo posunout svůj výkon ještě o malý kousek dál. Přeci jen je zde tentokrát o něco více postav, které je potřeba od sebe odlišit. 

Právě v tomto ohledu se Zadražil společně s Pekárkem opět vyřádili. Prakticky každá postava tak má svůj nezaměnitelný hlas a vy nebudete mít nejmenší problém s jejich odlišením. Zároveň je však potřeba jedním dechem dodat, že Zadražil nikterak nesklouzává ke zbytečnému přehrávání a tak zde nic nepůsobí zbytečně přehnaně, či nemístně. To jsem ale již zmiňoval v případě první audioknihy a tak zatímco v případě Stráží! Stráží! se u posluchačů bezpochyby dostavil určitý WOW efekt, nyní už více méně víme do čeho jdeme. Pokud vás tedy Jan Zadražil uchvátil již u první audioknihy ze Zeměplochy, ani na podruhé vás rozhodně nezklame.

Celkový dojem pak již tradičně podtrhuje povedený rozverný hudební doprovod, jenž je v perfektním souznění se samotným příběhem. Zároveň však na sebe nestrhává přílišnou pozornost a je tak pomyslnou třešničkou na dortu, která dotváří celkový dojem z audioknihy, která tak pokračuje ve šlépějích svého předchůdce.

Jedinou vadou na kráse této veskrze výborné audioknihy tak bude patrně fakt, že zatím žádné další příběhy ankh-morporské Městské hlídky v audiu nejsou. Nám tak nezbývá než doufat, že na další pokračování nebudeme muset čekat moc dlouho. Jelikož co si budeme povídat, Zeměplochy  není zkrátka nikdy dost…


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..