Tereza Janišová – Erilian: Město čarodějů

0
ANOTACE:

Členy Velké rady se stanou jen ti nejlepší a nejváženější čarodějové. Někteří neváhají získat jedno ze zlatých křesel v Kruhovém sále i za cenu zločinu.

To ale mladičká čarodějka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Studium na Univerzitě magických věd, tajemný cizinec s uhrančivým pohledem i nečekané odhalení vlastní minulosti… Nemalé sousto pro jednu sedmnáctiletou zrzku, jíž magie obrátí život vzhůru nohama.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audio


Česká fantastika sice stále nemá v našich audioknižních vodách na růžích ustláno, naštěstí jsou zde vydavatelství, jako Walker & Volf, kteří na ni nedají dopustit a své fanoušky zásobují stále novými příběhy z českých luhů a hájů. To platí i o nejnovějším přírůstku tohoto vydavatele, kdy se W&V vrací po menší detektivní odbočce zpět k fantastickým kořenům. Tentokrát navíc neopomněli ani mladší posluchače, pro něž je novinka Erilian – Město čarodějů primárně určena.

erilian_svetlejsi_smMěsto čarodějů je úvodním dílem fantasy trilogie Erilian, jenž má na svědomí talentovaná Tereza Janišová. Český Harry Potter v sukních, jak se mnohdy této sérii přezdívá, si získal celou řadu fanoušků, nebylo tedy divu, že tato trilogie neunikla hledáčku audiovydavatelství Walker & Volf, kteří se ji rozhodli převést i do audioknižní podoby.

Autorka vytvořila zajímavý svět s vlastní historií, kde magie hraje velmi důležitou roli. Očima dospívající dívky Kiary se budeme postupně seznamovat se všemi zákonitostmi autorčina světa. Navíc přirovnání k Harry Potterovi v tomto případě rozhodně není od věci a místy je opravdu vidět, kde se autorka inspirovala. V Erilianu sice s Kiarou nebudeme navštěvovat Bradavice, ale je zde Univerzita magických věd, kam naše hrdinka právě nastoupila do prvního ročníku. Oproti Rowlingové je však vyprávění daleko více povšechné a neobsahuje tolik detailů. Na druhou stranu, absence přílišných detailů posouvá děj rychle kupředu, takže není moc prostoru na případnou nudu. Kiaře navíc do života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení vlastní minulosti. To vše za pomoci všudypřítomných kouzel…966x260

Vraťme se však k samotné audioknize. Pokud již tvorbu vydavatelství Walker & Volf znáte, nebudou pro vás ani zvolení interpreti žádnou neznámou. Tím prvním je vynikající Jiří Klem, jenž exceloval například ve Hvězdných honácích. V případě Erilianu si střihl pouze epizodní roličku, kdy posluchačům obstarává samotný úvod do celého děje a poté jednotlivé názvy kapitol.

largeRole vypravěčky a průvodcem celým příběhem se stala Lucie Šternerová. Ta si vcelku velmi dobře poradila s nedávno vydaným Broukem z téhož vydavatelství a bylo tak velmi zajímavé sledovat, jak jí sedla změna žánru a hrdinky, kdy ostřílenou policistku vyměnila za dospívající dívku ve světě kouzel a magie.

Zatímco však příběh ve stylu severských detektivek sedl hlasu Lucie Šternerové vcelku dobře, bohužel v případě Erilianu se opět projevili neduhy, pro které posluchači Šternerovou kritizovali již například v Žambochově Líhni. Její relativně monotónní projev prostý prakticky jakýchkoliv emocí uspokojí snad jen ortodoxní zastánce strojové četby. Přesně tak totiž audiokniha díky interpretce místy vypadá. Hlasový projev tedy velkou většinu posluchačů moc neuspokojí, přitom by stačilo tak málo, přidat do četby trochu emocí a lehce si pohrát s intonací. Takto však výkon Lucie Šternerové ubírá celé audioknize pěkných pár bodíků v hodnocení, což je rozhodně škoda.

Ačkoliv se jedná o vcelku jednoduchý, lehce předvídatelný a místy hodně naivní příběh, skrývá se v něm osobité kouzlo, které rozhodně dokáže zaujmout a to především dospívající dívky, pro které je tato trilogie primárně určena. Bohužel však celkové hodnocení sráží výkon interpretky, která sice čte srozumitelně a čistě, velký požitek však z jejího načtení mít nebudete. Leda že patříte mezi příznivce čisté četby. Celkové hodnocení pak nezachrání ani bezchybný Jiří Klem, ani povedený hudební doprovod, jenž nás během poslechu doprovází. Erelian je bezpochyby zajímavou knihou, avšak po doposlechnutí audioknižní verze v podání Lucie Šternerové převládnou v drtivé většině posluchačů poněkud smíšené pocity…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply