Temné znamení

0

Zkoumejte tajuplná mystéria, bojujte proti nepředstavitelným hrůzám a zastavte Prastaré dříve, než vyhladí celého lidstvo! To vše v zneklidňujících kulisách Arkhamského muzea, kde dlí prastaré zlo, jenž čeká až bude moci vstoupit na náš svět. Jedinou šancí na úspěch je nalezení TEMNÝCH ZNAMENÍ, kterými dokážete zapečetit bránu a zvítězit…

Pokud je vám jméno Arkham povědomé, pak nejspíš i vy patříte mezi fanoušky povídek H. P. Lovecrafta, mistra hororu a tvůrce mýtu Cthulhu. Druhou možností je, že jste si oblíbili některou z deskových her, které právě z Lovecraftových povídek čerpají. Kromě patrně nejznámějšího Arkham Horroru a celé řady jeho rozšíření je dostupný i novější Eldritch Horror. Ty pak doplňuje i kooperační karetní hra Temné znamení, jenž si bere to nejlepší z výše zmíněných a přináší je ve zjednodušené formě hráčské veřejnosti. Díky tomu je Temné znamení ideálním vstupem do světa Arkhamu pro všechny nováčky. Potěší však i ty, kteří nechtějí strávit hrou dlouhé hodiny.

Za Temným znamení (v originále Elder Sing), jenž vyšlo poprvé v roce 2011, stojí stejná autorská dvojice jako za veleúspěšným Arkham Horrorem. Richard Launius a Kevin Wilson tak přichází s novým dobrodružství, které vás vtáhne a nepustí. Nepostradatelnou součástí týmu byl i Dallas Mehlhoff, jenž se postaral o atmosférické ilustrace z Lovecraftova světa. Kompletní česky lokalizovanou hru pak přináší společnost ADC Blackfire.

Že se nejedná o úplně stejnou hru, jako jsou její dvě sestřičky, svědčí už samotná krabice. Ta má příjemné kompaktní rozměry, dává však jasně najevo, že nemůžeme čekat hru s rozmachem Arkhamu, či Hry o trůny.Tento dojem posiluje i absence jakékoliv herní mapy. Vystačit si tak musíme s vycvakávacími žetony, otočnými hodinami, hracími kostkami a velkou spoustou hracích karet.

Ty se navíc rozlišují i velikostí. Na menších najdeme především pomocné předměty, spojence, či zaklínadla, ale také obávané mýty, které vám rozhodně nebudou dělat radost. Na větších pak nalezneme kromě šestnácti vyšetřovatelů, vcelku pochopitelně i karty našich oponentů – Prastarých, které se budeme snažit porazit. A v neposlední řadě také karty dobrodružství a jiných světů. Dohromady dostáváme dva balíčky čítající kolem 80 karet s bohatými atmosférickými ilustracemi Dallase Mehlhoffa.

Nezbytnou součástí, bez které bychom si moc nezahráli jsou pochopitelně i již zmíněné žetony. Těch je zde celkem 147 a najdeme na nich žetony stop, příčetnosti a zdraví. Následuje pak 27 nestvůr, z toho pět z nich maskovaných. A v neposlední řadě také žetony zkázy a především pak temná znamení. O jejichž získání budeme usilovat v rámci celé hry a jenž nám pomohou zapudit Prastarého.

Na závěr pak vcelku pochopitelně nechybí ani samotné pravidla hry. Ty vcelku brzy nebudete ani potřebovat, jelikož koncept této hry je vskutku jednoduchý a během pár her se vám perfektně vryje pod kůži. Možná tak zjistíte, že nejnáročnějším úkonem, je přečíst samotná pravidla (když samozřejmě nepočítáme poslední souboj s Prastarým).

Hra je určená pro 1 – 8 hráčů, se kterými budete spolupracovat a společnými silami se budete snažit zapudit Prastarého. Před začátkem každé hry rozmístíte na stole jednotlivé komponenty tak jak to vyžadují Pravidla. Vylosujete náhodně svého nepřítele a vyberete si svého vyšetřovatele, kterému následně dodáte startovní vybavení. Samotný herní plán pak tvoří především šestice karet dobrodružství, které doplňuje balíček Jiných světů, karty mýtů, pomocných předmětů a všechny žetony. K tomu se přidávají jednoduché kartonové hodiny, karta Prastarého a karta vstupu do Muzea.

Cíl hry je jednoduchý, získat potřebný počet Temných znamení, které nám umožní zapudit zpět Prastarého a samozřejmě zůstat na živu. Hráči se vždy střídají v tazích, které se vždy skládají ze tří fází. Pravděpodobně nejčastěji prováděnou fází bude pohyb k samotným dobrodružstvím, jejichž plnění je prakticky jedinou šancí na úspěch. Po výběru jedné z dostupných karet se hráč pokusí splnit její cíle. Na každé kartě jsou zobrazeny určité symboly – podmínek pro dokončení dobrodružství. Většinu z nich najdeme na hracích kostkách, některá dobrodružství nás však budou stát i čas, zdraví, či příčetnost.

Samotná dobrodružství se plní hodem kostkami. Těch je standardně šest, do hry však mohou za určitých okolností vstoupit i dvě speciální, které tak hráči, do určité míry usnadňují samotnou hru. Pokud se hráči podaří na kostkách hodit potřebnou sestavu symbolů uvedenou na kartě dobrodružství, daří se mu splnit cíle a získává odměnu, cena za neúspěch však mnohdy bolí mnohem víc. Od ubývajících životů počínaje až u přidaných znameních zkázy k Prastarému konče.

Každý tah končí posunem hodinové ručičky o tři hodiny kupředu. Vždy o půlnoci se navíc vyhodnocuje jedna nová karta mýtů, která může výrazně ovlivnit průběh samotné hry. U ubíhajícím časem přibývá na kartě Prastarého nevyhnutelně počet žetonů zkázy. Když se počítadlo zaplní nastává rozhodující souboj, kdy se jej hráči snaží porazit v přímém souboji. Asi nemusím zmiňovat, že se jedná prakticky o nadlidský výkon. Naštěstí však můžeme Prastarého zapudit ještě dříve, než se probere, a to právě pomocí temných znamení, které získáváme při plnění dobrodružství.

 

Během hodiny až 90 minut hracího času, se tak můžete těšit na fascinující výlet do Arkhamského muzea, který se vám jen tak neomrzí. Vzhledem k široké paletě Prastarých, nestvůr a hracích karet se Temné znamení jen tak neohraje. Je prakticky vyloučeno, aby na vás čekal do puntíku stejný scénář, který jste již hráli. Variabilita je díky počtu karet opravdu široká a věřte, že i kdyby jste hráli pokaždé proti stejnému protivníkovi, výsledek vašeho snažení bude skoro vždy nejistý.

V Temném znamení je kladen velký důraz na práci s kostkami. A zde do hry vstupuje patrně největší zápor této hry a tím je náhoda. Ať chcete, nebo ne hod kostkami nejde nikdy plně ovlivnit a tak jste z velké části odkázáni na přízeň, či nepřízeň osudu. To nejvíce pocítíte ve chvíli, kdy se vám nepodaří zapudit Prastarého a čeká na vás finálový souboj. Samozřejmě můžete jít štěstí naproti a do hry zapojit řadu dodatečného vybavení, pokud se vám ho podařilo již v některém předešlém dobrodružství získat, které vám zvýší šanci na úspěch. Přesto se nevyhnete podrobnému plánování, do kterého úkolu se vůbec pustit.

To je patrně však jediný zápor této, jinak ve skrze skvělé hry. Pokud se tedy toužíte ponořit do světa Arkhamu, ale máte strach, že by na vás byl klasický Arkham horror příliš složitý, nebo vás odrazuje jeho délka, je právě Temné znamení ideální příležitostí jak se do fascinujícho světa H. P. Lovecrafta pustit. Neurazí však ani ostřílené fanoušky tohoto univerza, pro které se bude jednat o příjemné kratší zpestření, mezi dlouhými partiemi klasického Arkhamu. Navíc jsou pro tuto hru dostupná již dvě kompletně česká rozšíření, které vám ještě prodlouží skvělý zážitek z této kooperační karetní hry.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.