Temné znamení: Prokletí faraona

0

Zkoumejte tajuplná mystéria, bojujte proti nepředstavitelným hrůzám a zastavte Prastaré dříve, než vyhladí celého lidstvo! To vše v oblíbené kooperativní karetní hře Temné znamení, která se právě dočkala již třetího českého rozšíření. Tentokrát opouštíme brány Arkhamu a společně s vyšetřovateli se vydáváme do Egypta po stopách PROKLETÉHO FARAONA. Bude však nalezení temných znamení stačit a podaří se vyšetřovatelům zlomit pradávné prokletí?

Deskové hry na motivy povídek H. P. Lovecrafta se těší obrovskému zájmu fanoušků po celém světě a ani u nás tomu není jinak. Atraktivní kulisy, mocní nepřátelé a mystická tématika táhne. Když k tomu připočteme propracované mechanismy samotných her, které vsází především na kooperaci jednotlivých hráčů, je na úspěch vcelku slušně zaděláno. Většinou se však jedná o velké tituly, jejichž herní doba se může pěkně protáhnout, Temné znamení je v tomto ohledu menší výjimkou a tak se z této povedené kooperativní karetní hry stává ideální vstupní brána do temného světa ovládaného Prastarými. Ostatně o popularitě této hry asi netřeba moc polemizovat, krásným důkazem je již třetí rozšíření k této hře, které se právě dostává na náš trh s podtitulem PROKLETÍ FARAONA.

I aktuální novinka samozřejmě využívá základní mechaniky původní hry, bez té se ostatně při hraní této expanze neobejdete. A tak více méně nemá moc smysl zde rozebírat veškeré herní mechanismy Temného znamení. Pokud by vás přeci jen zajímaly, můžete se začíst do mé starší “recenze” základní hry. Tentokrát se zaměříme pouze na to co nám nová expanze přináší.

Úhledná malá krabička opět ukrývá pořádně nabitý obsah. Již tradičně samozřejmě nesmí chybět noví Prastaří. Ty jsou tentokrát tři v čele se samotným temným faraonem NEPHREN-KA, kterému přisluhují i nové nestvůry. Na dobrodružnou výpravu do Egypta nastupuje šest nových vyšetřovatelů, na které čeká pěkná kupka nových dobrodružství. Karet dobrodružství je zde více než 50 a tak je více než jasné, že vám nějakou dobu rozhodně vydrží.

Zajímavým a lehce inovativním prvkem je karta vstupu. Ta je tentokrát oboustranná a označuje dvě místa, kde budou naše dobrodružství probíhat. Na první straně najdeme Káhiru, která zde obstarává především přípravnou fázi, během které se mohou vyšetřovatelé pořádně vyzbrojit a připravit na hlavní část svého úkolu. Ten se nachází v Dashuru, kde půjde skutečně do tuhého. Vzhledem k tomuto zaměření jsou i samotné karty dobrodružství rozděleny na dvě části, podle toho, ke které lokaci se vztahují.

Neméně zajímavá je i samotná tabulka scénáře. Ta primárně plní podobnou úlohu jako v samotné základní hře, navíc však přidává do základu možnost využít při svých dobrodružstvích v muzeu karty relikvií. Čímž nemalou měrou obohatí i již odehraná dobrodružství ze základní hry. Tuto variabilitu bezpochyby ocení nejeden hráč a nemalou měrou přispívá ke znovuhratelnosti celého Temného znamení. Ostatně kdybychom do hry zakomponovali i další dvě rozšíření stává se z už tak povedeného základu opravdu zajímavá záležitost, která na sebe nabaluje nemalé množství zajímavých a inovativních prvků.

V tomto ohledu je tak autory hry potřeba skutečně ocenit. S rozšířeními k Temnému znamení tak nedostáváme pouze nová dobrodružství, o která sice jde primárně, ale i zcela nové možnosti, jak obohatit i základní hru. Autoři navíc nezapomněli ani na různě zkušené hráče. Samotnou hru si tak můžete vcelku snadno přizpůsobit a upravit tak celkovou obtížnost. A věřte, že některá speciální dobrodružství jsou opravdovou výzvou i pro skutečně zkušené hráče.

Bohužel ve hře stále zůstává obrovský podíl náhody, který i nadále obstarává hod kostkami. Ať chcete, nebo ne hod kostkami nejde nikdy plně ovlivnit a tak jste z velké části odkázáni na přízeň, či nepřízeň osudu. To nejvíce pocítíte ve chvíli, kdy se vám nepodaří zapudit Prastarého a čeká na vás finálový souboj. Samozřejmě můžete jít štěstí naproti a do hry zapojit řadu dodatečného vybavení, pokud se vám ho podařilo již v některém předešlém dobrodružství získat, které vám zvýší šanci na úspěch. Přesto se nevyhnete podrobnému plánování, do kterého úkolu se vůbec pustit. Takto je však Temné znamení koncipované, pokud vás náhoda v podobě kostek odpuzuje, bohužel ani Prokletí faraona vás v tomto ohledu příliš nepotěší.

Prokletí faraona je jinak veskrze povedeným rozšířením, které potěší všechny fanoušky této skvělé hry. Navíc se vůbec poprvé vydáváme mimo území Spojených států, potažmo Arkhamu, a vydáváme se do zcela nových neprobádaných končin, které slibují další fascinující dobrodružství z lovecraftovského univerza.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..