Tématický týden s Petrem Schinkem

0

Po nějaké době zde máme opět jeden tématický týden. Tentokrát však opustíme chladné vody detektivek a thrillerů a zabrousíme do zcela jiného žánru, konkrétně mezi fantastiku okořeněnou párou a nejroztodivnějšími technologiemi. Již za pár dní vychází nejnovější román Petra Schinka, autora, který se v tomto odvětví cítí jako ryba ve vodě. Ostatně o tom, že mu tento žánr vyloženě sedí, svědčí i hodnocení jeho předchozích knih, kterými se u čtenářů již stihl zapsat. Pokud vás však tento autor a jeho hrdinové Charlie Parker a Fastynger van Hauten doposud míjeli, je tento tématický týden určený právě pro vás, protože Petr Schink je krásným důkazem toho, že i u nás se píše kvalitní steampunk, který byste rozhodně neměli minout…

A začít samozřejmě nemůžeme jinak než představením autora a jeho tvorby:


foto-autora-525x550Petr Schink – Narozen 29. 12. 1979 v Ostravě. Patří k nejmladší generaci nastupujících tvůrců. Poprvé na sebe upozornil umístěními v soutěži Ikaros, kterou časopis Ikarie mapuje českou tvůrčí scénu. Nedávno vydal svou prvotinu pod názvem Špinavá práce. Jde o sbírku noirových SF detektivních povídek zasazených v originálním prostředí.
V příbězích Petra Schinka se odráží fascinující touha po dobrodružství, která je vlastní všem klukům bez rozdílu věku, u něj ovšem promítnutá do světa, kde černá a bílá jsou barvy stejně časté, jako vločka pekle.
Patří k tvůrcům, kteří respektují jazyk, ale nebojí se mu vtisknout osobitou tvář, odpovídající žánru a emocím, které ho zajímají… (Daemon.cz)

Poprvé na sebe upozornil povídkou „Bezvěrec“ (Ikarie 04/2002), ale do širšího čtenářského povědomí vstoupil až v roce 2006 povídkovou sbírkou Špinavá práce (Wolf Publishing), v níž představuje vlastní vizi USA padesátých let před vypuknutím jaderné války. V tomto světě se snaží přežít antihrdina a mafián Charlie Parker, kterému nic není svaté. Na Špinavou práci Schink navázal plnokrevným románem Vylévání krve (Epocha, 2011), mezitím si střihl osmého JFK — Kalibr. 45 (Triton, 2006) a napsal Století páry (Triton, 2010). Právě ve Století páry Schink uvedl svého druhého klíčového hrdinu Fastyngera van Hautena a osobitou, velice drsnou verzi steampunku. Ať už ale sáhnete po jakémkoliv Schinkově díle, dočkáte se světů, kde není lehké žít, břitkého humoru, hrdinů snažících se zachránit si především vlastní kůži; a v neposlední řadě nefalšované zábavy.

Bez názvu-1

chybět samozřejmě nesmí ani jeho chystaná kniha Jak lvové:

Hardcover BookSvět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply