Tématický týden s Petrem Schinkem – rozhovor

0

V minulém příspěvku jsme se v kostce dozvěděli pár základních informacích o Petru Schinkovi, tentokrát však přišel čas na to, vyzpovídat přímo autora. Co nám tedy Petr Schink na sebe a svou nejnovější knihu prozradil a jaké jsou jeho plány do budoucna?


Petr Schink sice není na literárním poli žádným nováčkem, ale jelikož se říká, že opakování je matka moudrosti, můžete se čtenářům trochu představit?

foto-autora-525x550Psát jsem začal už před drahně lety, sotva masa vstřebaných knih přesáhla kritickou mez a já pocítil neodolatelné nutkání vrhnout něco ze svého ega taky na papír. Začalo to klasicky povídkami v soutěžích, kde se mi celkem dařilo a já v nezměrné pýše nabídl své sebrané dílo nakladateli. Tedy oběhl jsem jich pár, ale nakonec se knížka uchytila u tehdejšího Wolf publishing a svět tak byl obohacen o povídkovou sbírku Špinavá práce. Hacker Charlie Parker, štěkající samopaly a blížící se atomová válka, to vše na pozadí vrnění obřích magnetopáskových počítacích strojů. Následoval můj první steampunk Století páry s pistolníkem Fastyngerem van Hautenem a pár let nato pokračování Špinavé práce s biblickým názvem Vylévání krve. Tentokrát se Charlie musel vypořádat nejen s běsy minulosti, ale také s armádou zombifikovaných bojovníků s mozky prošpikovanými elektronkami.
A jak bych své dílo charakterizoval? Atmosférické, přímočaré, akční, zbytečně krvavé a někdy snad i vtipné. Zkrátka ideální dárek k Svátku matek.

Vaše nejnovější kniha, která již nedočkavě klepe na dveře, má vyjít pod názvem Jak lvové. Proč právě to, co vás k tomuto názvu inspirovalo?

Ptalo se mě na to už pár lidí a někteří si přitom významně ťukali na čelo. Čím to asi může být? Symbolika je jasná. Neruda a jeho 19. století, což je, jak jistě všichni víme díky filmu „Marečku, podejte mi pero“, století páry! Tak geniálně jednoduchá spojitost a vy jste na to nepřišli! Navíc klece a potažmo jejich rozbíjení hrají svou roli i v rámci děje knihy. Každopádně název poutá pozornost a já doufám, že nebude jen negativní. Minimálně čtenáře přiměje knížku vytáhnout z regálu v knihkupectví a podívat se, co je to sakra za blbost?

A na co se vlastně můžeme vůbec těšit?

Hardcover BookJedná se o volné pokračování knížky Století páry, takže se dočkáte několika starých známých. Tedy těch, kteří přežili můj texaský masakr psacím strojem v minulém díle. Hlavní hrdina van Hauten je námezdný pistolník, který se s nikým a ničím moc nepáře a občas se nechává najmout i na práci, která tak docela nevoní po růžích. Spíš smrdí po pořádném průseru.
Jeho svět je zakouřený, srší jiskrami a páchne chemií. Ve městech, která ještě nedávno znala sotva koňský potah, se teď prohánějí parní tříkolky, místo pravidelných úderů kovářského kladiva se zdi otřásají pod ranami strojního bucharu a v manufakturách u pojízdných pásů žijí a umírají celé generace ukoptěných sirotků. A aby toho nebylo málo, ke slovu přijdou také mocní metafysikové a obří umělé vypěstovaní pracovní otroci trolové.

Ostřílené fanoušky jistě potěší fakt, že se opět setkají s postavou Fastyngera van Hautena z povídkové sbírky Století páry. Jaké to bylo se k této postavě po letech vrátit?

Fastynger mě nikdy tak docela neopustil. V poslední době jsem jemu nebo minimálně jeho světu dopřál prostor hned v několika povídkách, kterými jsem přispěl do sbírek Mrtvý v parovodu nebo Excelsior, gentlemani. Stejně jako další můj šedý hrdina Charlie Parker je i Fasty průvodce mým životem, můj zpovědník i pokusná krysa, kterou posílám do labyrintu divů a dobrodružství, kam bych se sám nejspíš neodvážil.

Nejednoho čtenáře bezpochyby napadne otázka, jestli může knihu Jak lvové číst i bez znalosti Století páry. Popřípadě o co budeme ochuzeni, když nás tato povídková sbírka minula?

Hardcover BookSnažil jsem se knížku psát jako samostatný příběh, nicméně nějaká návaznost se určitě najde. Je vlastně celkem silná, ale nezasvěcený čtenář ji může zdatně ignorovat a o nic nepřijde. Jen snad dostane chuť, přečíst si i předchozí knihu a doplnit pár střípků do skládačky. Svět, v němž se Fasty pohybuje, má svou historii, kterou čtenářům předkládám rozbitý do barevného kaleidoskopu. V každé povídce i knize je tak kousek skládačky, který dává smysl sám o sobě, i jako součást celku.

Část vašich knih je opravdu hodně ovlivněna steampunkem. Proč právě ten? Přeci jen tento žánr se u nás netěší až takové oblibě, jako například klasické kulhánkoviny…

Svou pozornost dělím mezi parní příběhy a gangsterské historky z podsvětí s vtipnými i smrtící roboty, neohrabanými počítacími stroji i fešnými femme fatale s derringerem v kabelce. Oba tyto světy mě lákají asi právě tím, čím je definován žánr fantastiky a sci-fi jako celek. Něco je jinak. Pravidla se změnila a já si s nimi jako autor můžu pohrát. Navíc kulisy těchto světů jsou prostě úžasné – mohutné funící a syčící parní stroje, roztodivná hejblata, geneticky upravené stvůry, zombie roboti, létající mašiny těžší než vzduch a rotační kulomety na kliku! Ty hlavně. A pokud chcete, najdete si v mé tvorbě i nějaké to kulhánkovské vyhřezlé střevo a drsný fórek.

V neposlední řadě musí zaznít i otázka na co se můžou vaši fanoušci těšit do budoucna?

V hlavě mi zraje nápad na další knížku a jak je u mě zvykem, střihnu si na střídačku zase něco s gangsterem a hackerem Charliem. Jeho svět se opět o něco přiblíží atomové válce, je více neutěšený, zchátralý a zoufalý. Stejně jako jeho obyvatelé i můj hrdina. Potácí se na samé hraně své existence a právě tam se dějí ty největší, nejhroznější i nejúžasnější věci.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply