Tania Del Rio & Will Staehle – Warren XIII. a Šeptající les

0

 

ANOTACE:

Warren XIII. vás přesvědčí, že vlastnit starobylý hotel se spoustou tajemství není jen tak! Když se jeho potulný ubytovací podnik i s roztomilým chobotnicovitým mazlíčkem Črtíkem, knihovníkem panem Friggsem, šéfkuchařem Bujonem a natvrdlým strýcem Rupertem ztratí v nebezpečném Zlohvozdu, musí se dvanáctiletý klučina vydat na cestu sám. Jenže v lese se to hemží čarodějnicemi, tekutými písky, hady a naštvanými stromy. A aby toho nebylo málo, je tu i Warrenův ďábelský dvojník, který chce získat nad hotelem moc! Stejně jako v díle předcházejícím, v němž náš hrdina pátral po Vševidoucím oku, i tentokrát čeká na čtenáře spousta záhad. Kdo je Worrin a jaké je jeho skutečné jméno? Proč v lese šeptají tajemné hlasy? A co je proboha mízoskveč? To vše je zahaleno v krásném ilustrovaném kabátku, stejně spletitém a zeleném jako strašidelný hvozd.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ve světě dětské literatury rozhodně není jednoduché zaujmout. Někteří se o to snaží povedeným příběhem, jiní pro změnu povedenými ilustracemi, či kvalitním českým překladem. A právě všechny tyto tři aspekty kombinuje Warren XIII. od Paseky, jenž se dobrodružství se Vševidoucím okem nyní vydává do Šeptajícího lesa.

S Warren XIII. jsme se mohli setkat již loni na jaře, když nakladatelství Paseka vydalo úvodní díl této povedené série. Paseka vydáním Warrena opět dokázala, ze má výborný cit pro samé zajímavé kousky, které jsou ozdobou nejedné knihovničky. Kniha v netradičním rádoby “čtvercovém” formátu s úžasnou grafickou úpravou rozhodně zaujala. Bylo tedy vcelku jasné, že pokračování na sebe nedá dlouho čekat. Rok se s rokem sešel a my se můžemevydat s Warrenem za dalším dobrodrodružstvím.

Stejně jako první knihu má i Warrena XIII. a Šeptající les na svědomí stejná autorská dvojice ze Spojených států – Tania Del Rio a Will Staehle. Pokud jste tedy četli prvního Warrena, druhý díl vás nikterak nepřekvapí. Opět se nese na vlně jedinečnosti, která spojuje zajímavý příběh, originální postavy a především skvělou grafickou úpravu. Na této sérii je tak opravdu vidět, že je tvořena s láskou. Ostatně pro Staehla se jedná v podstatě o splněný sen, který toužil jednou zrealizovat.

Warren XIII. je v podstatě úplně obyčejný dvanáctiletý kluk, tedy alespoň donedávna tomu tak bylo. Nyní vlastní starobylý potulný hotel, který se záhy stal světovou senzací. Jenže vést hotel není jen tak. Obzvlášť když se ztratíte v nebezpečném Zlohvozdu, kde se to jen hemží čarodějnicemi, tekutými písky, hady a naštvanými stromy. Aby toho nebylo málo na scéně se objeví i Warrenův ďábelský dvojník, který chce získat nad hotelem moc. Warren tak bude opět se svými přáteli čelit řadě nebezpečí, které ukrývá strašidelný hvozd.

Příběh jako takový je stále především pohádkou. Dýchá z něj však neobyčejné kouzlo. které jej výrazně odlišuje od konkurence. Ostatně, už první díl nebylo úplně jednoduché zařadit a ani pokračování není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Ze stránek na vás dýchá ponurá až noirová atmosféra, kterou můžeme znát například z kousků od Tima Burtona, či Roalda Dahla. Když k tomu připočteme jedinečný vizuál, dostáváme do rukou vskutku jedinečné dílko, které si užijí všichni napříč věkovými kategoriemi.

Ostatně právě grafická úprava je bezesporu jedním z hlavních taháků celé série. Warrena XIII. rozhodně jen tak nepřehlédnete, sametovou obálkou počínaje a úžasnými ilustracemi konče. Těch je opět více než velké množství a tvoří nedílnou součást příběhu, který dopomáhají vyprávět. V tomto ohledu se tak rozhodně nezapřou zkušenosti, které autoři získali při tvorbě komiksů. Již první “červený” Warren nastavil v tomto ohledu laťku neskutečně vysoko a “zelená dvojka” se mu lehce vyrovnává, dokonce jej v určitých ohledech i překoná. Warren XIII. a Šeptající les si tak bezesporu zaslouží naší plnou pozornost, protože minout tento jedinečný kousek by byla věčná škoda.

Ačkoliv většina z vás nebude tuto knihu kupovat především kvůli příběhu, který ukrývá, i ten si však rozhodně zaslouží zmínku. Autoři oproti prvnímu dílu přidávají více akce a nebezpečí, díky tomu pádí celý příběh nezadržitelným tempem kupředu. Navíc se zdá, že fantazie autorů je opravdu bezbřehá a originálními nápady rozhodně nešetří. Tu ještě více podtrhuje opět skvělý překlad Barbory Punge Puchalské, která za překlad prvního dílu získala Zlatou stuhu. Ostatně víte co je mízoskveč?

Warren XIII. je rozhodně jedinečnou sérií, která zaujme již na první pohled. A ani druhý díl v tomto ohledu není výjimkou. Graficky vymazlený kabátek doplňuje zajímavý akční příběh, který rozhodně nenudí. Navíc samotný konec vyloženě vybízí k dalšímu fantastickému pokračování. Tak snad zase za rok…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..