Tana French – Místo pro tajnosti

2

ANOTACE:
V areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu bylo nalezeno tělo chlapce. Vraha se vypátrat nepodařilo. O rok později se na nástěnce ve škole objevuje fotka oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Dostává se do rukou mladého detektiva Stephena Morana, který ji chápe jako příležitost vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. Spolu s kontroverzní policistkou Conwayovou znovu otevírají případ a při vyšetřování odkrývají nitky příběhu, který před rokem zůstal utajen. V kulisách staré internátní školy v Dublinu vedené řádovými sestrami číhá na každém kroku temno a je zjevné, že několik studentek nemá z různých důvodů zájem říkat pravdu. Svět dospívajících dívek se ukazuje být tajemnějším a nebezpečnějším, než si oba detektivové uměli představit. Místo pro tajností je napínavý a vzrušující příběh o přátelství a věrnosti, krutosti dívčího kolektivu a touze vzepřít se uniformitě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Tana French patří již řadu let mezi uznávané a úspěšné autory. O tomto faktu svědčí i řada cen, kterými se může pyšnit. A tak není divu, že každá další její kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. Pro české čtenáře však toto čekání skončilo. Nedávno vyšla v nakladatelství Argo v pořadí její již pátá detektivka, tentokrát pod názvem Místo pro tajnosti. Překladu se ujal stejně jako u předchozích knih Petr Pálenský.

big_misto-pro-tajnosti-FaQ-248139Tato bývalá irská herečka dokázala zaujmout již svojí prvotinou V lesích (2007, česky 2010), za kterou mimo jiné získala i cenu Edgara Allana Poea za nejlepší debut v žánru krimi. Podobně dobře si vedly i její následující knihy, z nichž zatím poslední vyšel v českém překladu Ztracený přístav (česky 2013). Tuto řadu nyní doplňuje Místo pro tajnosti, v němž autorka opět rozehrává psychologickou hru se starými známými postavami.

Je tomu již rok, co se v areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu udála hrůzná vražda mladého chlapce. Vrah je však i po této době nadále neznámý. Případ tak pomalu zapadá prachem a nezdá se, že by byl ještě někdy vyřešen. Alespoň do dne, kdy se za mladým detektivem Moranem, jenž slouží na oddělení odložených případů, zastaví studentka z tamější školy.

Ta ve škole objevila fotku oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Ambiciózní Stephen Moran se chce okamžitě chopit příležitosti vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. O tom, že to rozhodně nebude jednoduché, ho nikdo nemusí přesvědčovat. Ani detektiv Conwayová, která původně stála za prvním vyšetřováním. Společně tak znovu otevírají případ a postupně odkrývají tajemství, které mělo zůstat utajené.

Jak si již čtenáři mohli u knih Tany French zvyknout, nečeká na ně žádné akční dobrodružství plné honiček a přestřelek. Tato autorka se daleko více zaměřuje na psychologii svých hrdinů a ani Místo pro tajnosti v tomto ohledu není jiné. Tentokrát na fanoušky čeká sonda do duší dospívajících dívek, pro které je image a postavení tím nejdůležitějším v životě. Nezapomíná však ani na samotné vyšetřovatele, kteří zde hrají neméně důležitou úlohu, včetně svých tužeb, či tajemstvích.

20821043Samotné vyprávění bychom mohli rozdělit na dvě hlavní linie. V té první se ocitáme samozřejmě v současnosti, ve které se Moran společně s Conwayovou vydávají zpět na dívčí internát, aby zde zjistili co nejvíce nových informací o rok staré vraždě. Ve druhé dějové linii, již vcelku klasicky nahlédneme do minulosti na události, které tomuto hrůznému činu předcházeli.

Ačkoliv na první pohled může působit prostředí dívčího internátu pro vyšetřování vraždy vcelku atraktivně, zdání může klamat. Tedy alespoň některé čtenáře. Protože je jasné, že neustálé sledování lásek, vztahů a lží náctiletých puberťaček může pro někoho být po krátké době dosti ubíjející. Obzvláště, když záleží i na tom nejmenším detailu. Když k tomu připočteme neustálé výslechy jednotlivých děvčat, získáme začarovaný kruh, ze kterého se budeme vyplétat jen velmi těžko. Naštěstí, čím více se blíží samotný závěr, tím je děj plynulejší a jednotlivé strany začnou mizet takřka před vašima očima. Je tedy jen na vás a vašem momentálním rozpoložení, zda vám tato kniha sedne, nebo bude spíše ubíjející nudou, přes kterou se budete prokousávat jen velmi ztěžka.

U každé série je velice těžké udržet konstantní kvalitu u všech dílů. A ač je Tana French opravdu vynikající autorkou, nedá se ubránit pocitu, že si u Místa pro tajnosti vybrala svou slabší chvilku. Kdo však dává přednost psychologii postav před strhujícím dějem, bude zde jako doma a autorčinu nejnovější knihu z drsného, větrem ošlehaného Irska si náležitě užije.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Jsem ráda, že jsem si recenzi přečetla. Tak aspoň vím, že to není příběh pro mě. Mezi dospívajícími se odehrávala i detektivka Na věrnosti a to mě hodně zklamalo. Za mě nejlepším románem T. French je Podoba, tu si jednou přečtu znovu.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..