Suzanne Collins – Hunger Games

0

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. To jsou Hunger Games – Hladové hry.

Katniss chtěla jen zachránit život své sestře, která byla do této zvrácené reality show vylosována. Dobrovolně odchází zemřít, ale statečně bojuje o holý život a vyhrává. Nevzdává se. Bouří se. Vzdoruje. V nesvobodném světě kolem sebe vyvolává revoluci a staví se do jejího čela. Zvítězí nebo se stane jen loutkou v rukou někoho mocnějšího?

…………………………………………………………….

Hunger Games, jeden z největších knižních fenoménů posledních let. Stejně jako například Harry Potter, nebo velmi rozporuplné Twillight, přivedla i tato série zpět ke čtení miliony mladých čtenářů po celém světě. Není proto divu, že se celá trilogie dočkala i svého filmového zpracování. Síly této značky si je dobře vědomo i nakladatelství Fragment, u něhož Hunger Games vyšly, a tak zatímco celý svět netrpělivě očekával uvedení dalšího dílu do kin, Fragment se rozhodl čekání fanouškům trochu zpříjemnit a vydává celou sérii ve formě audioknihy.

v_hunger games-arena smrti-tit-201778-03Ono se jedná o vcelku pochopitelný krok, audioknižní trh je u nás sice stále ještě v plenkách, ale během loňského roku zažil nevídaný boom. Navíc již dřívější audio počiny z Fragmentu si získaly u posluchačů více než slušné ohlasy a jejich produkce pro mládež se může pyšnit opravdu zvučnými jmény. Není divu, že Hunger Games byly po Odkazu dračích jezdců a Narnii jasnou volbou.

Vždyť právě Hunger Games stála u zrodu fenoménu, jenž již drahnou dobu hýbe literárním světem pro mládež. Dystopie si hlavně díky této sérii získaly neuvěřitelnou oblibu u čtenářů. A přestože tu jistě byly podobné nápady již dříve, právě Suzanne Collins se podařilo přetavit originální nápad v čisté zlato. Nutno říct, že i kdyby už nikdy nic nenapsala, díky této sérii se nesmazatelně zapsala do historie a podvědomí čtenářů, kteří se k jejím knihám budou jistě rádi vracet.

V dnešní době mezi dospívající generací budete hledat velmi těžko někoho, kdo s tímto fenoménem nepřišel do styku. Ať už právě v podobě knih, anebo neméně úspěšné filmové adaptace, která se těší značnému zájmu fanoušků. Bude to tedy asi nošení dříví do lesa, ale pojďme si malinko připomenout, o čem vlastně Hunger Games jsou. Zde si tak trochu dovolím využít své předchozí recenze na knižní sérii.

v_hunger games-sila vzdoru-tit-201780-03Autorka vytvořila svět, ve kterém na troskách tehdejší Severní Ameriky vznikl všemocný Panem s hlavním městem Kapitolem, který obklopuje dvanáct okolních krajů. Před 74 lety bylo krajů třináct, ovšem právě třináctý kraj povstal proti Kapitolu a byl bez milosti vymazán z povrchu Země. Právě jako připomínka tohoto povstání jsou každoročně pořádány takzvané Hladové Hry (Hunger Games). Boj na život a na smrt mezi čtyřiadvaceti splátci ze zbylých dvanácti krajů. V každém kraji jsou každoročně losovány dva splátci – dívka a chlapec ve věku  od 12 do 18 let, kteří následně se splátci ze zbylých krajů bojují v aréně o přežití, protože vítěz může být jen jeden.

Za dvanáctý kraj se jedním splátcem stává Peeta Melark, pekařský synek, který dokáže místy působit až neskutečně naivním dojmem a podle měřítek Hunger Games nemá absolutně žádnou šanci na úspěch. Bojovat ani lovit neumí a v rozpoznávání rostlinek, které se dají jíst, je na tom ještě hůře. Statisticky vzato by měl zemřít během pár dní v aréně.

Přeci jen větší naději na přežití má druhý splátce dvanáctého kraje, Katniss Everdeenová, dívka, která se po vybrání její sestry Prim, přihlásila dobrovolně, aby tak uchránila svojí sestru před téměř jistou smrtí. Katniss jisté zkušenosti má, každý den chodí lovit zvěř a sbírat jedlé rostliny, aby její rodina měla vůbec co jíst.

v_hunger games-vrazedna pomsta-tit-201779-03Má vůbec některý z nich šanci přežít? Vždyť za celou historii Hladových her poznal dvanáctý kraj pouze jednoho jediného vítěze, Haymitch Abernathy, morous a nesympatický opilec, který se má stát rádcem a průvodcem Katniss a Peety po dobu her. Vyhlídky na přežití jednoho z nich se zdají naprosto mizivé…

A to je dámy a pánové pouze začátek úžasné série, jenž v sobě snoubí vše, co si může netrpělivý dospívající čtenář, či posluchač přát. Emocemi a akcí nabitý příběh, který Vás vtáhne do děje a budete s mrazením v zádech očekávat další události rozvíjejícího se příběhu, který si své čtenáře zkrátka dokáže naprosto omotat kolem prstu. V podstatě se dá říct, že pouze dvě dystopické série se HG vyrovnávají, tou první je neméně úspěšná Divergence a tou druhou Maze Runner, který ovšem u nás zatím nevyšel celý. A tak se můžeme zatím dohadovat, jak celá trilogie dopadne. Jisté ovšem je, že Hunger Games byla první a svým pokračovatelům nasadila laťku proklatě vysoko.

I z tohoto hlediska nebylo určitě jednoduché, vybrat pro samotné audio zpracování správného interpreta, který by dokázal zachovat kouzlo celé trilogie a přesto do ní přinést něco navíc, čím by přilákal nové posluchače. U Fragmentu měli ovšem i tentokrát šťastnou ruku a svůj klenot svěřili do rukou Terezy Bebarové.

CD-ArtOstřílenou herečku a dabérku budou znát především televizní diváci díky takřka nekonečnému seriálu Ulice, kde ztvárnila postavu Světlany. Ovšem kromě televizní a filmové tvorby se velmi úspěšně věnuje i dabingu (Dr. House, Misfits, Zoufalé manželky, Dexter, Tudorovci..), od kterého je to k audioknihám jen kousek. Zde jsme se s ní mohli již setkat v adaptaci Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, jenž vyšly u vydavatelství OneHotBook, nebo v nedávno vydaných Padesáti odstínech šedi, což ocení hlavně posluchačky.

Zvolit za narátora ženu, byl vcelku pochopitelný krok už jenom z toho důvodu, že celý příběh je vyprávěný především z pohledu Katniss. Bebarová má navíc velmi příjemný hlas, který nikterak neruší, ale ani neuspává, a tak je i díky ní sérii v audiopodobě opravdu radost poslouchat. Celý zážitek navíc umocňuje fakt, že se interpretka nebála trochu si pohrát s hlasem, příběh má tak daleko větší variabilitu a lépe ubíhá.

Ačkoliv jsou samotné nahrávky na velmi vysoké úrovni, přesto se najde jedna popřípadě dvě věci, které mohou někomu malinko celkový dojem pokazit. Tou první je naprostá absence hudebního doprovodu, který by této knize určitě slušel. Naštěstí Bebarová zvládá vše na jedničku, a tak si posluchač po nějaké době ani neuvědomí, že mu hudba chybí. Co je ovšem trochu horší, je samotná výslovnost některých jmen. Je škoda, že se tým, který za tímto audiem stojí, nezaměřil i na toto. Obzvláště, když je filmová adaptace všeobecně známá a spousta fanoušků má jména do nejmenších detailů nastudovaná. Naštěstí vás můžu uklidnit tím, že se nejedná o hlavní postavy, ale pouze několik vedlejších, takže ani toto vás nebude rušit nikterak dlouho.

I přes menší výtky se jedná o výborně zpracovanou audioknihu, která rozhodně potěší nejednoho fanouška série, popřípadě dystopických světů. Navíc je dostupná jak v digitální formě coby tři samostatné audioknihy, tak i v té fyzické, kdy na 2 MP3 CD dostanou posluchači celý příběh najednou. A 35 hodin už nějakou dobu vydrží, takže “Nechť Hladové hy započnou!”

Audiokniha vychází v nakladatelství Fragment
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHY I EBOOK AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdSuzanne Collinsová se tvorbě pro děti věnuje už od roku 1991, kdy začala psát scénáře k televizním pořadům pro děti, například Clarissa Explains it All nebo Clifford´s Puppy Days. Několik pořadů, na nichž se autorsky podílela, bylo nominováno na prestižní televizní cenu Emmy. 
Při práci na dětském pořadu Generation O! se setkala se spisovatelem Jamesem Proimosem, který ji přemluvil, aby zkusila napsat také nějakou dětskou knihu. 
Když jednoho dne listovala Alenkou v Říši divů, napadlo ji, že venkovské prostředí příběhu se musí dětem, které podobně jako ona vyrostly ve velkoměstě, zdát neuvěřitelně vzdálené. Ve městě, jako je New York, se přece spíš než do králičí nory můžete propadnout do kanalizace. A když se vám to stane, jen těžko se ocitnete uprostřed čajového dýchánku. Co byste tam místo něj tak mohli najít? Právě o tom pojednává její prvotina, The Underland Chronicles (Podzemní kronika). 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply