Strašák – postřehová hra

0

Vánoce se neúprosně blíží a to znamená, že na nás výrobci a distributoři deskových her začínají chrlit záplavu nových titulů. Mezi nepřeberným množstvím velkých titulů však najdeme i celou řádku menších kousků, které snadno zapadnou, což by byla samozřejmě škoda. Mezi ně patří i milá postřehovka pro předškoláky Strašák, kterou na náš trh přináší společnost Dino.

Hra je určena pro 2-6 hráčů od 5 let, s tím že základní mechanismy vcelku snadno pochopí i mladší hráči. U nich je však potřeba mít na paměti fakt, že z logiky věci nebudou tak rychlí, jako jejich starší protihráči. Na druhou stranu, díky jednoduchým pravidlům a zaměřením na barvy můžete Strašáka použít i jako takovou menší učební pomůcku, když se vaše malé ratolesti budou učit barvy.

Ne nadarmo se říká škola hrou a když k tomu připočteme i velice příznivou cenu může se tato postřehovka stát zajímavým tipem pro mnoho rodin, kde může najít vcelku široké využití. To už však maličko od původního konceptu této hříčky odbočujeme, vraťme se tedy zpět ke hře samotné. Ta je typickým zástupcem postřehových her se všemi klady i zápory, které sebou tento typ her nese.

Malá krabička s roztomilým strašákem na přebalu neukrývá nic jiného, než balíček 72 oboustranných karet. Nic víc k této hře potřebovat nebudete. A jak už samotný název hry napovídá na kartách najdete vždy různobarevně oblečeného strašáka na poli. Každý strašák má klobouk, košili, rukavice a kalhoty, a to ve fialové, žluté, zelené a modré barvě. Na každém obrázku však jedna část oblečení není vybarvená (je bílá), tudíž jedna barva chybí. A právě kolem tohoto faktu se točí celý koncept hry.

Na začátku hry se umístí jedna karta doprostřed stolu a zbytek karet se rovnoměrně rozdá mezi hráče. Vaším úkolem bude najít ve vašich kartách takového strašáka, který má danou část oblečení v chybějící barvě. Zní to trochu krkolomně, ale je to zcela jednoduché. Například na stole máte vyloženého strašáka s bílým kloboukem a jediná barva, která na této kartě nebyla použita je zelená. Tudíž hledáte kartičku na které je strašák se zeleným kloboukem. Tato karta pak určí i další část oblečení kterou budete hledat.

Malým zpestřením jsou vrány. Pokud se totiž na některé kartě vrána objeví, pak hledáte kartu, která bude mít dvě části oblečení ve stejné barvě jako karta s vránou. Hra končí ve chvíli kdy se některý z hráčů zbaví všech svých karet. Ten se také stane vítězem. Nic víc, nic míň. Strašák zkrátka neskrývá žádné záludnosti a dává jasně najevo, že je určen pro ty nejmenší hráče. Starší a zkušenější deskovkáře však nemá šanci nikterak zaujmout a je s tím potřeba při pořizování počítat. Cena hry je však nastavená natolik příznivě, že pořízení rozhodně nebudete litovat.

Obzvláště pokud máte doma skutečně malé děti může se Strašák stát vcelku příjemným překvapením. I přesto si však neodpustím jednu, či dvě výtky, které jsem u této hry objevil. První míří na samotné zpracování karet. Ty jsou z opravdu měkkého papíru a mám tak menší obavu o jejich trvanlivost. Přeci jen se jedná o hru pro malé děti a všichni víme, jak se malí nezbedové dovedou k těmto věcem chovat.

Druhá výtka pak míří k samotné hře. Během ní si hráči rovnoměrně mezi sebe rozdají celý balíček karet. Problém může nastat ve chvíli kdy hrajete pouze ve dvou, či třech hráčích. V té chvíli se vám na ruce sejde docela slušná hromádka karet a vy nemáte v podstatě šanci je nějak rozumně udržet na ruce. Nedej bože, že jste malé dítko. Připravte se tak minimálně zpočátku každé partie na zuřivé listování balíčkem abyste našli kýženou kartu. Je mi samozřejmě jasné, že to asi jinak vyřešit nešlo. Na straně druhé se však nejedná ani o nic extra příjemného.

Když však odhlédneme od těchto dvou neduhů, je Strašák vcelku povedená postřehovka. Jako taková sice nemá žádné výraznější ambice, lákavá cena a možnost hru zapojit do vzdělávání malých ratolestí ji však může otevřít dveře do nejedné rodiny. Investice zde určitě litovat příliš nemusíte…


STRAŠÁK
AUTOR: MARTIN N. ANDERSEN
VYDAL CZ: DINO
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 5 LET
HERNÍ DOBA: DO 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..