Stjepan Šejić – Sunstone 1

0

 

ANOTACE:
„Sexuální nerdi. Přesně to lidi přes BDSM jsou… pod vší tou parádou.“

Kritikou oblíbený autor STJEPAN ŠEJIC (Death Vigil, Ravine, Aphrodite IX, Witchblade) vám přináší Sunstone, milostný příběh jako žádný jiný.

Lisa měla vždycky dost… specifické chutě. Zcela nespoutaně toužila nechat se spoutat. Odjakživa měla pocit, že v jejím milostném životě něco schází. Až potkala Ally. Ally byla dokonale obyčejná, měla úspěch v práci, pěkný dům, všední dětství… jen chtěla být v posteli dominantní.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Erotika v rámci komiksového média rozhodně není ničím neznámým. Ostatně, čeští nakladatelé nás již pár let velmi slušně zásobují erotickými komiksy, které dnes již patří mezi klasiku. Manara, Serpieri, Moore, či Jodorowsky patří v rámci tohoto žánru k určité “záruce kvality”. Nakladatelství Crew se však rozhodla vnést do tohoto hájemství komiksových klasiků trochu čerstvého větru v podobě Sunstone Chorvata Stjepan Šejiće, jenž v tomto komiksu lehce brnká na BDSM strunu.

“Sado-maso” bylo ještě před pár lety v rámci mainstreamové literatury naprostým tabu. To se však vcelku záhy změnilo s příchodem nechvalně proslulé série 50 odstínů…, která je na tom sice v rámci literárních kvalit všelijak, upřít se jí však nedá, že dostala BDSM do všeobecného povědomí. Sunstone by se tak s trochou nadsázky dal označit za určitého následovníka tohoto světového bestselleru. Šejić však na rozdíl od E. L. James umí skutečně psát, a tak je Sunstone rozhodně zajímavějším dílkem, které má co nabídnout. Jednoho jmenovatele však mají tyto “dvě série” společného a tím je samotné zaměření. Sunstone tak ocení především zástupkyně něžnějšího pohlaví, i když i zástupci pánského čtenářstva si zde bezpochyby přijdou na své.

Stjepan Šejić rozhodně není českým čtenářům neznámý. Poté, co se českého vydání dočkal v loňském roce jeho komiks Death Vigil, se skloňovalo jeho jméno vcelku často. Tento sedmatřicetiletý Chorvat toho má však na svém kontě daleko víc. Spolupracoval na takových titulech, jako je Witchblade, Aphrodite IX nebo The Darkness. Mezi jeho nejznámější dílka však bezesporu patří právě Sunstone, jehož první kniha se právě dočkala českého vydání.

Sunstone vděčí za svou popularitu především atraktivnímu tématu, se kterým se zase tak často nesetkáváme. Šejić ve svém díle zpracovává lehkou a především zábavnou formou, jednak lesbickou lásku mezi hlavními hrdinkami a druhak se snaží čtenáře zasvětit do tajů BDSM praktik, tedy alespoň v úvodní části knihy. Ovšem pozor, i když si užijeme svazování a prapodivných póz opravdu do sytosti, Šejić se nám bude snažit přesvědčit o tom v BDSM jde především o důvěru mezi oběma zúčastněnými a bude nám to opakovat tak dlouho, až vám to neskutečně poleze na nervy.

A věřte, že textu je zde opravdu požehnaně. Sunstone totiž není primárně o sexu, BDSM a lesbických hrátkách, ale především o vztazích, které se postupně napříč knihou vyvíjejí. Připravte se tedy na pořádnou nálož textu, kterého rozhodně není málo. K celkovému vyznění komiksu však skvěle sedí a má zde své opodstatnění, když tedy pomineme lehce otravné omílání BDSM pouček.

Šejić nám však hned od začátku nedává najevo, že se jedná především o “vztahovku”, ba právě naopak. Již v úvodu se s ničím extra nemaže a především mužské “publikum” láká na sexuální scény mezi oběma hlavními hrdinkami (Ally a Lisa). Až s postupující dobou se začíná na stránkách odvíjet jednoduchý, avšak o to zajímavější příběh o vztazích, touhách i vlastní nejistotě, kterou si obě hrdinky prochází. Právě od této chvíle se naplno projeví směřování komiksu především na něžnější pohlaví. Muži se však nemusí bát, čtení tohoto kousku vám rozhodně nezpůsobí žádná velká muka, či psychyckou újmu, jako například právě 50 odstínů, i když je jasné, že co by muži, nejsme tentokrát úplně “cílovka”.

Tento fakt nám však plně nahrazuje krásná Šejićova kresba, která perfektně dotváří celkovou atmosféru a jde ruku v ruce s celkovým vyzněním komiksu. Šejić se zde rozhodně nebojí odvážnějších scén, zároveň však jeho kresba nechává spoustu prostoru pro čtenářovu fantazii. I díky tomu nepůsobí sexuální scény zbytečně laciným a prvoplánovým dojmem. Ostatně, právě toto tvrzení by mohlo platit pro celý komiks. Ačkoliv může při běžném prolistování působit prvoplánově, a vy si tak řeknete, že je to jen další “erotika”, opak je pravdou a Sunstone toho v sobě ukrývá mnohem víc.

Samozřejmě nic není úplně dokonalé, a tak i na tomto komiksu bezpochyby pár chybek najdeme. Už jsem například zmínil neustálé omílání základních BDSM pouček, to je však pouze vrcholek ledovce. Šejić například zatím nijak blíže neřeší a nesnaží se zamyslet nad tím, co naše hlavní hrdinky vedlo k tomu, že našli větší oblibu v BDSM. Žádné trauma z dětství, či něco podobného a tak si obě naše hrdinky žijí kromě vlastní nejistoty vcelku pohodový život, který se při jejich vzájemném seznámení změní takřka v sluníčkovou záležitost. Zde si vypůjčím kousek z LEGO Příběhu… Všechno je tu boží… Avšak abych autorovi tak úplně nekřivdil, v druhé části začíná s hrdinkami přeci jen trochu více do hloubky pracovat a začíná pomalu, ale jistě vyndavat i nějaké ty kostlivce ze skříně. Zatím je to však pouhé oťukávání a my tak můžeme jen napjatě očekávat co přinese na podzim druhá kniha.

Sunstone v nás tak po dočtení zanechá veskrze pozitivní pocity. Samozřejmě velice záleží na tom, zda se vám autor trefí do vkusu a dokážete se tak se Šejićem naladit na stejnou vlnu. Avšak pokud se tomu tak stane, Sunstone vám nabídne skutečně milé překvapení a ukázku toho, že erotický komiks skutečně nemusí být jen a pouze o nahotě a ztvárnění ladných ženských křivek. I když co si budeme povídat, právě kvůli tomu si jej většina z nás kupuje. Sunstone však nabízí i příběh, od kterého sice nemůžeme očekávat přehnané zázraky, zároveň je však smysluplný a posouvá krásnou kresbu zase o úroveň výš.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..