Stjepan Šejić – Harleen

0

Harley Quinn – milovaná i nenáviděná, zpola šílená, ale především jedna z nejoblíbenějších postav celého DC univerza. A právě ta se, ještě coby mladá psychiatrička, vrací právě na scénu. Tentokrát v podání Stjepana Šejiće, jenž nám ve zbrusu novém přírůstku nakladatelství CREW nabízí svůj vlastní pohled na zrození této legendární antihrdinky a jejího patologicky romantického vztahu s Jokerem.

Je sice pravda, že pravověrní “komiksáci” nemohou z velké části této hrdince v poslední době tak nějak přijít na jméno, rozhodně si ji však nedá upřít obrovská obliba u široké veřejnosti. Ostatně šílená směsice akce, více, či méně vtipného humoru a ujetých hlášek, ve většině případů funguje a Harley je toho jasným důkazem. Na druhou stranu, ale nejdou brát komiksy s touto hrdinkou dvakrát vážně. Jedná se zkrátka o nenáročnou zábavu, jejímž hlavním úkolem je pobavit.

Tohoto “šaška” z Harley však udělalo především autorské duo A. Conner & J. Palmiotti, kteří jsou s touto hrdinkou spjatí už vcelku dlouhou. Na straně druhé toho však Harley může nabídnout mnohem víc, stačí její postavu jen správně uchopit. A právě o to se snaží i chorvatský scénárista a kreslíř Stjepan Šejić v komiksu Harleen, jenž je po Batman: Damned druhým přírůstkem z DC Black Labelu, jenž u nás vychází.

Stjepana Šejiće českým čtenářům asi netřeba příliš představovat. Tento talentovaný scénárista a kreslíř si u nás získal renomé především díky autorskému komiksu Death Vigil a BDMS vztahovce Sunstone, která se počátkem roku dočkala svého zakončení. Kromě toho však spolupracoval i na celé řadě mainstreamových titulů, jako je Aquaman, či Sebevražedný oddíl. Avšak až v rámci Black Labelu dostal více prostoru ukázat, jak by se známými postavami naložil právě on.

Výsledkem je “origin” Harley Quinn, který se však tento autor snaží převyprávět po svém. Nečekejte tedy klasický mainstreamový titul, na který jsme u DC zvyklí. Stjepan Šejić vždy vsázel především na samotné postavy a vztahy mezi nimi. V případě Harleen pak přidává i postupné směřování hlavní hrdinky k lehkému narušení, či chcete-li šílenství, díky kterému se zrodila samotná Harley Quinn. Rozhodně tedy nečekejte záplavu akce, ale pozvolnější tempo a opravdu velké množství textu. Šejić je zkrátka ukecaný a nebojí se to promítnout i do svých komiksů. 

Nutno však říct, že i přes zdánlivou “ukecanost” se rozhodně nudit nebudete. Šejić je totiž opravdu schopný vypravěč, který ví moc dobře co dělá. Nemalou měrou mu v tom však dopomáhá i fakt, že si komiks i sám kreslí. Díky tomu si může vše upravit tak, aby výsledný dojem byl co nejlepší. A věřte, že v případě Harleen tomu tak skutečně je.

Pomyslnou třešničkou na dortu je typická Šejićova kresba, která perfektně dotváří celkovou atmosféru a jde ruku v ruce s celkovým vyzněním komiksu. Šejić krásné ženy zkrátka umí a nebudeme si nic nalhávat, Harleen dokáže být v některých okamžicích pořádně žhavá. Kromě toho je však zajímavé sledovat, jak se Šejić vypořádal i s dalšími známými postavami DC univerza. Přeci jen Arkham nabízí opravu působivé panoptikum známých záporáků a tak se kromě Harley a Jokera můžete těšit například i na výrazné postavy tohoto univerza.

Šejićova kresba je tak bezpochyby jedním z hlavních taháků této komiksové knihy. Přesto se však neubráním jednomu malému rýpnutí. Pokud již máte pár knih tohoto talentovaného kreslíře za sebou, vcelku záhy zjistíte, že především jeho ženské postavy jsou jak přes kopírák. Ano, změní se tu a tam pár rysů a barva vlasů, ale z velké části působí Šejićovy hrdinky zaměnitelně. S klidným srdcem si tak oblíbené hrdinky ze Sunstone mohly hodit roli i v tomto komiksu a pravděpodobně by to nikdo nepoznal. To je však jen malá výtka k jinak naprosto perfektnímu komiksu.

Harleen exceluje ve všech směrech a troufám si říct, že po tomto kousku vezmou naši “potrhlou hrdinku” na milost i její zapřísáhlí odpůrci. Šejić tak opět ukázal, že se věci dají dělat i trochu jinak. Pokud totiž i toliko profláklé postavě, kterou Harleen Quinzel bezesporu je, věnujete náležitou péči, dokáže se vám náležitě odvděčit. Jinak by totiž Harleen nemohla být jednou z nejlepších mainstreamových komiksových knih, které se u nás za posledních pár let objevili. Zkrátka a dobře jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku je zde. Takže kupujte a šiřte slávu Harley Quinn do světa!STJEPAN ŠEJIC – HARLEEN
SCÉNÁŘ: STJEPAN ŠEJIC
KRESBA: SJEPAN ŠEJIC
PŘELOŽIL: MARTIN D. ANTONÍN
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 200
ORIG. NÁZEV: Harleen
ISBN: 978-80-7449-843-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..