Stieg Larsson – Milénium audiokomplet

0
ANOTACE:
Stieg Larsson ve svém kriminálním opusu z moderního Švédska zúročil vlastní zkušenosti z investigativní žurnalistiky. Příběh Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky, fascinuje miliony čtenářů po celém světě a dočkal se i filmového zpracování.
Čte – Martin Stránský
Obsahuje knihy – Muži, kteří nenávidí ženy; Dívka, která si hrála s ohněm; Dívka, která kopla do vosího hnízda

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Millénium Stiega Larssona již přesáhlo do všemožných oblastí. Najdeme zde knihy, ebooky, filmy, různé doprovodné publikace, dokonce módu a upomínkové předměty. Avšak jednu oblast jsme stále nezmínili. Ano, je jím audiozpracování tohoto jedinečného díla, která uzavírá trojlístek kniha-ebook-audio a dává tak fanouškům na výběr, v jaké podobě si příběh Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové vychutnají.

e8294c50c1368d73548e1c14bb59ec85--mmf250x250Za samotnými nahrávkami stojí audiovydavatelství OneHotBook, pro něž má tato trilogie také zvláštní příchuť. Millénium, potažmo Muži, kteří nenávidí ženy, byly prakticky první audioknihou, která pod samostatným OneHotBook vyšla. Nutno říct, že tato prvotina se opravdu vydařila, protože i prakticky čtyři roky po vydání patří tato audioknižní trilogie mezi nejúspěšnější tituly tohoto vydavatelství.

Millénium se dočkalo značného ohlasu prakticky ihned po svém vydaní. Bylo tedy vcelku jasné, že OneHotBook stojí před opravdovou výzvou. Dokáží očekávání fanoušků naplnit, nebo audiopodobu Larssonovi trilogie srazí na kolena již volba interpreta? OHB již několikrát dokázalo, že v tomto ohledu mají vynikající cit a i v tomto případě dopadl výběr na výbornou. Vedle Jitky Škápíkové, jenž se u celé trilogie postarala o režii, obsadil tu nejdůležitější pozici Martin Stránský, který svým nezaměnitelným hlasem provází posluchače po celou dobu poslechu.

O tom, že se posluchači mají opravdu na co těšit, není potřeba asi nijak sáhodlouze mluvit. Ostatně zvuková podoba této trilogie byla v té době v takovémto rozsahu naprosto unikátní (celkem 46 hodin, první díl 14 hodin 30 minut). S touto délkou byla vůbec první na českém trhu. V současné době byl tento primát již několikrát překonán, přesto se jedná o opravdu slušnou porci, která nějaký ten čas rozhodně vyplní.

ACTMedia4Připomínat příběh této série asi není moc potřeba, protože Muži, kteří nenávidí ženy, jsou více než dobře známé většině fanoušků severských detektivek. Kdyby však přeci jen někdo netušil o co v této trilogii jde, podíváme se okrajově i na příběh jednotlivých dílů. V první knize Mikael Blomkvist čelí žalobě za pomluvu, která jej v následném soudním procesu dostane dokonce na tři měsíce do vězení. Na první pohled se zdá, že jeho kariéra novináře je v troskách, neboť jeho časopisu Milléniu hrozí neodvratný úpadek. A tak, když Blomkvistovi přistane na stole zajímavá nabídka magnáta Henrika Vangera, neváhá a uchýlí se do ústraní, aby vyšetřil čtyřicet let staré zmizení Vangerovi vnučky Harriet. V něm mu postupem času začne napomáhat i svéhlavá Lisbeth Salanderová, nepřekonatelná hackerka, která se záhy stane pro pátrání nepostradatelnou…

Druhý díl se naopak točí okolo dětské prostituce, korupce a obchodu s bílým masem. Oproti prvnímu dílu zde také daleko důležitější roli hraje Lisbethina minulost, která je mimochodem pojítkem mezi všemi třemi díly. A právě v druhém dílu autor odkrývá nejdůležitější fakta o této hrdince a odpovídá tak na řadu důležitých otázek s ní spojenou.

Milenium_komplet_audio_RGB

Po předchozích dvou knihách, ve které čtenáři/posluchači mohli kromě Lisbethina a Mikaelova soukromí sledovat i nějaké to vyšetřování (zmizení Harriet Vangerové, obchod s bílým masem), se třetí díl zaměřuje prakticky jen na hlavní hrdinku. Lisbeth se chce pomstít lidem, kteří se jí pokusili zabít, ale také vládním institucím, které jí téměř zničili život. Ovšem nebude to jednoduché, vždyť ona sama žije jen zázrakem. Navíc nad ní stále visí obvinění ze třech vražd. Naštěstí je zde ještě Mikael Blomkvist, který je pevně rozhodnut dokázat její nevinu.

Ačkoliv každá kniha této série nabízí zajímavou zápletku, Millénium v globálu není ničím extrémně šokující a ani nepřináší žádné zásadní nové postupy. Jak je tedy možné, že v době svého vydání způsobilo takovou senzaci? Jedním z důvodů je bezpochyby autorův vypravěčský talent a způsob jakým dokáže svým fanouškům dávkovat jednotlivé informace. Každopádně hlavním a největším lákadlem této trilogie je bezesporu ústřední dvojice, kolem které se celý příběh točí. Lisbeth s Mikaelem jsou jako noc a den. Přesto tvoří takřka dokonalou vyšetřovatelskou dvojici, která již dokázala uhranout miliony fanoušků po celém světě.

K těmto přednostem můžeme v případě audioknih připočíst ještě výkon Martina Stránského. Narátor zde podává takřka bezchybný výkon, kterým si získá naprostou většinu posluchačů. Ne nadarmo patří tato trilogie mezi nejlépe hodnocené audioknihy vůbec. Jeho charismatický hlas si vás zkrátka omotá okolo prstu, navíc v kombinaci s tímto skvělým příběhem se jedná takřka o ideálního společníka na dlouhé cesty. Při samotném poslechu navíc nebudete mít ani moc problému s odlišením jednotlivých postav, jelikož Stránský skvěle intonuje a dokáže se do hlavních hrdinů dokonale vcítit. O výjimečnosti tohoto narátora ostatně svědčí i letošní Zvláštní cena AVA za přínos audioknihám, kdy svojí audioknižní kariéru začal právě těmito tituly.

Avšak abychom jenom nechválili, řadě posluchačů může především z počátku chybět jakákoliv hudba. To se sice postupem času mění a tak jednotlivé kapitoly dostanou dramatické předěly, rozhodně by však nezaškodilo tuto hudební vložku umístit i do samotných kapitol. Především ve chvílích, kdy děj přeskakuje mezi jednotlivými postavami a my se tak posouváme v ději na jiné místo, není tento předěl nijak patrný a tak hlavně z počátku může tento fakt trochu vadit v orientaci. Nicméně i přes tento malý nedostatek se bezpochyby jedná o výjimečné dílo, které si u posluchačů bezpochyby zaslouží šanci.

Na takřka 46 hodinách se posluchači mohou těšit na opravdu skvělý zážitek, který díky Martinu Stránskému patří k tomu nejlepšímu co mezi audioknihami můžeme najít. Fanoušky jistě potěší i fakt, že právě chystaný čtvrtý díl této série, o který se postará David Lagercrantz, načte opět Martin Stránský. Díky tomu se můžeme opět těšit na výjimečný posluchačský zážitek, který OneHotBook pro své fanoušky chystá na letošní září.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..