Steve Robinson – Hluboký hrob

0

ANOTACE:
POUZE MUŽ PŘIPRAVENÝ ZEMŘÍT MŮŽE VYKOPAT HLUBOKÝ HROB…
Současnost. Do jednoho z domů na předměstí Washingtonu dorazí bez vysvětlení zastaralý dětský kufřík. O týden později se americký genealog Jefferson Tayte ocitne v anglickém hotelovém pokoji tváří v tvář nabité zbrani.
Válkou zmítaná Británie roku 1944. Právě sem zavedou Tayta stopy v pokrevní linii jeho klientky. Eliza Grayová by se ráda setkala se svou skutečnou matkou, kterou nikdy nepoznala, neboť netušila, že je adoptovaná.
Tayte doufá, že zařídí jejich znovushledání, místo toho ale odhalí příběh mladé anglické dívky a amerického vojáka z 82. výsadkové divize, jejichž láska skončila více než tragicky…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Uplynulo sotva půl roku od chvíle, kdy jsme se mohli poprvé setkat se Stevem Robinsonem a jeho svébytným hrdinou Jeffersonem Taytem, genealogem, jenž pro své klienty odhaluje dávná tajemství jejich minulosti. Debutové Stopy v krvi si u čtenářů nevedly vůbec špatně a tak není divu, že nakladatelství Mystery press s pokračováním moc neotálelo. Hluboký hrob je zde a my můžeme jen doufat, že si povede minimálně stejně dobře, jako předchozí díl.

robinson-hluboky-hrob-obalka-frontJiž v první knize dokázal Steve Robinson bezpochyby zaujmout. Ukázal, že se stále dá přijít s novými nápady. Samozřejmě nemyslím ani tak samotnou zápletku, která byla sice zajímavá, ale nikterak prudce originální. Mnohem zajímavější je samotné povolání hlavního hrdiny, od kterého se pak odvíjí celý příběh. Genealogie je bezpochyby fascinující obor, díky kterému se dá odhalit řada starých tajemství. Toho si byl evidentně vědom i sám autor, který se právě o tento vědní obor opírá v celé sérii s Jeffersonem Taytem v hlavní roli.

Stejně jako v předchozí knize, i v Hlubokém hrobu čeká na Tayta výlet přes oceán do Velké Británie. Na rozdíl od Stop v krvi, se však celá zápletka bude točit okolo mladších událostí. Tentokrát je nositelem druhá světová válka, během níž prožívali pohnuté osudy miliony lidí po celém světě. A právě do této doby zavede Tayta pátrání po matce pětašedesátileté Eliz, která se teprve nedávno dozvěděla, že je adoptovaná. Navíc se jí před pár dny objevil u dveří starý kufr, který bezpochyby souvisí s jejím původem. Na Jeffersonovi tak opět leží nelehký úkol, dozvědět se pravdu a doufat, že se jeho nejnovější zakázka nezvrtne stejně jako posledně…

Právě zasazení části děje do období druhé světové války, bude pro řadu čtenářů slušným lákadlem a to i přesto, že se společně s hlavními hrdiny přímo žádných bojů nezúčastníme. Toto téma bylo zpracováno již mnohokrát, avšak i nadále zůstává vděčnými kulisami dalších a dalších románů. Nutno říct, že tato změna Robinsonovi prospěla. Oproti předchozí knize získává Hluboký hrob na větší atraktivitě a což bezpochyby prospělo i samotnému ději, který rychleji ubíhá a má větší spád. Díky tomu se tato kniha čte nesrovnatelně lépe než Stopy v krvi, které vše doháněli až v druhé polovině.blog-header2-smaller

Steve Robinson se opět rozhodl rozdělit knihu do dvou linií. V té první vcelku pochopitelně sledujeme Taytovo pátrání po minulosti jeho klientky, zatímco v druhé části se ocitáme primárně ve válečném roce 1944 na anglickém venkově. Zde sledujeme lásku a trápení mladé Meny, s níž si osud opravdu nehezky pohrává. A právě příběh této mladé anglické dívky, skrýtá mnohem víc, než se na první pohled zdá.

steve-robinson-profile-pic-copyAutor na něm jednak ukazuje, nelehký život válečné Anglie, odhodlání porazit Němce, ale hlavně i neradostný osud řady dívek, které měli tu smůlu, že se zamilovali do amerických vojáků, kteří je nechali na holičkách ve chvíli, kdy otěhotněli. S tím byla spojena i veřejná potupa a pohrdání nejbližších, kteří se museli s nelehkou situací vypořádat. To je však pouze část poselství, kterou lze z Menina příběhu vyčíst. Minimálně v tomto ohledu tak Hluboký hrob nabízí mnohem víc, než jeho předchůdce, kde sice o dramatické osudy také nebyla nouze, avšak v přímém porovnání je nejnovější Robinsonova kniha daleko více uvěřitelná, i když tento dojem autor malinko pokazí v samotném závěru.

Někomu sice nemusí úplně sednout tragická “lovestory”, kolem které je samotný příběh vystaven, autor naštěstí vše zpracoval citlivou a nenásilnou formou, takže tato linie nebude vadit ani zástupcům silnějšího pohlaví. Abychom však jenom nechválili, Robinson se samozřejmě nevyvaroval několika chybek. Tou v uvozovkách nejzásadnější je fakt, že hlavního hrdinu opět vystavuje smrtelnému nebezpečí. V tomto případě však vše působí trochu zbytečně a celý příběh by se bez této vsuvky vcelku dobře obešel. Na druhou stranu je fakt, že by samotný závěr musel být zpracován úplně jinak a chybělo by typické detektivní – odhalení vraha.

Buď jak buď na Hlubokém hrobu je krásně vidět, jak se autor postupně vyvíjí a získává na jistotě. Získává tak dalších pár bodíků k dobru, což potěší nejen čtenáře, ale především pak nakladatelství Mystery press, které se rozhodlo tohoto talentovaného autora přinést také v českém překladu. Nezbývá tedy než vyhlížet další díl a těšit se co si pro nás autor v dalším pokračování této zajímavé série přichystal.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply