Steve Orlando – Batman: Noc nestvůr (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
ZDE JSOU NESTVŮRY

Je to bouře století a řítí se přímo na Gotham City. Strážci této rozrůstající se aglomerace – Nightwing, Batwoman a sám Batman – si myslí, že jsou připraveni na nejhorší. Nemají zdání, co je čeká.

Následkem pokusů hrůzného učence, doktora Huga Strange, se s bouřkou začala na město snášet i smršť nestvůr. Obrovití tvorové pochodují po ulicích, terorizují obyvatele a zpochybňují schopnosti i těch největších gothamských hrdinů.

Dokáží Temný rytíř a jeho spojenci zastavit ničivý příval? Nebo bude noc nestvůrných lidí znamenat Batmanův pád?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Znovuzrození hrdinů DC má i u nás za sebou vcelku úspěšný rozjezd. Všechny vydávané série se tak již dočkali svých prvních booků a my se můžeme těšit na jejich další pokračování. Avšak, ještě než se tak stane, nakladatelství Crew si pro nás připravilo i první “rebirthovský” crossover. Ten se nemůže točit okolo nikoho jiného, než kolem Batmana a jeho “pomocníků”. Přivítejte NOC NESTVŮR…

Aktuální novinka nám přináší první větší mezisériový crossover. Střetávají se v něm obě hlavní batmanovské série (Batman, Detective Comics), které vychází i u nás a spolu s nimi přichází na scénu i Nightwing.  Ten sice v české mutaci zatím nevychází, pro pochopení této knihy však tato absence není tolik důležitá. V Noci nestvůr totiž dostáváme další klasickou superhrdinskou týmovku, ve které jde především o akci a funguje relativně dobře i jako samostatný příběh.

Noc nestvůr obsahuje sešity série Batman (Rebirth) #7-8, Nightwing #5-6 a Detective Comics #941-942. O samotný příběh se pak postaral scénárista Steve Orlando, jenž má za sebou spolupráci na celé řadě komiksových řad a to nejen pro DC Comics. V rámci Rebirthu se však jedná o jeho premiéru. Ostatně nespolupracoval ani na jedné ze tří zde zmíněných řad. Což bezpochyby může někomu napovědět, že tento kousek bude z větší části skutečně samostatně stojící jednohubka.

Batman je sice skoro všemocný, na všechno sám ale stačit zkrátka nemůže. O tom jsme se ostatně přesvědčili již hodněkrát. A stejně tomu bude i v aktuální novince. Gotham čelí hned dvěma smrtícím hrozbám. Na město se řítí bouře století a aby toho nebylo málo na scénu přichází doktor Hugo Strange (jeden z méně známých protivníků Batmana) s přáním stát se samotným Batmanem. K tomu mu má dopomoci celá plejáda nestvůr vskutku obřích rozměrů. Je tak více než jasné, že Temný rytíř bude tentokrát potřebovat trochu pomoc. Do boje tak přichází celá “týmovka” z Detective Comics i starý známý Nightwing (původní Robin).

Ačkoliv se jedná o klasický akční příběh, ke kterému nemusíte znát moc věcí okolo, přesto se rozhodně vyplatí si dva úvodní booky batmanovských sérií přečíst. Dopomůže vám to k celkové orientaci v ději. Zatímco první kniha Batmana představuje Gotham Girl a najdeme zde narážky na Strange a příšery, Detective Comics nám pomůže k pochopení, kdo všechno spolupracuje aktuálně s Batmanem. To je však vše, hlavní kostru příběhu dostáváme až v této knize. Pokud tedy máte náladu na nějakou tu jednohubku, mohla by být Noc nestvůr, tím pravým ořechovým právě pro vás.

I když nic převratného rozhodně nečekejte. Noc nestvůr pokračuje ve šlépějích klasických superhrdinských crossoverů, ve kterých jde především o akci. Té si zde užijeme skutečně do sytosti. Na čtenáře tak čeká skutečně jedna velká jízda od začátku až do konce. Ta sice nabízí řadu zajímavých momentů, ostřílené čtenáře však příliš nepřekvapí. Svým pojetím a stylem se tak tato kniha řadí spíše k průměru. Rozhodně neurazí, avšak ani výrazněji nenadchne. Jako akční nespoutaná “týmovka” však funguje na výbornou…

To samé se dá říct i o samotném grafickém pojetí tohoto crossoveru. Postupně, podle toho kterou část zrovna čteme, se v tomto komiksu vystřídá hned trojice kreslířů Roge Antonio, Andy MacDonald a Riley Rossmo, kteří se snaží dodat tomuto komiksu osobité kouzlo. Stále se však jedná o klasický mainstream, který výrazněji nepřekvapí. Za co je však potřeba kreslíře pochválit, to jsou samotná monstra. Ta jsou skutečně nápaditá a skvěle dotváří celkovou hororovou atmosféru.

Batman: Noc nestvůr rozhodně není špatný komiks. Tento book nabízí v podstatě vše, co můžeme od podobného superhrdinského crossoveru čekat. Vcelku zajímavý i když nepříliš nápaditý příběh (přeci jen podobné příběhy zde již s doktorem Hugem Strangem byly), nápaditou kresbu, hutnou atmosféru a především pak pořádnou porci akce. Pokud vám toto stačí ke štěstí, Noc nestvůr vás rozhodně nezklame, zároveň však neobsahuje žádný podstatný wow efekt, který by čtenáře posadil na zadek. Zkrátka a dobře, slušný průměr…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..