Steve Berry – Okamžik pravdy

0

 

ANOTACE:
Když v dubnu roku 1968 třeskl výstřel a Martin Luther King zůstal ležet v tratolišti krve, Amerika se otřásla v základech. Ovšem teprve nyní, o půlstoletí později, začínají vycházet najevo okolnosti, které tuto zlomovou událost staví do zcela jiného světla, než jak ji popisuje historie.
Cotton Malone váhá, zda světu odkrýt celou pravdu. Není to snadné rozhodování. Ve svých úvahách se musí vrátit na samotný začátek vlastní kariéry, kdy velmi rád přijal nabídku jakési Stephanie Nelleové z ministerstva spravedlnosti. Dostal tenkrát za úkol vyzvednout ze dna Karibiku kufřík s mincí nedozírné hodnoty. Z potápěčské mise se však vyklubalo netušené drama – v kufříku se totiž skrývalo ještě něco dalšího, o co projevovalo nebývalý zájem nejen ministerstvo spravedlnosti, ale také FBI.
Informace, jichž se tehdy dobral, mu vyrazily dech. Malone upřímně litoval, že raději nezůstaly pohřbeny na mořském dně. Mlčel o nich celé roky, ale nedávno se k němu dávné události znovu vrátily. A tak teď stojí před nejobtížnějším rozhodnutím svého života – má nastolit okamžik pravdy a odhalit padesát let staré tajemství, které může zásadně přepsat historii?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Rok co rok Steve Berry chystá pro své fanoušky novou dávku napětí okořeněnou trochou mystiky a historie. A letos tomu samozřejmě není jinak. Po Ztraceném řádu tak přichází na řadu již třináctý  případ pro vysloužilého agenta Cotton Maloneho. Berry se v něm navíc vrací na počátek Maloneho kariéry, v němž odkrývá tajemství, které může změnit pohled na nedávnou historii Spojených států. Ostatně, tak jako vždy…

Ačkoliv se tato “nekonečná” série dočkala s Okamžikem pravdy í již třináctého dílu, studnice nápadů Steva Berryho je evidentně nevyčerpatelná a čtenáři po celém světě vždy netrpělivě očekávají další pokračování. Autor evidentně neusíná na vavřínech a tak přináší další originální kousek do sbírky, v němž zpracovává další z atraktivních témat naší historie.

Tentokrát, však autor nemíří příliš daleko do minulosti. Autor se při svém pátrání po atraktivních tématech rozhodl do svého nejnovějšího románu zapracovat jednu z nejvýznamnějších postav černošské historie. Když v dubnu roku 1968 třeskl výstřel a Martin Luther King zůstal ležet v tratolišti krve, Amerika se otřásla v základech. Ovšem  teprve nyní, o půlstoletí později, začínají vycházet najevo okolnosti, které tuto zlomovou událost staví do zcela jiného světla, než jak ji popisuje historie.

Oproti předchozím dílům série se Okamžik pravdy však z velké části neodehrává v přítomnosti s pár flashbacky, které celý příběh obohacují, ale Berry se naopak rozhodl vrátit zpět ke kořenům. Konkrétně osmnáct let na zpět k vůbec první akci, kterou Steve Malone pro formující se Magellan Billet odvedl. V samotném závěru se samozřejmě všechny časové osy protnou, aby daly dohromady celkovou mozaiku příběhu točící se okolo Martina Luthera Kinga.

Právě díky tomu získává celá kniha na atraktivitě a je na ní krásně vidět, že Berry neusíná na vavřínech a snaží se i po třinácti knihách série přicházet s nejrůznějšími inovacemi, aby jeho série neupadla do přílišného stereotypu. Upřímně to rozhodně není vůbec jednoduché, vzhledem k tomu, že autor využívá z velké části stále stejné postupy. Což ostatně platí i pro aktuální novinku.

Cotton Malone tak jde opět z akce do akce, aby ze všeho po vzoru superhrdinů, vyvázl více méně ze zdravou kůží. Tentokrát je to ještě o to patrnější, že se jedná v podstatě o zelenáče, který s podobnými akcemi nemá prakticky žádné zkušenosti. To tak celé knize ubírá na uvěřitelnosti. Na toto schéma jsme si však již mohli vcelku dobře zvyknout, Berry jej využívá prakticky v každé knize, stejně jako další postupy, které jsou pro jeho knihy typické. V tomto ohledu se bohužel nevyhneme určitému stereotypu, který může chtě nechtě maličko nudit. Přeci jen, když už předem víte co můžete očekávat, moc atraktivní to není.

Berry však tento handicap plně vynahrazuje atraktivním tématem, který je i tentokrát vskutku zajímavý. Vše podpořené svižně odsýpajícím dějem, který nikde nedrhne a nutí čtenáře číst neustále dál, dělá i z aktuální novinky Steva Berryho ideální odpočinkovou záležitost, která fanoušky tohoto autora rozhodně nezklame. Na 392 stranách se tak opět můžete těšit na další napínavé akční dobrodružství, které je skutečně ideálním společníkem na dovolenou, či jen tak pro chvíle pohody, kdy toužíte po něčem nenáročném, co vás zaručeně pobaví.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..