Steve Berry – Lincolnův mýtus

0

Září 1861. Není všechno takové, jakým se jeví. Tento záhadný vzkaz a k němu připojené tajemství putovaly od jednoho amerického prezidenta k druhému, až skončily v rukou Abrahama Lincolna. Na pozadí krvavých střetů občanské války se musí Lincoln rozhodnout, jak s třaskavou informací naložit: má zachránit tisíce amerických životů, anebo zabránit tomu, aby se mladý národ nenávratně rozpadl na kusy?

Současnost. Vyšetřování dávných událostí z časů občanské války rozpoutá politickou bitvu mezi Bílým domem a vlivným utažským senátorem. Může s tím nějak souviset únos operativce amerického ministerstva spravedlnosti v Dánsku? Onen muž padl do rukou nebezpečného fanatika, který je posedlý božskou vizí, že právě on má uvést v život slova velkého mormonského proroka… Za daných okolností nezbývá šéfce zpravodajské služby nic jiného, než sáhnout po telefonu a zavolat svému bývalému agentovi do Kodaně.

…………………………………………………………….

Rok co rok Steve Berry chystá pro své fanoušky novou dávku napětí okořeněné trochou mystiky a historie. A letos tomu samozřejmě není jinak. Po Královském klamu tak přichází na řadu Lincolnův mýtus a spolu s ním i další případ pro vysloužilého agenta Cotton Maloneho, který ho tentokrát zavede na stopu nebezpečného tajemství, jenž může zapříčinit rozpad Spojených států amerických.

887_lincolnuv_mytusSteve Berry právoplatně patří mezi nejprodávanější autory ve svém žánru. Pro mnohé dokonce trumfuje i ikonu Dana Browna. Navíc jeho hrdina Cotton Malone neztrácí na rozdíl od Langdona i přes vysoký počet knižních pokračování nic ze své atraktivity a šarmu. Bez pochyby tomu napomáhá i velká variabilita prostředí, ve kterých se jednotlivé díly odehrávají. Čtenáři tak postupně spolu s hlavním hrdinou cestují prakticky po celém světě. A tak na ně po Anglii, Egyptě, či Rusku čeká tentokrát výlet do historie Spojených států.

Otázkou ovšem zůstává, jestli má tento sympatický bývalý agent ještě co nabídnout. Nebo jestli je deváté pokračování série pouze nastavovanou kaší a snahou dostat ze čtenářů co nejvíc. Pokud nechcete čekat na odpověď až na konec recenze, trochu vám to ulehčím. Protože ANO, Malone má stále co nabídnout a rozhodně se vyplatí si ho přečíst, ovšem i zde najdeme malé ale. O tom ale až níže. Pojďme se nejdříve podívat co na čtenáře čeká.

Berry se tentokrát rozhodl zůstat ve své domovině a zaměřit se trochu z jiného úhlu na jednu z nejvýznamnějších postav USA. Vše se tentokrát točí kolem záhadného dokumentu, který měl údajně podepsat prezident Lincoln. Jeho obsah je přísně tajný a prakticky nikdo nezná jeho přesné znění, ani to, kde je dokument ukrytý. Jisté je jen jediné, v nesprávných rukách by mohl napáchat nezvratné škody a podkopat vše na čem si USA zakládá.

Po dlouhých letech zapomnění se zdá, že tajný dokument opět vyplouvá na povrch a začíná ovlivňovat situaci na politické scéně. Bílý dům tak stojí před další hrozbou, kterou je potřeba bezodkladně řešit. Navíc byl za podivných okolností v Dánsku unesen operativec ministerstva spravedlnosti. A jelikož nikdo není nablízku, šéfce zpravodajské služby nezbývá, než zavolat Cotton Mallonemu do Kodaně.

51qrl5cE2lLV předchozím díle Steve Berry dokázal, že je stále při síle a díky tomu se mu podařilo znovu nakopnout celou sérii. Ostatně o tom svědčí i hodnocení v recenzích, kterého se Královský klam dočkal. A nutno říct, že Lincolnův mýtus v tomto ohledu rozhodně nijak nezaostává. Berry opět rozehrává hru plnou napětí a akce, při které se čtenářům rozhodně nedostane odpočinku. Ostatně to je i největší pozitivum této knihy, protože se čte vážně dobře a i přes svých 520 stran jej zvládnete přečíst za dva tři večery.

Stejně jako předchozí knihy z této série se i tento nejnovější přírůstek dá číst naprosto samostatně bez znalosti předchozího děje. Samozřejmě ti čtenáři, kteří mají Berryho načteného, budou zde v malé výhodě, protože díky tomu si příběh užijí do nejmenších detailů včetně podrobností ze života hlavního hrdiny. A právě minulost a vztahy hlavních postav zde hrají opravdu důležitou roli. Autor naštěstí vše sepsal opravdu obratně a tak i ti čtenáři, kteří se v této knize setkávají s Malonem poprvé, nebudou mít žádný problém s orientací v ději.

Nad čím se však vznáší otazník, a je pouze na čtenáři jak jej přijme, je fakt, že si v tomto díle autor neodpustil zahrát na vlasteneckou strunu, která je všem Američanům více než vlastní. Pokud tedy té všudypřítomné národní hrdosti Američanů ani trochu nefandíte, radši se zde připravte na to, že tento díl se kolem vlastenectví točí prakticky celý a autor vám tak nejednou zabrnká na nervy. Na druhou stranu se však nebál ukázat prakticky glorifikovaného prezidenta Abrahama Lincolna z trochu jiného úhlu. A vnést tak do myslí Američanů trochu těch pochybností, zda byl Lincoln opravdu bez poskvrny.

Steve Berry opět dokázal, proč se nesmazatelně zapsal mezi nejprodávanější autory svého žánru. Po dočtení Lincolnova mýtusu tak nezbývá, než doufat, že Berrymu ještě dlouho nedojdou nápady a bude nás i nadále zásobovat skvělými thrillery, ve kterých se nebojí poodhalit pár záhad z minulosti.

Kniha vychází v nakladatelství Domino
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdSteve Berry – Se Šifrou mistra Leonarda se před deseti lety prohnala světem brownovská mánie, na niž navázaly desítky jiných autorů. Někteří tak činili s ohledem na lukrativnost takového počínání, jiní – a těch bylo výrazně méně – vítali zájem o tento subžánr, protože jim umožnil najít čtenáře, k nimž by bez Browna hledali cestu mnohem spletitěji.

Steve Berry je jedním z nich. Od roku 2003 vydává rok co rok jednu knihu s provokativní historickou premisou: do přitažlivého zábalu spekulace halí Jantarovou komnatu, Rasputina, Alexandrijskou knihovnu, templáře, Kolumba, Napoleona, čínské císaře, nově také Tudorovce… A kdybychom chtěli být pedantičtí, museli bychom zdůraznit, že první romány mu sice vyšly v roce 2003, kdy naplno zazářil Brownův fenomén, ale napsal je už počátkem devadesátých let. Za dvanáct let nashromáždil 85 odmítnutí nakladatelů, než mu nakladatelství Ballantine vydalo právě Jantarovou komnatu. Trpělivost, kterou Berry přičítá disciplíně získané od jeptišek v katolické škole, do níž chodil, přinesla začínajícímu autorovi zadostiučinění. Dnes se jeho romány pravidelně umísťují na horních příčkách i těch nejprestižnějších amerických žebříčků, respektive světových, protože Berryho romány vycházejí ve více než 50 zemích.

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..