Steve Berry – Čtrnáctá kolonie

0

ANOTACE:
Na Sibiři se scházejí dva muži z protilehlých stran barikády. Měla to být pragmatická schůzka, ale skončila střelbou. A těžce zraněný Cotton Malone teď už ví, že se před Alexandrem Zorinem musí mít opravdu na pozoru.
Alexandr Zorin je milovníkem starých časů; jeho neotřesitelná loajalita k bývalému Sovětskému svazu se během desetiletí přetavila v nenávist vůči Spojeným státům. A nyní tento muž míří do severní Ameriky, konkrétně do sídla legendami opředeného tajného bratrstva, jehož poradenství využila celá řada amerických prezidentů. A jednou z poskytnutých rad byl i návrh vojenské invaze do Kanady, která se měla stát čtrnáctou kolonií Spojených států. Co by následovalo, kdyby byl tento záměr zveřejněn, je nasnadě…
Do inaugurace nového prezidenta USA zbývají už jen hodiny. Zorinův plán je geniálně načasovaný: pokud se mu všechno vydaří, zavládne v Americe totální politický chaos. Dokáže se Malone přesunout z Ruska do Bílého domu dřív, než bude pozdě?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Je už v podstatě nepsanou tradicí, že rok co rok chystá Steve Berry pro své fanoušky novou dávku napětí okořeněnou trochou mystiky a napětí. Samozřejmě ani letos tomu není jinak. A tak nakladatelství DOMINO přináší svým čtenářům další případ vysloužilého agenta Cottona Maloneho, jenž tentokrát stojí na prahu nové “studené války”, nebo snad ta stará ještě neskončila?

Ačkoliv se tato “nekonečná” série dočkala se Čtrnáctou kolonií již jedenáctého dílu, studnice nápadů Steva Berryho je evidentně nevyčerpatelná a čtenáři po celém světě vždy netrpělivě očekávají další pokračování. Autor evidentně neusíná na vavřínech a tak přináší další originální kousek do sbírky, v němž zpracovává další z atraktivních témat naší historie.

Tentokrát se dostala řada na “studenou válku”, která trvala více než 40 desetiletí 20. století. Není proto divu, že se jedná o vděčné téma, po kterém autoři nejrůznějších thrillerů a špionážních románů vděčně sahají. Nebyl by to však Steve Berry, kdyby se nerozhodl zapátrat i více do minulosti.

Právě tam se totiž ukrývá hrozba, která může Spojené státy uvrhnout do nebezpečného chaosu bezvládí, jenž by bezpochyby využili všichni nepřátelé USA  ve svůj prospěch. Zabránit tomu rozhodně není jednoduchý úkol a tak na scénu opět přichází Magellan Billet společně s “nesmrtelným” Cottonem Malonem a celou plejádou externích spolupracovníků této supertajné organizace. Navíc je zde ještě tajemná “Čtrnáctá kolonie” o co se jedná, a jakou sehrává úlohu v nastalé krizi?

Steve Berry opět vrhá své hrdiny v ústrety smrtelnému nebezpečí, aby zabránili přímému ohrožení Spojených států. Z této dějové linie se tak v podstatě stává již pomyslná tradice. Až na pár výjimek šlo vždy o přímé ohrožení USA. Naštěstí vždy trochu jiným způsobem a tak si tento autor zachovává i nadále určitou originalitu, díky které se z jeho knihy nestává příliš obehraná písnička.

Pokud již máte některé Berryho knihy za sebou, nebude pro vás ani Čtrnáctá kolonie větším překvapením. Berry zkrátka pokračuje v tom co velmi dobře funguje a zbytečně neexperimentuje. Jedinou menší změnou oproti předchozím knihám je daleko větší zapojení ostatních postav a agentů, které má Magellan Billet k dispozici. Samozřejmě i nadále leží největší břímě na Cottonovi, tentokrát je ale vše daleko více vyváženější a čtenáři tak nebudou mít nutkavou touhu srovnávat tohoto vysloužilého agenta s některým z Marvelovských superhrdinů, i když do nich nemá daleko.

Nebyl by to Steve Berry, kdyby se nerozhodl do svého románu zakomponovat kromě skutečných historických událostí i některé známé postavy z našich dějin. Ve Čtrnácté kolonii přišla řada na další velikány v čele s Ronaldem Reaganem, papežem Janem Pavlem II. či z opačné strany barikády Jurijem Vladimirovičem Andropovem. Právě díky tomuto využití známých postav získávají jeho příběhy na uvěřitelnosti. V této knize navíc autor nezabíhá ani do přílišných absurdit, nadnesené “historické” události, kolem kterých se příběh točí, tak působí vcelku věrohodně, díky čemuž nám lehce splývá realita s bujnou fantasií samotného autora.

Pár nedokonalostí zde samozřejmě zvídaví čtenáři dozajista najdou. Přesto však Steve Berry opět dokazuje, proč se nesmazatelně zapsal mezi nejprodávanější autory svého žánru. Na 576 stranách rozehrává další napínavé akční dobrodružství, od kterého se nedá jen tak odtrhnout. A které je skutečně ideálním společníkem na dovolenou, kdy toužíte po nenáročném čtení, které vás však naprosto pohltí a nabízí zajímavý příběh.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply