Stephen King – Zelená míle

4
Ve věznici Cold Mountain, v bezútěšné řadě cel známé jako Zelená míle, čekají na smrt vrazi tak zvrácení jako psychopat William Wharton a tak posedlí jako Eduard Delacroix. Dohlíží na ně několik dozorců: slušný Paul Edgecombe či naopak sadistický Percy Wetmore. Ale ať dobří, či zlí, ať nevinní, nebo ničemní, nikdo z nich se dosud nesetkal s někým tak brutálním, jako je obr John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je Coffey ďábel v lidské podobě? Nebo je někým úplně jiným? Mezi nebem a zemí je víc zázraků, než si kdokoli v Cold Mountain umí představit – a pravda vychází najevo v tlakových vlnách, které dokáže vyvolat jen Stephen King, a v explozivním finále, které čtenáři vyrazí dech.

…………………………………………………………….

Stephen King je pro mnohé čtenáře synonymem, pro kvalitní a napínavé příběhy. Ne nadarmo je velmi často označován za krále hororu, přes toto označení v jeho tvorbě objevíme pár zajímavých kousků, které nemají s tímto žánrem nic společného. Nadaný žák, Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, nebo Zelená míle, to je jen pár kousků, které z jeho tvorby vybočují. Paradoxně právě tyto příběhy si získaly daleko větší věhlas, než zbytek Kingovi tvorby. Rozhodně tomu dopomohlo naprosto skvělé filmové zpracování, ať už věznice Shawshank, nebo Zelené míle, které přivedlo ke Kingovi velký zástup nových fanoušků.

SKR45a346_duncan01Zelená míle byla původně koncipována jako román na pokračování. Vyšla  jako šest samostatných částí, které byly vydávány zhruba v měsíčních intervalech od května do října 1996. King prozradil, že jednou přistihl svou matku, jak nahlíží na konec knihy, což dělá ostatně i hodně lidí, a proto se rozhodl, že bude čtenářům přinášet příběh postupně. Jako celek u nás kniha kompletně vyšla poprvé v roce 2001. Od té doby si získala bezpočet fanoušků. Zelená míle vychází již ve třetím kompletním vydání u nakladatelství Beta s překladem od Milana Žáčka.

Asi jen opravdu malé procento lidí se ze Zelenou mílí doposud nesetkalo. Autor zavádí čtenáře do věznice Cold Mountain, do křídla známého jako Zelená míle. Zde prožívají ti nejhorší zločinci své poslední dny, až do doby, kdy se vydají na svou poslední cestu po Zelené míli, která končí na elektrickém křesle. Mezi touto sebrankou se ocitá i velmi zvláštní vězeň, obr Joh Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je ovšem tento hromotluk ztělesněním ďábla v lidské podobě, nebo je pravda někde úplně jinde?

The-Green-Mile-Stephen-King

Přestože se autor zaměřuje hlavně na horory, je tato kniha z úplně  jiného soudku. Příběh o životě a smrti, který v sobě obsahuje plno citů. greenmileNavíc zde narazíme na zajímavou směsici protikladů. Zázrak života a vyléčení, vedle kruté smrti na elektrickém křesle, krutého vraha, který se na druhé straně s dětskou dojemností stará o malou myš, nebo dozorce, který je krutější než někteří z jeho vězňů. Tento zajímavý mix má v sobě neopakovatelné kouzlo, které čtenáře naprosto pohltí a pustí až v samém závěru naprosto emocionálně vyždímané.

Ve chvíli, kdy se úspěšná kniha dočká své filmové podoby, vyrojí se velký zástup zastánců i odpůrců. Upřímně řečeno ne vždy dopadne zfilmování právě dobře a potom jsou obavy fanoušků vcelku oprávněné. Naštěstí se toto nestalo i se Zelenou mílí. Ba právě naopak. Spolu s Vykoupením z věznice Shawshank se tyto dva filmy řadí mezi nejlepší filmové adaptace knih, které kdy byly natočeny. Svědčí o tom i jejich hodnocení na různých filmových databázích, kde vždy patří mezi nejlépe hodnocené filmy.

Stephen King znovu a znovu dokazuje jaký je to vypravěč. Předkládá čtenářům velký emotivní příběh, který by neměl uniknout žádnému knihomolovi. A byť je jeho primárním žánrem horor, dokáže fanouškům občas nabídnout i něco z trochu jiného soudku. Možná i díky tomu jsou potom tyto kousky tolik oblíbené a patří mezi to nejlepší co kdy King publikoval.

 Kniha vychází v nakladatelství Beta
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.
  
  
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

4 komentáře

  1. Ten film je fantastický! A doufám že i kniha – strašně moc bych ji chtěla 🙂 parádní recenze, děkuji 🙂

  2. Ach jo, tú knihu chcem! King je naozaj skvelý a z tejto témy určite dokáže dostať úplne všetko. Inak, čo by to muselo byť za knihu, ktorá by u teba získala 100%, keď Zelená míle má „len“ 95%? 😀

    • dokonalé věci neexistují proto ze zásady 100 nedávám, i když i to se může změnit 😀 😀 třeba takový Peter May k tomu nemá vůbec daleko 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..