Stephen King – Temná věž: Pád Gileadu (komiks)

0

 

ANOTACE:
Roland Deschain se jen těžce vyrovnává s nedávnými událostmi. Síly zla měly převahu a tak skončil nejprve s krví na rukách a poté ve vězení. Království je v troskách. Schyluje se k finálnímu boji mezi hrdiny a Johnem Farsonem, který má ovšem v záloze pár dost ošklivých triků.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Legendární Temná věž je pro celou řadu čtenářů naprosto vrcholným dílem, jaké kdy Stephen King vytvořil. Bylo tedy vcelku nasnadě, že dříve, či později se někdo pokusí adaptovat i do jiné podoby. Kromě rozporuplného filmu je zde i komiksová podoba této ságy. V současné době u nás tato série čítá již čtyři díly, včetně aktuální novinky Pád Gileadu, která naznačuje, že finále úvodní řady bude velkolepé.

S úvodním svazkem této série jsme se mohli seznámit již v roce 2016, kdy se na pulty knihkupců dostalo Zrození pistolníka. Již úvodní díl série dával tušit, že se scénáristé v čele s Peterem Davidem neomezili na pouhé převyprávění klasické knihy. Ostatně to není ani dost dobře možné, vzhledem k rozsahu knižní ságy. Komiksová Temná věž však tu původní v mnoha ohledech rozvíjí o nové události, či přidává zcela nový pohled na jinak známý příběh.

Nejinak je tomu i u čtvrtého svazku Temné věže, jenž nese podtitul Pád Gileadu. Jak už samotný název napovídá, v této knize na čtenáře čeká celá řada dramatických událostí, které připravují půdu pro samotné finále “úvodní kapitoly” této ságy, jenž by mělo přijít páté knize, kterou již Crew chystá na květen letošního roku.

Nejdříve se však musí Roland Deschain vyrovnat s nedávnými událostmi. Už samotný závěr třetího dílu skončil skutečně dramaticky a nyní se Roland musí postavit k veškerým problémům čelem. Síly zla však získávají drtivou převahu, království je v troskách a staré pořádky přestávají platit. Roland a jeho Ka-Tet se tak ocitají v nelehké situaci, John Farson má však v rukávu pěkných pár překvapení…

Pokud již máte některý z dílů komiksové Temné věže za sebou, patrně ani čtvrtý díl pro vás nebude výraznějším překvapením. Po scénáristické stránce rozhodně patří Pád Gileadu zatím k tomu nejlepšímu, na co v rámci této série narazíme. Ostatně, jak už název napovídá, tento díl je skrz naskrz prošpikován důležitými událostmi a dechberoucími zvraty, které si příkladnou péči bezesporu zaslouží.

Na druhou stranu stále platí fakt, že se jedná spíše o vítaný doplněk k samotné knižní sérii. Pokud jste totiž původní Kingovo dílo nečetli, stále na vás čeká řada nezodpovězených otázek, či lehká dezorientace. Scénáristé této série tak nějak předpokládají, že čtenáři této série jsou Kingovými fanoušky a mají tak načteno. Samozřejmě můžete komiksy číst i bez znalosti knižní předlohy, jen je však potřeba počítat s tím, že vám bude pár věcí unikat. Tento problém je však naštěstí v případě čtvrtého dílu, i díky samotnému zaměření děje, naprosto minimální. Přesto je však potřeba mít stále na paměti, že se nejedná o klasickou “knižní” verzi, ve srovnání se samotnou předlohou by vcelku pochopitelně i čtvrtý díl pokulhával…

To co snad Temná věž ztrácí v rámci scénáře, naopak zachraňuje samotná kresba, která je bezesporu jedním z hlavních taháků této komiksové série. Ta je hodně specifická a řadě čtenářů může hlavně ze začátku dělat maličko problémy. Totiž, více než klasické komiksové panely, připomíná rozmáchlé kresby, které by se vyjímaly na velkém plátnu. Dá se tak říct, že si na na tento nezvyklý a originální styl budete možná muset trochu zvykat, pokud však máte již předchozí díly této série za sebou, žádné překvapení na vás nečeká. Jae Lee a Richard Isanove odvádějí opět výbornou práci a to jak co se týče samotné kresby, tak i v rámci barev. Opět tak nemalou měrou dopomáhají budovat celkovou zneklidňující a ponurou atmosféru, kterou se svět Temné věže vyznačuje. Ostatně grafická stránka tohoto komiksu bezesporu patří mezi hlavní poznávací znamení této série a nejinak je tomu i v případě Pádu Gileadu.

Komiksová Temná věž rozhodně není úplně bez chyb. Na druhou stranu pro fanoušky Kingova díla se jedná o vítané rozšíření, už tak jedinečného univerza a čtvrtý díl série to jen a jen potvrzuje. Navíc dává tušit, že v další knize se máme skutečně na co těšit. Tu nám Crew naservíruje již v květnu, takže ani čekání nebude kdo ví jak dlouhé.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.