Stephen King – Revival

0

ANOTACE:
Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel.
Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy.
Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
knihaebooky


Stephen King patří u nás již dlouhá léta k nejoblíbenějším autorům. Každá další jeho kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. Naštěstí je Mistr Hororu velmi plodný a tak čekání není nikdy moc dlouhé. A tak po loňském Panu Mercedes a několika nových vydání starších autorových děl, přichází nakladatelství Beta s nejnovější Kingovou knihou, jenž vychází v překladu Lindy Bartoškové pod názvem Revival.

3013Již po nahlédnutí do samotné anotace je jasné, že na čtenáře tentokrát čeká značně elektrizující zážitek. Autor tentokrát přichází s temným hororovým thrillerem v němž hraje prim elektřina, ale také posedlost a touha nahlédnout do světa, kam mají přístup jen mrtví.

Psal se rok 1962, když se tehdy šestiletý Jamie Morton poprvé setkal s Charlesem Jacobsem. Jacobs, tehdy ještě jako mladý kněz, se do Harlow přistěhoval spolu se svou rodinou, aby obstarávali místní kostel. Jednoho dne se však stala strašná nehoda při níž reverend přišel o manželku i o syna. Z této ztráty se nikdy nevzpamatoval. Zahořkl a navždy se odvrátil od Boha. Což mimo jiné dokázal i při svém posledním kázání, po kterém musel Harlow na dobro opustit.

Zdá se, že se životní osudy těchto dvou hrdinů na dobro rozdělili. Ovšem asi ani jeden z nich neví, že osud, potažmo Bůh má jiné plány. A tak se oba takřka po dvaceti letech znovu setkávají. Z Jamieho je závislý narkoman, který stojí jen krůček od vězení, jinak zůstává stále stejný. Oproti tomu Charles Jacobsen se od základu změnil, zůstala mu jen nezměrná láska k elektřině, jenž bude do budoucna utvářet další osudy těchto dvou mužů.

Stephen King i ve své nejnovější knize rozehrává relativně komorní hru o několika postavách, ve které  hraje prim především atmosféra a psychologie hlavních hrdinů. Ostatně v těchto dvou atributech je King opravdovým mistrem. Navíc z jeho posledních titulů dýchala nezaměnitelná nostalgie na léta minulá. Ani v tomto ohledu se Revival nijak neliší. Spolu s Jamie Mortonem tak prožijeme opravdu divokou jízdu plnou sexu, drog a rock´n´rollu.

51bE7-Wac9L._SY344_BO1,204,203,200_Přestože je Stephen King výjimečným vypravěčem a každá jeho další kniha je umě sepsaná a obsahuje jedinečný příběh, v poslední době, či spíše u posledních knih (Lunapark, Doktor Spánek..), se však nedá ubránit pocitu, že mistr v některých ohledech ztrácí. Ty tam je naléhavost a dravost, jakou čtenáři obdivovali u prvních autorových knih. S tím jak Stephen King zraje, zrají i jeho knihy, které jakoby se nesly na vlně melancholie.

Nejde říct, jestli je to dobře nebo špatně, přeci jen každý čtenář má jiné preference. Jisté však je, že děj i v jeho nejnovějším kousku plyne pomalým tempem kupředu, až by se mohlo zdát, že se samotný příběh nikam dál neposouvá. To je ovšem omyl, tyto posuny dokáže autor výborně zamaskovat, že si jich mnohdy čtenář ani nevšimne. Především v tom tkví mistrovství současného Stephena Kinga.

Přes veškeré klady a výtky se stále jedná o kousek, který fanouškům nesmí doma chybět. Přestože se nejlepším knihám tohoto autora nevyrovná, ostudu rozhodně neudělá. Stačilo by aby na přebale bylo jiné jméno a nezbývalo by než uznale pokývat hlavou. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o “Mistra”, je Revival kouskem, který nikterak nevystupuje z řady. Nezbývá tedy než čekat s čím se Stephen King uvede příště a to čekání můžete vyplnit právě Revivalem, k tomu je tento kousek naprosto stvořený.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..