Stephen King – Pan Mercedes

0
ANOTACE:

Kdo je v téhle hře kočka a kdo je myš?

Na masakr před pracovní agenturou, kdy maskovaný řidič v ukradeném mercedesu úmyslně najel do fronty nezaměstnaných, nikdo hned tak nezapomene. Často na něj myslí i detektiv ve výslužbě Bill Hodges, který musel při odchodu do důchodu odložený případ předat svým kolegům. Když ale dostane vychloubačný dopis, jehož pisatel se k vraždám přiznává, nechá se vyprovokovat, aby se vrátil k nedokončenému pátrání. Doufá, že se mu podaří zabránit ještě horšímu krveprolití, ale netuší, co ho to bude stát…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Stephen King je sice všeobecně uznáván jako král hororu, ovšem znalci jeho tvorby mohou potvrdit, že i díla, která moc hororových prvků nemají, stojí rozhodně za přečtení. Skvělým příkladem za všechny je například jeho trilogie s bývalým detektivem Billem Hodgesem. První díl této série – Pan Mercedes se navíc nedávno dočkal i své audiopodoby v podání Jana Kanyzy a Kajetána Písařovice.

Po monumentálním dvaapadesátihodinovém a cenami ověnčeném TO se vydavatelství OneHotBook pouští do dalšího Kingova románu, který ocení nejen autorovi příznivci, ale i fanoušci dobré detektivky. Stephen King je zkrátka mistr na mistry a je úplně jedno, zda vás bude strašit klauny z pekla, nebo vám předloží detektivku v tradičnějším pojetí. King je zkrátka záruka kvality a tím si v podstatě odpovídáme i na otázku, zda se vyplatí investovat 17 hodin do poslechu této audioknihy. Jak se však říká, všechno pěkně popořadě.

King nás však nenechá vydechnout již od první minuty a tak vám mohu slíbit, že prostor na nudu zde rozhodně není. Ostatně autor rozjíždí zápletku pěkně z ostra. A to doslova. Neznámý pachatel totiž najede autem před místním centrem do do shromáždění čekatelů na práci, osm jich zabije, další zmrzačí. Po tomto masakru se však po šílenci doslova slehne zem. Policii kromě nabouraného Mercedesu moc vodítek nezbývá a tak tento hrůzný případ stále čeká na své vyřešení. Své o tom ví i detektiv ve výslužbě Bill Hodges, kterému nedá tento případ spát. Avšak stejně jako řada jeho kolegů i Bill utápí svůj ztracený život v chlastu a přemýšlí nad tím, že by svou ztracenou existenci na tomto světě ukončil. Tedy alespoň do chvíle, kdy mu poštou přijde doznání údajného pachatele tohoto masakru…

Jak již bylo řečeno, přestože se autor zaměřuje hlavně na horory, je tato kniha z úplně  jiného soudku. Fanoušci dostávají do rukou čistokrevný detektivní příběh, který vás nenechá vydechnout až do samotného závěru. Jednak za to můžeme vděčit samotnému příběhu, ale v neposlední řadě i stylu, jaký se King rozhodl ve své knize využít. Postupně tak sledujeme dvě příběhové linie, v nichž se umě střídají jednak detektiv Hodges a vcelku pochopitelně pak samotný Mercedesový vrah.

A tak zatímco my identitu a pohnutky šílence, jenž zmařil celou řadu nevinných životů, známe prakticky od samotného začátku, Hodges se k němu musí nejdříve prokousat přes celou řadu indicií. A že to rozhodně nebude jednoduchý úkol je jasné již na samotném začátku. Pan Mercedes má tak v podstatě vše po čem můžeme toužit. Nechybí napětí, skvěle napsané postavy, vyšinutý záporák i skvělá gradace tempa na konci příběhu.

Pozadu samozřejmě nikterak nezůstává ani samotná audiokniha v podání Jana Kanyzy a Kajetána Písařovice. V režii Hynka Pekárka se oba interpreti bravurně zhostili partů Billa Hodgese (Jan Kanyza) i samotného Mercedesového vraha (Kajetán Písařovic). Rozdílnost jejich hlasů je v úžasném kontrastu, který dodává celému příběhu na atmosféře a posluchačům pomáhá vcítit se do jednotlivých postav.

A tak zatímco je Bill Hodges v podání Jana Kanyzy ztrápený životem a v jeho hlasu jsou slyšet dlouhá léta zkušeností, je Písařovicův vrah rozverným ač lehce vyšinutým mladíkem, který by za jiných okolností měl celý život před sebou a mohl by prožít řadu šťastných let. Postupem času se však i do jeho projevu vkrádá napětí a čím dál větší šílenství, které souzní s celkovým vyzněním příběhu. Nezbytný hudební doprovod je pak pomyslnou třešničkou na dortu, která dotváří celkový dojem takřka k dokonalosti.

Po monumentálním TO nám audiovydavatelství OneHotBook přináší další více než povedenou audioknihu Stephena Kinga, kterou by si rozhodně neměli nechat ujít nejen autorovi fanoušci, ale i příznivci dobrých detektivek a skvěle načtených audioknih.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..