Stephen King – Mlha

1

Soubor devatenácti krátkých povídek, jedné novely (Mlha) a dvou básní (Paranoia: Zaklínadlo a Pro Owena) vznikal postupně a poprvé byl publikován v osmdesátých letech. Dílo bylo přijato s nadšením a sám autor prohlásil, že děsivé povídky ho velmi baví. Dodal však, že hrozivá atmosféra v textu Nezmar je i na něho příliš! Je tedy na čtenářích, do kterého z temných příběhů se ponoří nejsnáze a nejochotněji… Budete svědkem toho, jak se supermarket stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci, jak se výlet na půdu proměňuje v cestu do pekla, jak může být idylické jezero domovem bezbřehého zla nebo jak na opuštěném ostrově probíhá krutý boj o přežití…

…………………………………………………………….

Stephen King patří bezesporu mezi autory, kteří dokáží ve čtenářích vyvolat nepřeberné množství emocí. Jeho největší devizou je samozřejmě schopnost vyvolávat ve čtenářích naprostou hrůzu. Díky tomu si oprávněně získal přídomek Mistr hororu a čtenáři po celém světě se znovu a znovu pouštějí do jeho příběhů, které dokáží pocuchat nervy i ostříleným čtenářům. Právě mezi takovéto lahůdky patří i povídková sbírka, která poprvé vyšla v roce 1985 pod názvem Skeleton Crew.

MlhaPoprvé se u nás povídky z této sbírky objevili již v roce 1992 v knize Hodina děsu, bohužel ke zklamání fanoušků jsme zde mohli nalézt pouze pět povídek z celého výboru. Trvalo dalších nekonečně dlouhých čtrnáct let, než se Skeleton Crew ujalo nakladatelství Beta a v roce 2007 ji poprvé přineslo čtenářům v celé délce. Tentokrát pod názvem Mlha. V současné době vychází její nové vydání. Po klasické vázané vazbě tak přišla na řadu i její měkčí sestřička. Brožovanou Mlhou si tak mohou fanoušci, kterým uniklo původní vydání, doplnit svou sbírku Kingových děl.

Stejně jako ve všech povídkových sbírkách, i v Mlze najdeme pár kousků, které vyloženě vyčnívají nad ostatní, ale bohužel i pár, které dokáží čtenáře vyloženě zklamat. Přesto se Mlha drží s kvalitou vcelku vysoko a rozhodně tedy nebude zklamáním pro žádného z Kingových fanoušků. Navíc je výběr opravdu pestrý od děsivých povídek typu Prám nebo Jaunt, až k úchylným šílenostem ve stylu Nezmara a Mlékaře.

„Existují věci natolik temné a děsivé – stejně jako, alespoň předpokládám, věci natolik krásné -, že se prostě nevtěsnají do titěrných dvířek lidského vnímání.“

skeleton_crew_mmp2_full_by_stephen_king2Titulní a zároveň nejdelší Mlha, po které je sbírka i pojmenovaná, je geniální ukázkou toho, jak by to asi vypadalo, kdyby se k našemu městu začal pomalu přibližovat opar, který v sobě skrývá vraždící monstra – výsledky vládních pokusů. Strach, hrůza, všeobjímající beznaděj. Kdosi otevřel Pandořinu skříňku a ONO se to vymklo.. Autor si zde skvěle pohrál se všemi pocity hlavních postav, které uzavřel v supermarketu a přidal notnou dávku ponorkové nemoci. Stísněnost a neblahá předtucha provází čtenáře po celou dobu a King zde opět dokazuje svoje umění.

Kromě Mlhy rozhodně stojí za zmínku právě Jaunt, Prám, nebo například Balada o pružné kulce. Na druhou stranu má King za sebou rozhodně i lepší kousky a opravdu vynikající povídky zde budete muset hledat. Možná je to tím, že některé z nich jsou opravdu velmi krátké a než se člověk stihne rozkoukat, je konec. Rozhodně je to škoda, protože některé z nich mají opravdu slušný potenciál a zasloužili by si více rozvést. Takto vám po přečtení některých z nich zbude jen velké množství otázek a rozporuplné pocity.

Kromě samotných devatenácti krátkých povídek a novely Mlha, dokázal autor do tohoto sborníku vměstnat navíc dvě básně. Obzvláště jedna z nich dokáže opravdu zaujmout a King si s ní opravdu vyhrál. Paranoia: Zaklínadlo je až překvapivě dobrá a pouze dokazuje to, že Stephen King patří po právu mezi nejprodávanější a nejopěvovanější autory hororového žánru.

Ať už jste zastánci povídkových sbírek nebo ne, Mlha je rozhodně zajímavou knihou plnou děsu a hrůzy, ve které si každý čtenář dokáže najít svého oblíbence. Navíc po takové době od prvního vydání asi nenajdeme moc důvodů, proč tuto povídkovou sbírku minout. Přeci jen pořád je to King a v mnoha ohledech sakra dobrý King.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Beta
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.
  
  
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..