Stephen King – Doktor Spánek

1
Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan sestane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc…

…………………………………………………………….

Osvícení patří mezi nejvýznamnější díla krále hororu Stephena Kinga. V době jeho vydání zmizel první náklad z pultů obchodů během několika dní. Celkové popularitě této knihy, zajisté dopomohl i oceněný film Stanleyho Kubrika natočený roku 1980. Od té doby zůstávala jedna otázka fanoušků nezodpovězena. Co se stalo dál s Danny Torrancem, jak skončil? Více než třicet let dlouhé čekání na odpověď je u konce. Čtenáři se tak znovu mohou ponořit do napínavého románu, v němž figurují osvícení a Danny, který za ta dlouhá léta dospěl.

big_osviceni-doktor-spanek-YIf-192597Sám autor si hodně dlouhou dobu pohrával s myšlenkou jak naložit s malým Dannym dál. Na hlavního hrdinu jednoho ze svých nejlepších hororů nikdy úplně nezapomněl a nápad na další knihu o osvícených v něm klíčil dlouhou dobu. Čtenáři si ovšem na druhou stranu musí uvědomit, že Doktor Spánek není pokračování Osvícení. Sice relativně navazuje na děj předchozí knihy, i některé postavy jsou stejné, přesto je atmosféra této knihy diametrálně odlišná.

Malý Danny Torrance dospívá a i přes své zkušenosti a předsevzetí se vydává po stopách svého otce plných alkoholu a bezdůvodné zuřivosti. Danny však dokáže z tohoto začarovaného kruhu vyváznout a usadí se v malém poklidném městečku, kde začne pracovat v místním hospicu. Jeho zvláštní schopnosti u něj v určité míře přetrvaly až do dospělosti a právě díky nim dokáže poskytnout umírajícím útěchu a pomoc. Dan tak postupně získává důvěru obyvatel hospicu i novou přezdívku „Doktor Spánek“

To že Danny není jediným, kdo „září“, se čtenáři dozvěděli již v Osvícení. Přesto nebylo moc možností se s dalšími „osvícenými“ setkat. Zde nám King předkládá novou „zářící“ postavu v podobě mladičké Abry, která nečekaně naváže s Dannym telepatické spojení a obrací se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Postupně je tak stále jasnější, že se i Danny bude muset ještě jednou postavit tváří tvář svým démonům, protože jinak Abru ani sebe nezachrání.

Doctor_SleepDoktor Spánek vyšel v originále vloni a již od samého začátku vzbuzuje řadu vášnivých diskuzí. Někteří fanoušci autorovy zazlívají, popřípadě mají alespoň ten pocit, že by král hororu nemusel „vykrádat“ sám sebe. Na druhou stranu je tato kniha od Osvícení naprosto odlišná. Tam kde vám v Osvícení vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, v Doktorovi vše přejdete se stoickým klidem. Zde je vidět jak se King postupně vyvíjí, je tak nějak uhlazenější a jemnější. I ke svým postavám se chová schovívavěji. Tam kde před třiceti lety dohnala Jacka jeho závislost k šílenství, dostává dnes Danny druhou šanci stát se novým člověkem.

I přes názory těchto šťouralů dosahuje Doktor Spánek na všech možných databázích a hodnotících serverech výborného hodnocení přes devadesát procent. A to už o něčem vypovídá nemyslíte? Jako malou perličku si Stephen neodpustil malý odkaz na svého syna Joe Hilla a jeho Vánoční říši. Čtenáři, kteří tento skvělý horor četli, si jistě všimnou odkazů na toto dílo. Mimochodem to není poprvé co King zmiňuje některé postavy, nebo místa z jiných knih, popřípadě povídek. Krásným příkladem za všechny jsou jeho Čtyři roční doby a postava Andyho Dufresneho z povídky Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.

Přestože, Doktor Spánek postrádá všudypřítomnou mrazivou atmosféru z Osvícení, jedná se o skvělý kousek, kterým autor doplňuje na přání fanoušků více než třicet let nezodpovězenou otázku, jak to bylo s Dannym dál. I přes některé zápory dokáže kniha čtenáře naprosto pohltit a nutit číst stále dál až do poslední strany. A právě v tom je největší kouzlo Stephena Kinga.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Beta
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.
  
  
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Od Kinga jsem jeste nic necetla a zacinam toho docela litovat. Moc pekna recenze, ktera laka k precteni nejen teto knihy, ale cele abirce Kingovych pribehu.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..