Stephen King – Dallas 63

3

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stály by ty důsledky za to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století – pryč ze světa i-podů a mobilních telefonů do světa Jamese Deana a obrovských bouráků až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisbon Falls, stát Maine, který si přivydělává učením v jednom vzdělávacím programu pro dospělé. Netrvá dlouho a Jake dostane od jednoho ze studentů slohovou práci – pochmurný, drásavý příběh vyprávěný v první osobě o jisté noci před padesáti lety, kdy se otec Harryho Dunninga vrátil domů a kladivem zabil jeho matku, sestru a bratra – a přítel Al, který vede místní bistro, Jakeovi prozradí tajemství: jeho skladiště je portálem do roku 1958. Vyšle Jakea na šílenou – a šíleně nemožnou – misi, při které se má pokusit zabránit vraždě Kennedyho. A tak začne Jakeův nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, JFK, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, který porušuje všechna běžná pravidla času. King svou neobyčejnou sugestivní mocí spřádá reálie a kulturu jiné doby do příběhu, který čtenáře pohltí eskalujícím napětím. Kniha patří k vynikajícím románům typu co kdyby? Kombinuje to nejlepší Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

…………………………………………………………….

22. listopadu 1963 datum, které nám asi moc neřekne, přesto se tento den nesmazatelně zapsal do paměti milionů Američanů. Proč? Právě tento den byl v texaském Dallasu spáchán atentát na prezidenta Spojených států J. F. Kennedyho, kterému, jak asi všichni víme, podlehl. Na toto téma byly sepsány již stohy knih a další bezpočet jich bude rozhodně ještě napsáno. Jak to ovšem dopadne, když se tohoto tématu dotkne mistr hororu Stephen King?

2322Spekulace o tom jak by se vyvíjeli moderní dějiny, kdyby prezident přežil, bylo hodně probíráno. Přesnou odpověď na tuto otázku ovšem nikdy s naprostou jistotou nenalezneme. Přesto se i do těchto spekulací zapojil právě Stephen King, který v této knize vyměnil svůj typický žánr a zavítal do hájemství science fiction. Pro Kinga lehce netypické, ovšem bezesporu povedený pokus v tomto žánru, kterým po pár slabších kouscích a lehkém tápání potvrdil návrat na výsluní a opět potvrdil, že do starého železa rozhodně nepatří. U nás tato kniha vyšla před dvěma roky u nakladatelství Beta pod názvem Dallas 63.

Jake Epping je obyčejný středoškolský učitel angličtiny, který se shodou okolností dozví, že v jeho okolí se náhodou nachází a existuje časová trhlina, která úplnou náhodou vede do roku 1958. Do světa bez výdobytků moderní techniky. Do doby Jamese Deana, Elvise a JFK. Jakeovi se tak naskýtá jedinečná příležitost pokusit se zachránit nejmilovanějšího amerického prezidenta a zabránit tak Harvey Lee Oswaldovi spáchat atentát, který změní moderní dějiny Spojených států.

Tento rozsáhlý román, který čítá více než 700 stran, lze rozdělit na tři hlavní části. V úvodu na čtenáře čeká možná až zbytečně rozvleklé seznámení s prostředím a hlavními postavami, které se následně přetaví do příjemného tempa, ve kterém King předkládá plno drobných detailů, které potěší nejednoho čtenáře. Zde si na své rozhodně přijdou Kingovi věrní fanoušci, kteří se nejednou setkají s odkazy na nějakou Kingovu knihu. Například městečko Derry, těsně po událostech z jeho legendárního To. V prostřední části děj celkově hodně zvolní a místy přešlapuje na místě, až se zdá, že se autor připravuje dlouhým nádechem na závěrečné finále. Zde nejspíše zaplesá něžnější pohlaví, jelikož dojde i na lovestory, jak od Danielle Steel. No a pak samozřejmě samotný závěr jehož vyústění…ale ne to nechám již na čtenářích, aby si udělali obrázek sami.

11-22-63U Kinga již tradičně narazíme na opravdu skvělé vykreslení a podání postav, kterým autor přichystal nelehký osud. Stejně jako v jeho ostatních knihách zde nalezneme jasné zlo (v tomto případě jde o Oswalda, přesto o jeho budoucích činech nepadne ani slovo). Ovšem na Jaka Eppinga čeká mnohem víc než jen Harvey Lee Oswald. Krásným příkladem je srovnání roku 2011 s padesátými a šedesátými lety minulého století, které patří k nejlepším částem knihy. Kingovi se podařilo vykreslit tyto období do nejmenších detailů, včetně všech kladů i záporů.

Bohužel jak už si asi fanoušci Kingových knih mohli zvyknout, ani Dallas 63 se nevyhnul jeho v poslední době tolik typickému nešvaru. Navíc u bichlí jako je Dallas, kde se autor opravdu nebál rozepsat, je ještě patrnější, že by si rozhodně zasloužili řádně proškrtat. Na druhou stranu tento styl je poslední dobou pro Kinga čím dál typičtější a tak jsme si na něj již mohli zvyknout.

Co ovšem někoho může zamrzet poněkud více, je celková naivita příběhu. Kdy hlavní hrdina se vrací zpět časem s dobrým úmyslem zachránit život Kennedymu a tím i dalším událostem. Ovšem už nedomýšlí následky, které tento zásah do historie bude mít. A právě u cestování časem se asi pozastaví nejeden ostřílený čtenář sci-fi. King ho v tomto případě nechal jaksi nedomyšlené a dost často se neubráníte pocitu, že zde jaksi něco není úplně tak jak má.

Když ovšem Kingovi odpustíme jeho již klasickou obsáhlost, která si zaslouží redakční zásah a pár dalších detailů, hlavně kolem cestování časem, přesto nám zůstane jedinečný a velmi silný příběh, který si získá nejednoho čtenáře. Stephen King zde opět dokazuje, že se nemusí nutně zaměřovat pouze na žánr hororu, ale sednou mu pro něj i naprosto odlišné příběhy, na které u tohoto autora nejsme tolik zvyklí. Dallas 63 navíc stoprocentně patří mezi to nejlepší co King v posledních letech vytvořil.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Beta
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.
  
  
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. Petra Machová on

    Kniha mě dostala, byla úžasná a vůbec mi nevadí, když se King rozepíše. Zatím to vždy stálo za to;)

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..