Stephanie Garber – Caraval

0

ANOTACE:
Než vstoupíte do světa Caravalu, mějte na paměti, že je to jen hra.

Ať už jste o Caravalu slyšeli cokoli, určitě se to nevyrovná realitě. Je to víc než hra! Je to magie. Scarlett vždy toužila Caraval zažít a letos dostala pozvánku. Jenže vzápětí unese její sestru Tellu tajemný režisér celého představení. Není se čeho bát, Caraval je přece jen zdání. Ale co když ne? Ať už je to jakkoli, Caravalem musí Scarlett projít i se zlomeným srdcem a sestru rychle najít, než se spustí nebezpečný dominový efekt následků a navždy ji ztratí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Může se zdát, že studnice YA titulů je nevyčerpatelná. Autoři a především pak autorky přicházejí stále s novými příběhy, které útočí na žebříčky prodejnosti a snaží se stát další senzací v tomto žánru. Mezi ně se řadí i novinka Stephanie Garber Caraval, jenž se v zahraničí těší více než slušnému zájmu čtenářů. O to samé se pokusí i u nás v překladu Evy Vybíralové, který vychází v nakladatelství Egmont.

Americká autorka Stephanie Garber ve své prvotině vsadila na osvědčené koncepty tohoto žánru. Čtenáři se tak mohou těšit na napínavý děj s řadou zajímavých zvratů. Originální prostředí jenž je jedním z hlavních taháků této knihy. A v neposlední řadě nesmí chybět ani nezbytná romantická linie, mezi hlavními hrdiny tohoto příběhu. Ačkoliv se může zdát, že tento koncept je omílaný stále dokola, čtenáře evidentně stále baví a pokud nebudete ke knize přistupovat s přehnanými nároky, bude bavit i vás.

Hlavní hrdinkou tohoto románu je Scarlett. Ta spolu se svou sestrou Tellou žije celý svůj život v zajetí domova pod dozorem svého přísného otce. Ačkoliv si sestry moc dobrodružství rozhodně neužijí, jejich největším snem je jednou navštívit magické představení Caraval. Po dlouhých letech prosebných dopisů, na které Scarlett ani Tella nedostala odpověď, přišla jednoho dne pozvánka aby se společně zúčastnili letošního Caravalu…

Jenže nic není tak jednoduché, už jen dostat se na ostrov, kde se Caraval odehrává je výzva. S tím sestrám naštěstí pomůže “sličný” námořník Julian. Jenže sotva dorazí, unese Scarlettinu sestru Tellu režisér celého představení, tajemný Legenda. Dávný sen se tak záhy rozplývá a nastupuje drsná realita. Na Scarlett tak čeká strastiplná cesta Caravalem s jediným cílem, co nejdříve najít svou mladší sestřičku…

Hlavním tahákem této knihy je, jak již bylo řečeno, prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Autorka vytvořila svět, o kterém toho moc nevíme a postupně se dozvídáme pouze pár střípků, většina však zůstává velkou neznámou. A pak je zde Caraval, plný magie, iluzí a barev, ze kterých až oči přecházejí. Musíme však mít na paměti, že “vše je jenom hra”. Bohužel při bližším pohledu začíná toto magické soukolí lehce skřípat. V této knize prakticky neexistují žádné zákonitosti a magie si v podstatě dělá co chce. Až by se chtělo říct, že autorka nad fungováním svého světa moc nepřemýšlela. Celý koncept magie tak působí značně nedomyšleným dojmem, díky čemuž se postupně odhalují menší, či větší nedostatky, které příběh má.

Samotnou kapitolou jsou pak samotné postavy. Jednak je zde Scarlett, naivní, důvěřivá a místy dost otravná. Upřímně řečeno, nejsem si úplně jistý, jestli vám tato postava dokáže skutečně přirůst k srdci. Ani ostatní postavy rozhodně nejsou bez chybičky, na druhou stranu – vše je jenom hra a ničemu zde nemůžete tak úplně věřit. Když k tomu přidáme nezbytnou YA romantickou linii, dostáváme další román pro dospívající čtenáře, kterých je však na trhu již nepočítaně.

Na straně druhé nemůžeme autorce upřít lehkost, s jakou je Caraval napsán. Díky tomu se čte skutečně svižně, čemuž dopomáhá i fakt, že se jedná o YA bez zbytečných složitostí, či dějových odboček. Příjemným překvapením je pak samotný závěr, který slibuje vskutku zajímavý zvrat, který řadu čtenářů absolutně vyvede z toho, co si prozatím o příběhu mysleli. Samotný závěr je navíc velkým příslibem pro budoucí pokračování, na kterém již autorka pracuje.

Caraval rozhodně není bez chyby, těch chyb je zde více než dost. Na druhé straně pokud nebudete mít přehnaná očekávání a nebudete nad příběhem, popřípadě prostředím, přílišně přemýšlet, nabídne vám Stephanie Garber svěží dílko, které dokáže zaujmout. Ostřílení čtenáři si však bezpochyby povzdychnou nad nenaplněným potenciálem, jaký Caraval nabízí…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..