Stella Caldwellová – Čarokrásnické světy Roalda Dahla

0

ANOTACE:
Průvodce úžasnými příběhy mistra vypravěče, tvůrce roztodivných postaviček, fantastických bytostí, příšer a příšerek je určena pro všechny dětské a dospělé lidské bytosti s dětskou duší nebo sklony k dětinskosti. Tato pozoruhodná kniha vznikla následkem magického kouzla a její čtení je jen na vlastní nebezpečí! Co jsou to fňokurky? Jak připravit obávaný lektvar Zpožděný myšotvor? K čemu je dobré Pevnědrželovo lepidlo? Proč je nejlepší volbou patentovaný model kočárku „Pytlák“? Jaké jsou doopravdické prevítí fígly? Podle čeho poznáte skutečnou čarodějnici? To všechno a spoustu dalších pozoruhodných a zábavných informací najdete v obrázkovém průvodci příběhy Roalda Dahla.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Letošní rok je rokem význačných výročí. Pro nás Čechy je tím nejdůležitejším nejspíše sedmisetleté jubileum od narození Karla IV. Avšak ani literatura nezůstává nijak pozadu. Letos například oslavujeme 100 let od narození význačného britského romanopisce, povídkáře a scenáristy Roalda Dahla, jenž dal světu řadu nezapomenutelných příběhů, v čele s Karlíkem a továrnou na čokoládu, či Obrem Dobrem. A právě při této příležitosti vychází i jedinečná publikace Čarokrásnické světy Roalda Dahla, jenž potěší každého fanouška Dahlových postaviček, fantastických bytostí, příšer a příšerek.

9788024253831-3Představovat čtenářům Roalda Dahla je asi vcelku zbytečné, ne nadarmo patří tento autor mezi nejprodávanější spisovatele na celém světě. A pravděpodobně jen málokdo se zatím nesetkal s některým z jeho příběhů. Roald Dahl byl opravdu všestranný spisovatel, v jehož portfoliu najdeme tituly od literatury faktu, přes běžnou beletrii, až k pohádkovým příběhům pro děti. Největší úspěch však slavil právě se svými originálními pohádkovými příběhy, kterým se ostatně věnuje i nejnovější kniha z nakladatelství Knižní Klub.

Za jejím vytvořením stojí Stella Caldwellová, britská autorka, která stejně jako Dahl, píše příběhy pro malé čtenáře, pracuje v nejmenovaném nakladatelství a mimo jiné vyučovala angličtinu v Praze. Není to však pouze ona, kdo se na vzniku Čarokrásnických světů podílel. Nedílnou součástí týmu byl pochopitelně i Quentin Blake, ilustrátor, jehož nezaměnitelné obrázky doprovázejí tvorbu Roalda Dahla již řadu let. Ty ostatně můžeme znát i z českých vydání.

Ilustrace jsou nedílnou, možná dokonce nejdůležitější částí této publikace. Na větším formátu a kvalitním silném papíře opravdu vynikají a perfektně dotváří celkový dojem z knihy. Společně s doprovodnými texty tak na vás opět dýchne neopakovatelná atmosféra Dahlových příběhů.

bez-nazvu-2

Čarokrásnické světy jsou ideálním doplňkem k původní Dahlově tvorbě. Přidávají řadu zajímavých informací a perliček nejen o samotných postavách a světech, ale ukazují i místa kde a jak Roald Dahl tvořil. Nahlédnout tak můžeme do pověstné zahradní boudy, kde vznikaly tato jedinečná díla, stejně tak jako se vydat do země Umpa-Lumpů, či se dozvědět jak připravit obávaný lektvar Zpožděný myšotvor.

bez-nazvu-3

Zajímavých informací, pověstných “střípků ze zákulisí” zde najdeme skutečně dost na to, aby uspokojili i opravdu zapáleného fanouška. Bohužel to je také jeden z největších záporů této knihy. Osloví jen úzkou skupinu Dahlových fanoušků a běžné čtenáře nechá naprosto chladné. Stejně tak se nedá říct, zda je primárně určena pro děti, či dospělé. Děti ocení především kouzelné ilustrace, doprovodný text, pro něj již asi nebude tak důležitý. Zařazení tak opravdu není jednoduché. Kniha navíc souhrnně popisuje všechny Dahlovy příběhy, některé z nich však u nás zatím vůbec nevyšly, nebo jsou beznadějně vyprodané, což rozhodně také není ideální stav.

bez-nazvu-1

Nakladatele je však potřeba pochválit za příkladné zpracování, se kterým si dal záležet do nejmenšího detailu. Uvnitř knihy tak na nás čeká řada rozkládacích sekcí i milé překvapení na závěr. Pokud vás tedy, stejně jako miliony čtenářů po celém světě, zcela okouzlily fantastické příběhy  Roalda Dahla, mohla by tato kniha být ideálním dárkem právě pro vás. Nás ostatní však nechá naprosto klidné.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply