Steffen Jacobsen – Trofej

0

Elisabeth Caspersenová, hlavní dědička celosvětově působícího dánského průmyslového impéria, nachází po nějaké době v trezoru svého otce dévédéčko dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Takový materiál by mohl fatálně ohrozit prosperitu celé rodiny. Případ proto Elisabeth předá do rukou soukromého detektiva Michaela Sandera, který krok po kroku odhaluje složité vztahy válečných veteránů z Balkánu a Afghánistánu, jejichž zálibou je honba a mučení lidí.

Při vyšetřování zločinu se jeho cesta zkříží s cestou kriminální komisařky Lene Jensenové, která odhaluje příčiny záhadné sebevraždy vojáka a zároveň se snaží odhalit a pomstít násilné zneužití své dcery. Ukazuje se, že spolu všechny události úzce souvisí. Michael Sander a Lene Jensenová, oba vlci samotáři, musí v pátrání po stopách zločinu pokračovat společně. Ale role honců a honěných se brzy otáčí. Kdo se stane další trofejí? Kdo je vlastně komu na stopě? A kam až ty stopy vedou?

…………………………………………………………….

Ačkoliv česká nakladatelství chrlí na čtenáře stále nová a nová jména autorů ze severu, zdá se, že fanoušci těchto mrazivých příběhů nemají stále dost. Jedním z nejnovějších přírůstků do sbírky skandinávských autorů je i Steffen Jacobsen se svou Trofejí, která by milovníkům napínavých příběhů rozhodně neměla uniknout.

365_trofej_titul_webSteffen Jacobsen patří v současné době spolu s Jussi Adler-Olsenem mezi nejprodávanější dánské autory. Tento ortopedický chirurg debutoval v roce 2008 románem Pasažér, který prakticky okamžitě znamenal obrovský úspěch a vynesl tak svého autora mezi žánrovou smétánku, jakými jsou Stieg Larsson nebo Henning Mankell. Trofej je jeho zatím posledním dílem, které navíc právě vychází v českém překladu Markéty Klikové u nakladateství Kniha Zlín.

Již úvod dává tušit, že v této knize o napětí a zajímavou zápletku nebude nouze. Drsná severská krajina rozhodně není pro každého, o tom se mimo jiné přesvědčí i manželský pár, který zde tráví dovolenou. Záhy se však výlet do hor mění v noční můru, když je začne stíhat skupina násilníků, kteří si tento zvrácený hon na lidi dokonce natáčejí. Dokáže však nehostinný sever skrýt i ta nejtemnější tajemství?

Možná do doby než Elisabeth Caspersenová objeví v trezoru svého nedávno zesnulého otce DVD dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Tento nebezpečný materiál by ohrozit celou rodinu i prosperující podnik, je však vůbec možné, aby se úspěšný průmyslník zúčastnil takovýchto zvěrstev? Případ tak svěřuje do rukou zkušeného soukromého detektiva Michaela Sandera, který se vydává po stopě válečných veteránů, jimž krev a smrt učarovala možná až příliš.

ItemImageJiž před samotným čtením čtenáře zaujme přebal knihy. Nechám čistě na vás zda pozitivně, či negativně, jisté ovšem je, že pokud bylo grafikovým záměrem zaujmout, tak se to bezezbytku vyplnilo. Knihu v knihkupectví zkrátka jen tak neminete, a to obzvláště pokud bude vystavena obálkou dopředu. To hlavní se ovšem ukrývá pod přebalem a byla by škoda, si tento příběh nechat ujít.

Steffen Jacobsen si pro čtenáře přichystal spletitý příběh, v němž sledujeme především dvě dějové linie, které udržují čtenáře v napětí. Navíc jak už to tak bývá, tyto dvě linie se záhy protnou, aby daly dohromady mozaiku událostí, která sahá mnohem dál, než se může na první pohled zdát. Již na prvních stranách Jacobsen své čtenáře nešetří a navnazuje tak k dalšímu čtení. Což mimochodem ani není moc potřeba, jelikož autorův vypravěčský talent čtenáře naprosto pohltí a nutí číst stále dál a dál.

Hlavně zpočátku může tato kniha působit jako klasická severská detektivka, ovšem postupem času jak se nitky případu více rozplétají, přechází daleko více v klasický thriller, ve kterém není nouze o napětí ani akční scény. Těch si mimochodem užijeme dosytosti hlavně v druhé části knihy, kdy celý příběh získává na obrátkách a rozuzlení je na dosah ruky.

Hnacím motorem této knihy ovšem není jen všudypřítomné napětí a samotný příběh, ale především postavy, na kterých autor stavěl. Spolu s dokonalou psychologií a velmi zajímavým pohledem na problematiku válečných veteránů, kterým nedokáže společnost pomoci, dostávají čtenáři velmi originální mix, ve kterém si každý milovník severských detektivek a thrillerů přijde na své.

Někteří možná namítnou, že severských detektivek je zde dost a žádný z autorů nedokáže více méně ničím překvapit. Ovšem nechat bez povšimnutí Trofej Steffena Jacobsena by byla rozhodně chyba, protože tento dánský autor si rozhodně nic nezadá ani se jmény jako je Nesbo, nebo jeho dánský kolega Adler-Olsen.

Recenze psána pro
Bez názvu-1 Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdSteffen Jacobsen (1956), povoláním ortopedický chirurg, debutoval v roce 2008 románem Passageren (Pasažér), který se stal na mnoho let jedním z nejčtenějších kriminálních románů v Dánsku. V současné době se prodává i v Německu, Švédsku, Norsku a Itálii, kde jej čtenáři přijali stejně nadšeně jako v autorově rodné zemi. Pasažér autora zařadil po bok takových spisovatelů, jakými jsou Stieg Larsson, Henning Mankell nebo Jan Guillou. V románovém příběhu Den gode datter (2010, Dobrá dcera) nás zavádí do prostředí ropného gigantu, ve své třetí kriminálce Når de døde vågner (2011, Když se mrtví probouzí) čtenářům představuje rafinované vztahy italského podsvětí a mafie. Jeho zatím posledním dílem je Trofæ (2013, Trofej), román o krvelačných válečných veteránech.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..