Star Wars #01: Skywalker útočí, Zúčtování na pašeráckém měsíci

0

 

ANOTACE:
Mladý povstalecký pilot Luke Skywalker zničil největší zbraň Impéria, Hvězdu smrti. Povstalci poté zahajují smělou ofenzivu v odlehlých koutech vesmíru a doufají ve své konečné vítězství. Luke však tuší, že musí kráčet po jiné cestě, pokud se chce stát plnohodnotným rytířem Jedi. Vrátí se na svou domovskou planetu Tatooine, navštíví dům mistra Obi-Wana Kenobiho a v něm objeví deník sepsaný právě pro něho. Princeznu Leiu a Hana Sola mezitím čeká další překvapení. Při pátrání po vhodném místě pro povstaleckou základnu se na dosud neznámé planetě Vnějšího okraje setkají se ženou, která se prohlašuje za Solovu manželku. Příběhy všech se pak protnou na Pašeráckém měsíci, kde dojde ke konečnému zúčtování.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Star Wars. Fenomén, jenž v proběhu let nabobtnat do olbřímích rozměrů. Kromě filmů, si tak můžeme tohoto jedinečného univerza užít i v seriálech, hrách, či na stránkách komiksů. Ostatně i u nás vychází již řadu let Star Wars magazín, jenž čtenářům přináší komiksové příběhy plné Jediů a Sithů. A právě dva příběhy z tohoto magazínu se nyní dočkaly souhrnného vydání v pevné vazbě jenž vychází u nakladatelství Egmont.

Komiksové příběhy ze světa Star Wars u nás nejsou nic extra nového. Stačí vzpomenout na “omnibusy”, jenž svého času vycházely u BB artu. Ty však ve většině případů obsahovali staré příběhy, mnohdy dost pochybné kvality, které si sice fanoušci s chutí přečetli, většina z nich by však dnes moc dobře neobstála. Aktuální novinka na to jde trochu jinak.

Když se Disneymu podařilo po peripetiích získat Lucas Film společně licencí na toto jedinečné univerzum, znamenalo to mimo jiné i to, že u Marvelu začaly s velkou pompou vycházet nové komiksy, které mapovaly příběhy známých hrdinů z filmů. Tyto příběhy se tak řadí ke “kánonu” a dále rozvíjejí původní příběh, který většina z nás velmi dobře zná. To ostatně platí i pro příběhy obsažené v této knize.

Aktuální novinka obsahuje obsahuje sešity série Star Wars #1-12 (Skywalker Strikes, Marvel 2015 a Showdown on Smuggler’s Moon, Marvel 2016) a vychází u nás pod názvem Star Wars #01: Skywalker útočí, Zúčtování na pašeráckém měsíci. Scénář u těchto příběhů obstaral slovutný Jason Aaron, jehož můžeme velmi dobře znát například ze Skalpů, potažmo novém Dr. Strangeovi. Aaron je pro většinu komiksových fanoušků zárukou kvality a rozhodně nás nezklame ani v této akční jízdě ze světa Star Wars.

 

Jak již bylo řečeno oba zde představené příběhy patří do kánonu, konkrétně se odehrávají krátce po událostech z epizody IV., kdy se povstalcům podařilo zničit první Hvězdu smrti. Impérium se z tohoto úderu ještě úplně nevzpamatovalo a povstalci tak větří svoji šanci na úspěch. Cesta ke konečnému vítězství však bude ještě hodně dlouhá a dlážděná menšími, či většími potyčkami s Impériem.  Tentokrát si vyhlédnou jednu z největších továren na zbraně v galaxii. Ale na měsíci Cymoon 1 je čeká nejedno nemilé překvapení.

Po této eskapádě se naši hrdinové rozchází. Luke musí kráčet po jiné cestě, než jeho přátelé, pokud se chce stát plnohodnotným rytířem Jedi. Obi-Wan ho však navždy opustil a tak pro něj nebude tato cesta vůbec jednoduchá. A kde jinde ji začít, než na své domovské planetě Tatooine, aby se pokusil objevit nějaká vodítka, která by mu v jeho nelehkém úkolu pomohla…

Je samozřejmě jasné, že tyto příběhy se nesou především na akční vlně, o kterou jde zde především. Přesto zde nalezneme pár zajímavých střípků, jenž dále rozvíjejí celý příběh okolo hlavních hrdinů. Aaron samozřejmě neopomenul ani epická setkání a nutnou dávku humoru, který skvěle koresponduje s původní trilogií. Neméně významným plusem je fakt, že tyto příběhy sledují právě osudy původních hrdinů. Těšit se tak můžeme na starou dobrou “partu” Luka, Leiu, Hana, i Žvejka, kterým zdatně sekunduje Anakin v černém. Pokud vám tedy úplně nesedly nové postavy, které Disney světu představil, je tento komiks ideální příležitostí, jak se do světa Star Wars vrátit a zavzpomínat na jeho nejlepší léta.

Na celkovém dojmu má vcelku pochopitelně nemalou úlohu i kresba, kterou tentokrát obstaral John Cassaday, kterému zdatně v dalších částech sekundují Stuart Immonen, Simone Bianchi, a Mike Mayhew. Ta je skutečně líbivá a přidává celému komiksu dobrých pár bodů navíc. Zkrátka a dobře perfektně odvedený mainstream, který skutečně nikoho nemůže urazit

Zmínku si bezpochyby zaslouží i samotné zpracování českého vydání, které pro náš trh připravil Egmont. To vychází ve stejném formátu jako americký originál. Dostáváme tedy vcelku slušně velký komiks v pevné vazbě a na kvalitním papíře. Egmont byl sice již mnohokrát kritizován za úpravu “svých” komiksů, tentokrát však dopadlo vše na výbornou. Jediné co snad komiksového fanouška trochu zamrzí je absence jakýchkoliv bonusových materiálů. Vzhledem k ceně, která je skutečně příznivá, to lze však snadno odpustit.

Je jasné, že těm co pečlivě sbírají každé číslo Star Wars magazínu, nepřinese tato kniha kromě vazby prakticky nic navíc. Pokud však tento komiks ještě doma nemáte a “Provází vás Síla” rozhodně si Star Wars #01: Skywalker útočí, Zúčtování na pašeráckém měsíci nenechte ujít, tento komiks rozhodně stojí za to. A kdo ví, třeba se brzy dočkáme dalších podobně upravených kousků ze světa Star Wars, které obohatí naši sbírku. Tahle série by si to rozhodně zasloužila.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..