Spongebob – Komiksová truhla pokladů

0

 

ANOTACE:
Pozor, jen pro odvážné! Otevřeš SpongeBobovu komiksovou truhlu pokladů? Jestli ano, zažiješ spoustu úžasných podmořských dobrodružství!

Ulítlý seriál SpongeBob je sice určený dětem, ale svým až dadaistickým absurdním humorem přitahuje i dospělé. A pro ty je právě určená tahle luxusní Truhla pokladů. Najdete tu to nejlepší z celé série, od těch největších jmen v komiksové branži. Jako bonus tu najdete i reprint úplně prvního sešitu SpongeBoba… ale i celou řadu obrázků od slavných tvůrců, včetně Skottieho Younga či Sergia Aragonése. Tenhle poklad by bylo škoda nechat zakopaný!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Seriál o bláznivé houbě ze Zátiší bikin baví diváky všech věkových kategorií už od roku 1999. Komiksová adaptace Spongebobových dobrodružství tak byla jen dalším logickým krokem. Ostatně v českém překladu právě vychází již čtvrtá komiksová kniha tohoto bláznivého hrdiny. Aktuální novinka navíc potěší i náročnější fanoušky komiksu a sběratele. Na rozdíl od předchozích dílů totiž přichází ve větším formátu, pevné vazbě, s hromadou bonusů a reprintem úplně prvního sešitu, kde se neobvyklý hrdina objevil.

Za SpongeBobem a vůbec celým jeho univerzem stojí Stephen Hillenburg, animátor, hlasový herec a významný mořský biolog, jenž se těmito příběhy snažil  přiblížit problematiku ekologie podmořského života dětem. A evidentně se mu dařilo minimálně zaujmout. Spongebob se stal hitem a v současné době mu patří pátá příčka v žebříčku nejdéle vysílaných amerických animáků. Bohužel vše není tak optimistické, jako celý tento animák. V roce 2017 byla Hillengurgovi diagnostikována ALS – amyotrofní laterální skleróza, které 26 listopadu 2018 v pouhých 57 letech podlehl.

Spongebob však žije dál a my se tak můžeme i nadále vydávat do Zátiší bikin na proslulé krabí hambáče. A to jak v podobě animáku, tak samozřejmě i ve formě komiksu, na kterém v průběhu let spolupracovala dlouhá řada tvůrců v čele s hvězdami undergroundové a alternativní scény. I na počtvrté se tak můžeme těšit na taková jména, jako je Derek Drymon, Sam Henderson, James Kochalka, nebo právě Stephen Hillenburg.

Pomyslnou třešničkou na dortu je vcelku pochopitelně reprint úplně prvního sešitu se Spongebobem, ale i vcelku bohatá galerie obrázků s tématikou Spongeboba od slavných tvůrců, včetně Skottieho Younga či Sergia Aragonése. Právě tyto bonusy společně s pevnou vazbou a zvětšeným formátem, dělají z komiksu SpongeBob: Komiksová truhla pokladů i sběratelskou záležitost, která fanouškům komiksu rozhodně ostudu v knihovně neudělá.

Všechny tyto aspekty jsou samozřejmě vykoupeny relativně vyšší pořizovací cenou. Zatímco původní tři paperbackové komiksy jste mohli pořídit za příjemné dvě stovky, Komiksová truhla pokladů se vyšplhala přes stovek pět, což samozřejmě za komiks se Spongebobem není úplně málo. Na druhou stranu tato kniha narostla na dvojnásobnou délku (208 stran) a kromě celkového formátu se snaží přinést čtenářům i výtažek toho nejlepšího na co můžeme se Spongebobem narazit.

Zatímco se předchozí knihy snažili tvořit tématický celek, který se zaměřoval například na “superhrdiny”, či strašidelné příběhy, Komiksová truhla pokladů je v tomto ohledu mnohem pestřejší. Díky tomu nabízí i ucelenější a zajímavější pohled na komiksového Spongeboba. Celková skladba zde obsažených příběhů je tak vcelku pestrá. Nalezneme zde jak kratší stránkové, či dvojstránkové komiksy, tak samozřejmě i plnohodnotnější příběhy, které by snad mohli uspokojit i dospělejšího čtenáře.

Samozřejmě i tentokrát, stejně jako u předchozích knih bude velice záležet na tom, zda vám celkové pojetí Spongebobových komiksů a především pak jeho humor sedne, či nikoliv. Přeci jen místy hodně infantilní humor nemusí sednout všem. Předchozí knihy měli navíc docela rozkolísanou kvalitu, čímž mohl Spongebob u některých čtenářů klesnout. Tentokrát se však nebojím říct, že aktuální novinka z nakladatelství Crew nabízí skutečně to nejlepší, co u nás k komiksovým Spongebobem vyšlo. A tak je šance, že se vám Spongebob zalíbí vcelku velká. Komiksová truhla pokladů tak napravuje Spongebobovi do jisté míry reputaci a ukazuje, že i v komiksu má tento svérázný hrdina v hranatých kalhotách co nabídnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..